Zarejestruj pupila w bazie danych

Wszystkie zwierzęta przebywające w Krakowskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt są oznakowane elektronicznie. To jedna z pierwszych czynności wykonywanych przez lekarzy weterynarii w momencie przyjęcia zwierzaka do schroniska. Oznakowanie to polega na wszczepieniu pod skórę pupila tzw. transpondera, przypominającego swym wyglądem dwa ziarnka ryżu.

W praktyce czynność elektronicznego oznakowania jest bardzo prosta, trwa zaledwie kilka sekund, a co najważniejsze jest praktycznie bezbolesna dla czworonoga. Transponder wszczepia się pod skórę za pomocą aplikatora do złudzenia przypominającego swym wyglądem strzykawkę.

Wszczepiony pod skórę zwierzęcia transponder popularnie nazywany czipem posiada zakodowany, jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny 15-to cyfrowy numer, który można odczytać za pomocą specjalnego urządzenia tzw. czytnika.

Urządzenia takie dostępne są praktycznie w każdym gabinecie weterynaryjnym w Polsce. Odczytanie unikatowego 15-to cyfrowego numeru trwa dosłownie kilka sekund, w praktyce czynność ta polega na zbliżeniu czytnika do zwierzęcia. Na wyświetlaczu pojawia się niezmienny, zakodowany w transponderze 15-to cyfrowy numer.

Właśnie za pomocą takiego numeru można ustalić kto jest opiekunem zwierzaka. Jednak, żeby można było ustalić wszystkie dane personalne właściciela – on sam musi wcześniej dokonać rejestracji swojego pupila w firmach zajmujących się prowadzeniem baz danych oznakowanych elektronicznie (zaczipowanych) zwierząt.

Krakowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt prowadzi taką bazę i jest w stanie na podstawie 15-to cyfrowego numeru ustalić do kogo należy zwierzak, jednak baza ta dotyczy wyłącznie adoptowanych ze schroniska zwierząt, a ustalenie właściciela możliwe jest jedynie poprzez skontaktowanie się z pracownikiem schroniska.

Każda osoba, która adoptowała z krakowskiego schroniska oznakowanego elektronicznie (zaczipowanego) czworonoga powinna na własną rękę zarejestrować go w ogólnopolskich bazach danych. W ten sposób dane personalne i kontaktowe właściciela znajdą się nie tylko w „bazie schroniskowej”.

Prosimy nie mylić systemu elektronicznego oznakowania (czipowania) zwierząt z systemem GPS. Za pomocą wszczepionego czipu nie damy rady ustalić miejsca w którym przebywa zwierzak. Wszczepiony pod skórę transponder (czip) generuje jedynie 15-to cyfrowy numer, możliwy do odczytania za pomocą czytnika.

Gdyby zdarzyło się, że zwierzak ucieknie, zagubi się, lub zostanie skradziony, a jego właściciele zarejestrowali go wcześniej w jednej z ogólnopolskich baz oznakowanych elektronicznie (zaczipowanych) zwierząt każda osoba która dysponuje czytnikiem np. lekarz weterynarii po odczytaniu 15-to cyfrowego numeru i wprowadzeniu numeru do specjalnej wyszukiwarki odnajdzie dane personalne właściciela, a następnie zawiadomi o tym gdzie przebywa zwierzak.

Gorąco zachęcamy do samodzielnej, darmowej rejestracji swojego pupila w ogólnopolskiej bazie oznakowanych elektronicznie (zaczipowanych) zwierząt.


Formularz uprawniający do bezpłatnej rejestracji
w międzynarodowej Bazie Danych
SAFE – ANIMAL i EUROPETNET w Brukseli
znajdziecie Państwo <TUTAJ>