8 czerwca Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy. Tym razem audycję poprowadzi red. Jakub Niziński

W audycji jak zwykle stali bywalcy:
Justyna Kasińska
– Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie
Wojciech Kujawski
- lekarz weterynarii, ordynator Kliniki Zdrowego Chomika
Andrzej Jaworski
- Fundacja Psi Los, wolontariusz krakowskiego schroniska

Goście specjalni:
Iza Kamionka – Stowarzyszenie Pomocy Królikom
Jakub Kaprzyk – Stowarzyszenie Pomocy Królikom

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W audycji o wszystkim co związane jest z wakacjami. Doradzimy jak zabezpieczyć zwierzaka przed wysoką temperaturą otoczenia, podpowiemy jak postępować w przypadku wystąpienia objawów udaru cieplnego, wyjaśnimy jak bezpiecznie przewieźć czworonoga samochodem. Będzie także o ogólnopolskiej akcji społecznej „Weź Mnie”, o pakiecie „Bezpiecznej Strefy Zwierzaka”. Ze słuchaczami Radia Kraków porozmawiamy o wakacyjnych przyjemnościach związanych ze spędzaniem urlopu wraz ze swoim czworonogiem.


Polak wyjeżdża na wakacje. A jego pies? O każdej porze roku psy są porzucane, jednak w okresie długich weekendów i wakacji, mówimy o prawdziwej pladze, o tysiącach psów które w jednej chwili z kanapy trafiają (jeśli mają szczęście!) za schroniskowe kraty. Rodakom pomysłów na pozbycie się członka rodziny na czterech łapach niestety nie brakuje. Psy przywiązywane są do bram schronisk lub przerzucane przez płot (i niejednokrotnie zagryzane jeśli za bramą jakieś psy biegają luzem!), zostawiane w lesie, wyrzucane z pędzącego samochodu. Najczęściej pies nie ma czipa, więc ustalenie kto był jego właścicielem jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli ktoś z Was będzie świadkiem wyrzucenia psa, ratujcie, zgłaszajcie, zapiszcie nr rejestracyjny samochodu, zróbcie zdjęcie, poinformujcie Policję, Straż Miejską, organizacje pro zwierzęce. Reagujcie.

Więcej informacji o Akcji Społecznej „Weź Mnie”
dowiecie się klikając w poniższe zdjęcie

00_wez_mnie


W czasie miesięcy letnich koniecznie musimy zapewnić zwierzęciu możliwość schronienia się przed słońcem zabezpieczając go przed wysoką temperaturą powietrza. Nasz pupil musi mieć stały dostęp do wody pitnej – pamiętajmy, że w czasie upałów będzie spożywać jej o wiele więcej niż w miesiącach chłodniejszych. Pies, który nie ma dostępu do wody i jest narażony na działanie promieni słonecznych, całkowicie się odwodni, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Nigdy nie zostawiajmy zwierząt w nagrzanych samochodach, gdyż temperatura wewnątrz pojazdu może wynosić nawet 60ºC.

Więcej o zabezpieczeniu zwierząt przed wysoką temperaturą
dowiecie się klikając w poniższy baner



W związku ze zbliżającymi się wakacjami nie możemy zapominać o naszych czworonożnych przyjaciołach. Podczas trwania audycji opowiemy jak bezpiecznie przewieść pupila samochodem. Czy, jak i kiedy wspomóc go farmakologicznie. Wybierając się w podróż poradzimy aby na wszelki wypadek zaopatrzyć się w pakiet „Bezpieczna Strefa Zwierzaka”. A tym z Państwa, którzy z różnych względów nie mogą spędzić urlopu ze swoim zwierzakiem podpowiemy rozwiązania mające na celu bezpiecznie „przechowanie” np. w hotelu dla zwierząt.

Więcej o pakiecie „Bezpiecznej Strefy Zwierzaka”
dowiecie się klikając w poniższy baner


Wysokie temperatury otoczenia szczególnie źle znoszą szczenięta, zwierzęta starsze i otyłe. Podobnie jak zwierzęta chore, osłabione i szczenne suki. Wyjątkowo narażone na przegrzanie są psy ras krótkoczaszkowych, np. boksery, buldożki, buldogi, mopsy, czy shih-tzu. Jeśli pies towarzyszy nam podczas wakacyjnej wycieczki, możemy zabrać ze sobą kilka rzeczy, które ułatwią mu zniesienie upałów. Dobrze jest mieć zimną wodę, najlepiej z lodem oraz szmatkę, którą można namoczyć i położyć psu na głowie. Dobrym rozwiązaniem jest atomizer – spray taki, jak do zraszania kwiatów, którym możemy co pewien czas spryskać psa.

Więcej informacji  o sposobach udzielenia pierwszej pomocy
dowiecie się
klikając w poniższy baner

01_dg


Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej. W galerii poniżej zamieścimy zdjęcia wykonane w trakcie trwania audycji.