Petsitter przyda się w wakacje

Z psem jak z dzieckiem. Każdy właściciel czworonoga wie, że jego posiadanie to przede wszystkim obowiązki. A gdyby można było wziąć kilka dni urlopu od porannych spacerów? Do Polski dociera moda na petsitting. Profesjonalni opiekunowie zwierząt to towar coraz częściej poszukiwany. Zwłaszcza w okresie wakacji.

Choć w Polsce petsitting dopiero raczkuje, na zachodzie – w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, profesjonalna opieka nad to już odrębny rynek usług, a petsitterzy uzyskali miano cenionych i poszukiwanych specjalistów.

Prawdziwy opiekun nie tylko potrafi wyprowadzić na spacer psa, posiada również dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie zwierzęcego behawioryzmu.

Przechować zwierzaka
W Polsce z roku na rok rośnie zainteresowanie usługami zapewniającymi opiekę nad zwierzętami. Właściciele czworonogów mogą wybierać spośród oferty ponad 140 psich hoteli dla zwierząt. W okresie wakacyjnym, na miejsce w takim ośrodku trzeba czekać nawet kilka tygodni.

Nie zawsze jednak hotel jest najlepszym rozwiązaniem. Zwierzęta, które są szczególnie przywiązane do swojego właściciela, mogą boleśnie przeżyć pobyt w takim miejscu. Apatia, przygnębienie, brak apetytu, a w skrajnych przypadkach nawet agresja, są częstymi skutkami ubocznymi „przechowania” naszego psa w ośrodku.

Alternatywą dla psich hoteli jest właśnie petsitting. Opiekun zajmuje się powierzonym zwierzęciem w domu właściciela bądź własnym, zależnie od preferencji.

Zawód z powołaniem
Choć nie istnieją żadne formalne wymagania, nie każdy może zostać „psią nianią”. Zawód zwierzęcego opiekuna, przez nich samych porównywany jest z rolą opiekunki do dziecka.

Gdzie ich szukać
Stosunkowo mała społeczność psich opiekunów zdążyła zorganizować się już poprzez strony internetowe. Portal petsitter.pl jest platformą na której znaleźć można ogłoszenia ponad 150 osób oferujących swoje usługi. Warto wybrać te, do których dołączone są rekomendacje z podanymi numerami telefonu, tak abyśmy mogli sprawdzić rzetelność przyszłego opiekuna.

Wysokość stawki za opiekę nad czworonogiem zależy przede wszystkim od doświadczenia oraz zebranych rekomendacji opiekuna. Podstawowa stawka dzienna zaczyna się od ok. 20 zł, należy doliczyć jednak do niej dodatkowe opłaty za spacer, kąpiel, podawanie specjalnych leków i dojazd. W wielu przypadkach koszt nie jest jednak wyższy niż ceny w psich hotelach.

Wychować zwierzaka
Niezależnie od tego jaka formę opieki zapewnimy naszemu pupilowi, nie należy zapominać ze rozstanie prawdopodobnie będzie dla niego dużym przeżyciem. Dlatego tak ważne jest, aby od małego przyzwyczajać psa do naszego trybu życia i do tego ze zostają pod opieką innej osoby.