Co zrobić gdy zagubi się zwierzak

Co zrobić gdy nasz pupil się zagubi:
1. Natychmiast telefonujemy do schroniska i zgłaszamy fakt zagubienia
2. Jak najszybciej wysyłamy do schroniska zgłoszenie wraz z opisem i zdjęciem
3. W okolicy, w której zagubił się zwierzak rozwieszamy stosowne ogłoszenia
4. Rozwieszamy ogłoszenia w okolicznych lecznicach i przychodniach weterynaryjnych
5. W internecie (na forach dyskusyjnych) zamieszamy odpowiedni anons
6. Zawiadamiamy Straż Miejską oraz Policję
7. Dzwonimy do Fundacji, Stowarzyszeń i innych Organizacji
pomagającym zwierzętom w potrzebie, działających w naszej miejscowości

Słowo klucz…
Koniecznie w treści ogłoszenia o zaginięciu napisz, że dla znalazcy przeznaczona jest nagroda. To słowo „klucz” które uratowało już nie jednego pupila.

Uwaga!
Najlepiej rozwiesić ogłoszenia w okolicach szkół podstawowych, z naszego doświadczenia wiemy, że dzieci są w stanie zauważyć absolutnie wszystko.

Zapewnij zwierzęciu bezpieczeństwo
Warto pamiętać, że nawet najbardziej karne zwierze kieruje się głównie instynktami tak więc, musisz przewidywać jego różne reakcje i zapobiegać ewentualnym ich skutkom. Nie wysterylizowany czy nie wykastrowany pupil zawsze może umknąć w pogoni za płcią odmienną, zatem spuszczając zwierze ze smyczy należy go nieustannie pilnować. Podobnie jest w lasach, kiedy może on poczuć trop dzikiego zwierzęcia i bez uprzedniej nauki nie będzie potrafił wrócić . Na obcym, nieznanym terenie staraj się nie spuszczać go ze smyczy. Jeśli dobrze poznasz zwyczaje i uwarunkowania instynktowne Twojego podopiecznego, będziesz mógł przeciwdziałać zgubnym skutkom, a czasami dramatom na jakie może być narażony . Pamiętaj jednak, że w razie ekstremalnej sytuacji, najszybszą formą pomocy zwierzęciu jest kontakt z Tobą – tak więc bez potrzeby nie zdejmuj psu obroży i cyklicznie odświeżaj na niej zapisany numer telefonu!

Pamiętaj, że zagubionym zwierzętom zdarza się samodzielnie podróżować autobusami czy koleją – tak więc mogą się nieprzewidywalnie znaleźć w całkowicie innym rejonie. Podobne przypadki następują w sytuacji kradzieży zwierząt, kiedy to zostają one wywożone do innych czasami bardzo odległych miejsc w celu sprzedaży, a po nieudanych transakcjach porzuca się je lub oddaje do schroniska w zupełnie innej części kraju. Zdarza się także, że osoby podczas podróży, znajdując na obcym terenie tułające się lub ranne zwierze i nie znając okolicznego schroniska, przewożą je do swojego rejonu zamieszkania czasami bardzo odległego Tak więc nie tylko zwierze rasowe czy wyjątkowo atrakcyjne, może się znaleźć w całkowicie innej części kraju. Prowadź zatem poszukiwania także przez Internet oraz poprzez schroniska w innych miejscowościach.

Co zrobić jeśli znaleźliśmy zwierze?
Sprawdź dokładnie czy ma ono oznaczenie identyfikacyjne (adresatka,zapis telefonu na obroży, tatuaż, mikrochip) – jeśli zwierzę posiada obrożę zobacz dokładnie z jej obydwu stron , czy jest gdzieś zapisany numer telefonu lub adres właściciela. Jeśli ma jakiekolwiek breloczki sprawdź czy nie są przypadkiem formą adresatki. Nawet jeśli wydaje Ci się że nie jest to rasowe zwierzę, to mimo to – obejrzyj jego pachwiny, wnętrze uszu i podbrzusze, sprawdzając czy nie ma tatuażu – jeśli ma, to skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym. Ponadto udaj się do całodobowej lecznicy weterynaryjnej lub do schroniska – żeby sprawdzić czy zwierzę jest oznakowane elektronicznie (zaczipowane). Mikrochip z numerem jest wszczepiany pod skórę (jest zatem niewidoczny dla oka), a jego obecność można sprawdzić tylko specjalnym czytnikiem. Jeśli zwierzę ma jakiekolwiek oznaczenie, skontaktuj się z właścicielem!