Weterynaryjna mata termiczna

Firma Infratherm jest pierwszym w Polsce producentem w pełni profesjonalnego produktu służącego do bezpiecznego utrzymywania ciepła zwierząt w lecznicy weterynaryjnej, używając światła dalekiej podczerwieni oraz japońskiej technologii włókien węglowych. Weterynaryjną matę termiczną można inaczej nazwać otwartym inkubatorem dla małych zwierząt. Dzięki szerokiej gamie zastosowań produkt znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w salach operacyjnych, klatkach wybudzeniowych ale także podczas domowej rekonwalescencji. Doskonale nadaje się dla psów, kotów, gadów, gryzoni oraz zwierząt egzotycznych.

Zasada działania:
W tradycyjnej macie grzewczej, organizm zwierząt rozgrzewa się od zewnątrz do wewnątrz poprzez przesyłanie ciepła z rozgrzanej prądem spirali grzejnej zasilanej z sieci elektrycznej. Tego typu ocieplanie organizmu niesie za sobą duże ryzyko, gdyż nie ma możliwości natychmiastowego zahamowania procesu wydzielania ciepła w wyniku czego może nastąpić przegrzanie a także oparzenie skóry prowadzące do powstania na niej rozległych ran. Przy uszkodzeniu lub zniszczeniu izolacji może nawet dojść do porażenia prądem elektrycznym.

Podczas używania Weterynaryjnej Maty Termicznej infratherm™, promienie dalekiej podczerwieni są absorbowane przez komórki głębszych warstw skóry zwierzęcia, co bezpiecznie podwyższa temperaturę jego ciała. Daleka podczerwień (FIR) ogrzewa ciało od wewnątrz do zewnątrz, nie przegrzewając jednocześnie najbliższej przy źródle ciepła warstwy komórek skóry.

Bezpieczeństwo stosowania:
Promieniowanie cieplne jest prostą formą energii, która ogrzewa ciała bezpośrednio, nie wykorzystując powietrza jako przenośnika energii. Daleka podczerwień (FIR) jest całkowicie bezpieczna. Światło dalekiej podczerwieni pobudza do drgań komórki i głęboko penetruje do tkanek. Poziom energii wody w komórkach jest stopniowo zwiększany poprzez wyraźną absorpcję ciepła wewnątrz ciała. W ten sam sposób Słońce ogrzewa nas i wszystkie organizmy żywe.

Organizm może wchłonąć 90% ciepła FIR w porównaniu z jedynie 20% ciepła, którego źródłem są tradycyjne koce i maty grzewcze oparte na drucie oporowym. Ponadto, daleka podczerwień (FIR) pozwala na ogrzanie ciała szybciej niż inne techniki. Fale dalekiej podczerwieni umożliwiają bezpieczne ogrzewanie zwierząt przez dłuższy okres czasu bez ryzyka dla ich zdrowia. Podniesienie temperatury wewnętrznej organizmu, zwiększa tempo metabolizmu w tym np. wchłaniania środków anestetycznych, co umożliwia szybsze wybudzanie pacjentów po operacjach.

ACF® – Technologia Włókien z Węgla Aktywnego
Firma infratherm™ w swoich produktach używa japońskiej, zastrzeżonej technologii emiterów FIR (Fal Dalekiej Podczerwieni) opartej o włókna węglowe (ACF – Activated Carbon Fibre). Są one elastyczne, odporne na zginanie i mycie. Charakteryzują się zdecydowanie większą odpornością na mechaniczne uszkodzenia czy zużycie, aniżeli konwencjonalne systemy na drucie oporowym.

Cechy weterynaryjnej maty termicznej infratherm:
- szczelna, zgrzewana, jednolita konstrukcja maty
- odporna na przegryzienia, zadrapania pazurami, wodoodporna
- możliwość zasilania z ładowarki samochodowej – zasilanie 12V
- użycie japońskich, opatentowanych emiterów IR-C – BRAK MOŻLIWOŚCI POPARZENIA oraz BRAK SZKODLIWEGO DZIAŁANIA IR-A i IR-B na zmętnienie siatkówki oka zwierząt
- kontrola temperatury co 1°C , w zakresie od 30°C do 45°C
- regulacja czasu ogrzewania co 1 godzinę, w zakresie od 1 do 9 godzin
- brak emisji pola elektromagnetycznego przez matę – nie zakłóca działania innych urządzeń w lecznicy
- mata odporna na działanie środków dezynfekcyjnych
- łatwość utrzymania maty w czystości

Weterynaryjna mata termiczna infratherm gwarantuje:
- urzymanie prawidłowej temperatury bez ryzyka poparzenia, oparzenia, przegrzania, oraz porażenia prądem elektrycznym
- przyspieszenie metabolizmu
- przyspieszenie gojenia ran, zmniejszenie bólu pooperacyjnego
- zmniejszenie blizn pooperacyjnych
- przyspieszenie procesów leczniczych, szybsza rekonwalescencja
- uśmierzenie lub zmniejszenie dolegliwości związanych z zapaleniem i zwyrodnieniem stawów
- polepszenie ruchliwości stawów, pomocne w opiece nad starszymi zwierzętami

Czy wiesz że…
Hipotermia (niedogrzanie) powodująca spowolnienie wszystkich procesów życiowych, jest jednym z poważnych zagrożeń występujących podczas zabiegów operacyjnych. Podczas podawania zwierzętom środków narkotycznych dochodzi do zablokowania przez nie naturalnych mechanizmów termoregulacji a w czasie zabiegów na otwartej jamie brzusznej dołącza się znaczna naturalna utrata ciepła parujących narządów wewnętrznych.

Powstające oziębienie wpływa na spowolnienie metabolizmu środków znieczulających i opóźnia ich usuwanie z organizmu. Wydłużone działanie anestetyków w stanach niedotlenienia może przyczynić się do śmierci zwierzęcia.

Metody minimalizujące oddawanie ciepła do środowiska zewnętrznego (podczas zabiegu chirurgicznego i procesu wybudzania po zabiegu) obejmują:
- Podwyższenie temperatury otoczenia w pokoju zabiegowym lub na sali operacyjnej
- Minimalizowanie obnażania narządów podczas zabiegu chirurgicznego
- Podczas i po zabiegu infuzje dożylne jedynie ogrzanych płynów
- Umieszczenie Weterynaryjnej Maty Termicznej infratherm™ pomiędzy zwierzęciem a powierzchnią absorbującą ciepło (np. blat stołu operacyjnego)
- Używanie Weterynaryjnej Maty Termicznej infratherm™ podczas pozabiegowej rekonwalescencji w klatkach wybudzeniowych.

Dane techniczne:
Napięcie wejścia: AC110-220V 50-60Hz
Napięcie wyjścia: DC12V, 5A
Wymiary: 65 cm x 50 cm x 1 cm
Temperatura: 30°C – 45°C (zmiana co 1°C)
Czas pracy: od 1 do 9 godzin (zmiana co 1 godzinę)
Gwarancja: 24 miesiące
Certyfikat: CE

INFRATHERM
ul. Chmielewskiego 18
70-028 Szczecin
tel. (+48) 91 431 43 30
fax: (+48) 91 885 33 60
tel. kom. (+48) 503 55 99 85
www.matadlazwierzat.pl
biuro@matadlazwierzat.pl

W dniu 16 października 2010 roku nasz portal zwrócił się do Firmy Infratherm z gorącą prośbą o bezpłatne podarowanie jednej sztuki weterynaryjnej maty termicznej krakowskiemu schronisku dla bezdomnych zwierząt.

W dniu 20 października 2010 roku otrzymaliśmy jedną sztukę maty, którą jeszcze tego samego dnia przekazaliśmy krakowskiemu schronisku przy ul. Rybnej 3

W imieniu Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie, Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz naszym chcieliśmy serdecznie podziękować Firmie Infratherm za podarowaną matę.