Zalety sterylizacji (kastracji)

Ochrona suczki przed ropomaciczem
Ropomacicze jest groźnym schorzeniem układu rozrodczego, nie leczone prowadzi do śmierci. Leczenie to jak najszybsza sterylizacja. Często suczki oraz kotki trafiające do lekarza są już w złym stanie, zatem narkoza jest bardziej niebezpieczna, a także sam zabieg jest bardziej skomplikowany. Rekonwalescencja po zabiegu jest także dłuższa, konieczna jest płynoterapia aby oczyścić organizm z toksyn. Sterylizacja nie dopuszcza do ropomacicza, gdyż zabieg ten polega na usunięciu macicy wraz z jajnikami i jajowodami.

Ochrona przed nowotworami gruczołu mlekowego u suczek i kotek.
Wiadomo, że prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajników czy macicy jest zerowe w momencie gdy narządy te zostały usunięte podczas zabiegu sterylizacji.

Ochrona przed nowotworem gruczołu mlekowego u suczek i kotek.
Sterylizacja przed pierwszą cieczką/rujką zapobiega w dużym procencie guzom gruczołu mlekowego. Im później wykonuje się ten zabieg, tym jego funkcja zapobiegania wspomnianym nowotworom jest mniejsza.

Zapobieganie ciążom urojonym u suczek i kotek.
To schorzenie jest nie tylko uciążliwe dla właściciela, ale i szkodliwe dla zdrowia fizycznego i psychicznego suczek i kotek. Sterylizacja zapobiega ciążą urojonym w 100%

Wysterylizowana samica staje się stabilniejsza psychicznie.
Tak to prawda. Wysterylizowane suczki i kotki nie mają zaburzeń hormonalnych, stąd ich zachowanie jest stabilne. Podczas cieczki suczki   często są nerwowe, a dodatkowo ograniczamy ich aktywność ruchową ze względu na krótkie spacery. Po cieczce suczki często są bardziej pobudliwe i nerwowe. Po sterylizacji nie mamy już powodów do ograniczania spacerów, ani swobody naszego psa.

Kastracja samca zapobiega nowotworom układu płciowego oraz schorzeniom prostaty.
Analogicznie jak u suczek pies nie może zachorować na raka jąder skoro ich nie posiada.

Wykastrowany pies jest mniej pobudliwy, mniej agresywny do innych psów, nie ma skłonności do włóczęgostwa.
Pies, którym nie rządzi instynkt jest bardziej stabilny psychicznie, bardziej przywiązany do domu i właściciela, lepiej wykonuje powierzone mu zadania np. pilnowanie domu. Przestaje mieć skłonność do włóczęgostwa, gdyż nie musi już poszukiwać suczki w rui. Pies (kot) jest zatem bezpieczniejszy, gdyż zmniejsza się prawdopodobieństwo wylądowania pod kołami samochodu, czy też trafienia do schroniska, kiedy ktoś uzna go za bezdomnego.

Kastracja i sterylizacja zapobiega przypadkowym ciążom, niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu u psów i kotów.
Nawet najbardziej uważny właściciel nie jest zawsze w stanie upilnować swojego zwierzaka. Wystarczy chwila nieuwagi i nie możemy już nic zrobić. Akt płciowy u psów jest dosłownie nierozerwalny. Nawet najlepiej wyszkolony pies nie posłucha swojego przewodnika jeśli na drugiej stronie ulicy jest suczka w cieczce. Tę zaletę kastracji naprawdę trudno jest przecenić.