Książki które warto przeczytać
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji książek, które w naszej ocenie przeczytać powinien każdy miłośnik zwierząt. Wybrane publikacje obszernie poruszają tematy dotyczące zachowania psów i ich prawidłowego wychowania, poprawnej komunikacji, obalają wiele mitów np. mit dominacji, wyjaśniają sposób myślenia czworonoga i pomagają zrozumieć nam choć troszkę sposób postrzegania świata przez naszego pupila.
Barry Eaton „Dominacja u psów. Prawda czy mit”
Książka „Dominacja u psów. Prawda czy mit” kwestionując tzw. teorię dominacji porusza bardzo ważny temat związany ze wychowywaniem psów. Mamy nadzieję, że publikacja ta przyczyni się do zmiany poglądów właścicieli i „tradycyjnych” szkoleniowców. W dzisiejszych czasach nasza wiedza o psach jest o wiele większa, dlatego jeśli ktoś twierdzi, że psy próbują zająć w naszych rodzinach pozycję „wilka Alfa”, to swoją edukację o psach zatrzymał w latach 80. ubiegłego wieku. Niestety, wciąż wielu szkoleniowców zastrasza psy lub pozbawia je podstawowych potrzeb, w imię „dominowania” ich. Czy to prawda, że psy uważają się za członków ludzkich rodzin? Czy właściciel musi “zdominować” psa, by dobrze go wychować? Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem “dominacji”? Zasady panujące w stadzie, które przez tyle lat kazano nam stosować wobec naszych psów autor porównuje do tego, co rzeczywiście dzieje się w swobodnie żyjącym stadzie wilków. więcej…
Donald R. Griffin „Umysły zwierząt”
Książka jest kompendium wiedzy na temat roli świadomości i procesów poznawczych w sterowaniu zachowaniami zwierząt. W precyzyjny i zarazem przystępny sposób Donald R. Griffin omawia w niej wszystkie najważniejsze zagadnienia mające związek z tą tematyką, nie stroniąc od poruszania problemów trudnych i wywołujących kontrowersje. Ilustrując swój wywód przykładami, które ukazują fascynującą złożoność mechanizmów uczestniczących w kontroli zachowania zwierząt, przedstawia techniki i taktyki stosowane przez zwierzęta podczas zdobywania pokarmu, ich zachowania budowlane oraz przykłady używania przez nie narzędzi. Autor, będący zagorzałym przeciwnikiem traktowania ludzkiego umysłu jako zjawiska unikalnego, wskazuje, że zwierzęta myślą, posługują się pojęciami i symbolami, a także są zdolne do oszukiwania i manipulacji. Książka stanowi cenne źródło informacji zarówno dla studentów biologii, weterynarii, psychologii, psychiatrii, pedagogiki więcej…
Stanley Coren „Tajemnice psiego umysłu”
Większość wielbicieli psów traktuje swoich czworonożnych przyjaciół jak członków rodziny, a co za tym idzie, uważa, że psy czują, rozumieją i myślą tak, jak ludzie. Podobnie sądzi Stanley Coren profesor psychologii, miłośnik i hodowca psów z wieloletnim doświadczeniem. Autor odpowiada na wiele nurtujących pytań dotyczących słuchu, węchu, czucia, smaku, a także osobowości, świadomości i umiejętności psów. Opowiada o tym, przytaczając wiele ciekawych anegdot, przedstawia wyniki swoich badań, często mówi o zachowaniach swoich własnych podopiecznych. W wyniku swoich obserwacji dochodzi do następujących wniosków: – Psy rozumieją otaczający je świat i odbierają zeń informacje. – Psy uczą się i zmieniają swoje zachowania w zależności od warunków. – Psy posiadają pamięć i potrafią rozwiązywać pewne problemy. – Wczesne doświadczenia w okresie szczenięcym mogą kształtować zachowania dorosłych psów. – Psy posiadają uczucia. więcej…
Patricia McConnell „Z miłości do psa”
Ludzie i psy to dwa różne gatunki, jednak najnowsze badania dowodzą, że więcej nas łączy niż dzieli. W nowej, fascynującej książce o emocjach ludzi i psów popularna autorka Patricia McConnell, z wykształcenia i zamiłowania zoolog oraz znawczyni psich zachowań, przekonuje, że psy posiadają bogate życie emocjonalne i mogą odczuwać lęk, złość, zdziwienie, smutek i miłość. Ta książka będzie dla ciebie prawdziwą rewelacją, ponieważ pomoże ci zrozumieć twoje własne emocje i emocje twojego psa. Psy są zdolne do intensywniejszego przeżywania emocji niż ludzie. Z pewnością zachowanie przerażonych psów czyni takie przypuszczenie całkowicie uprawnionym. Potrafią tez rozwiązywać problemy w sposób, który nie da się wytłumaczyć mechanicznymi reakcjami na bodźce środowiskowe. Pewien pies, imieniem Izzie, potrafił uniknąć pułapek na myszy ? jego właściciel rozstawiał je wokół kanapy, by nie dopuścić do niej psa. Otóż Izzie brał w zęby prześcieradło, przeciągał je ostrożnie więcej…
Patricia McConnell „Drugi koniec smyczy”
Pies jest mistrzem w dostrzeganiu naszych nawet najdrobniejszych ruchów i zachowań i odbiera on każdy z nich jako ważny i posiadający swoje znaczenie. Tym niezwykle ważnym i mądrym stwierdzeniem Patricia McConnell rozpoczyna swoją książkę. Uświadamiając sobie tę prawdę, zaczynamy dostrzegać oczywisty sens każdej z porad autorki dotyczących komunikacji z psem. W książce autorka uświadamia nam, że niektóre nasze zachowania mogą być zinterpretowane przez psa zupełnie inaczej niż przez nas. Na przykład, nasze serdeczne uściski z bliską osobą, przez psa mogą być odczytane jako zachowanie agresywne i może on odczuwać w takiej sytuacji niepokój. Jak więc znaleźć wspólny jezyk? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Często wystarczy bardzo niewielka zmiana w tonie głosu czy w naszej postawie, aby pies zaczął rozumieć nasze polecenia, tak, jakbyśmy tego chcieli. Patricia podaje proste wskazówki, które pomogą nam nakłonić psa więcej…
Jean Donaldson „Pies i człowiek”
Tysiące psów uznaje się za beztalencia tylko dlatego, że nie chciały, lub nie potrafiły nauczyć się poleceń właścicieli. O niektórych mówi się nawet, że są niezrównoważone psychicznie, a orzeka się to na podstawie zachowań, które przecież nakazuje im ich psia natura! Szczekanie, gryzienie, obwąchiwanie i obskakiwanie ludzi, a nawet walki z innymi psami, to dla naszych czworonożnych przyjaciół zachowania równie naturalne, jak merdanie ogonem czy zakopywanie kości. Zadaniem człowieka jest ułożenie psa i takie wpłynięcie na jego zachowania, aby nie przeszkadzały one ludziom, i były możliwe do zaakceptowania w naszej kulturze. Niestety, pies postępujący zgodnie z zasadami właściwymi jego gatunkowi, często popada w konflikt z normami ustanowionymi przez ludzi. Nie czyniąc więc w jego mniemaniu niczego złego, naraża się na niezrozumienie, odrzucenie, a nawet i fizyczną przemoc ze strony człowieka. więcej…
Turid Rugaas „Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów”
Mój pies jest tak mądry, że tylko mówić nie umie – jakże często zdanie to pada z ust ludzi, którym wydaje się, że doskonale znają swojego pupila. Tymczasem nic bardziej błędnego – nasz pies „mówi”! Wprawdzie nie w znaczeniu werbalnym, za to posiada wrodzonà umiejętność posługiwania się rozwiniętym systemem sygnałów mowy ciała. Za ich pomocą komunikuje się nie tylko z innymi psami, ale również z istotami spoza swojego gatunku. Znajomość sygnałów uspokajających, jak je nazwa a Turid, ułatwi nam wzajemne zrozumienie, nie tylko na placu szkoleniowym, ale przede wszystkim w życiu codziennym. Pozwoli nam poznać pasjonujący świat psów. Dzięki ludziom takim jak Turid Rugaas zaczynamy w prawdziwy sposób komunikować się z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. „Tradycyjne” metody tresury opierające się na stosowaniu siły i wymuszaniu podporządkowania się naszej woli, ustępują dziś miejsca metodom pozytywnym, polegającym na współpracy z psem. więcej…