Kilka słów o karmie dla zwierząt

Jak to możliwe, że kilogram jednej karmy kosztuje 30-40 złotych a drugiej 8-11 złotych? Czym poza ceną karmy dla zwierząt różnią się od siebie? Czy zamiast kupować gotowe karmy nie lepiej samemu zabawić się w kucharza?

Odradzamy przyrządzanie posiłków samodzielnie. Jest to czynność czasochłonna i wbrew pozorom bardzo trudna. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie we własnym zakresie stworzyć takiego  posiłku, który dostarczy naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Są jednak czasem sytuacje wyjątkowe , które wymagają specjalistycznego żywienia (specjalnie dobranej diety). W tych wyjątkowych sytuacjach nie pozostaje nam nic innego jak zabawić się w kucharza.

o
Zdecydowana większość czworonogów w zupełności zadowoli się gotową, dobrze zbilansowaną suchą karmą. Jedyne co musimy zrobić to odpowiednio dobrać karmę do wieku, rasy i wagi naszego pupila. Na rynku dostępne są karmy przeznaczone dla juniorów, seniorów, zwierząt w średnim wieku, coraz częściej w sklepach znajdujemy możemy znaleźć karmę przeznaczoną dla konkretnej rasy (każda karma będzie miała inny skład). Ostatnio pojawiły się też specjalne karmy dla psów pracujących.

Ceny karm na rynku wahają się w przedziale cenowym od 8,00 do nawet 40,00 złotych za kilogram. Różnica cenowa bierze się z samego składu karmy. Te droższe zawierają prawdziwe mięso, najwyższej jakości składniki np. obniżające ryzyko alergii czy wzmacniające układ kostny. W tych tańszych wołowinę zastąpiono mączką, a białko soją.

Pamiętajmy o tym, że oszczędność przy zakupie karmy jest tylko pozorna. Ilość droższej karmy zaspokajającej dzienne zapotrzebowanie pupila jest znacząco niższa niż ilość karmy z dolnej półki. Jednym słowem im tańsza karma tym wagowo więcej pupil musi zjeść jej dziennie.

Decydując się na zakup karmy zawsze zwracajmy uwagę na etykietę, sprawdzajmy co wchodzi w skład pożywienia, które chcemy nabyć. Dobra karma powinna zawierać:

Białko, które ma znaczący wpływ na zdrowie niemal wszystkich tkanek naszego czworonoga, może być ono pochodzenia zwierzęcego (w tych droższych karmach) lub roślinnego (w tych tańszych).

FOS – to nic innego tylko frukto – oligo – sacharydy czyli włókna stymulujące odpornościowy i trawienny układ naszego podopiecznego. Włókna te zwalczają szkodliwe bakterie i wspomagają wchłanianie składników odżywczych.

MOS – czyli manno – oligo – sacharydy – składnik wspomagający mechanizmy obronne organizmu. Jednym słowem FOS oraz MOS pomaga walczyć z wieloma chorobami.

Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i omega 6 bardzo dobrze wpływają na rozwój, kondycję, sierść i zdolność do rozmnażania.

Substancje mineralne, których organizm samodzielnie nie wytworzy powinny znaleźć się w każdej karmie. Ich skład oraz ilość dobrane są do wieku zwierzaka.

Dobre i polecane karmy zawierają także L-kartyninę, gluikozaminę, siarczan chondroityny, biopleksy, luteinę, siemię lniane oraz wyciąg z jukki.

o

A.J. 2010