31 sierpień Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.

W audycji jak zwykle stali bywalcy:
Justyna Kasińska - Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie
Wojciech Kujawski
- lekarz weterynarii, ordynator Kliniki Zdrowego Chomika
Andrzej Jaworski – wolontariusz schroniska w Krakowie, Fundacja „Psi Los”

Goście specjalni:
Urszula Friede – miłośniczka i wielbicielka fretek
kom. Aneta Giżyńska – Wydział Prewencji KWP Kraków
asp. Tomasz Kapcia
- Przewodnik psa służbowego KMP Kraków

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W audycji o działalności „Zielonej Strefy” Małopolskiej Policji, o czworonogach pełniących służbę i zadaniach jakie wykonują, o ich szkoleniu i bezcennej roli przewodnika psa służbowego. Będzie także o wstrząsającej interwencji Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek, atrakcjach podczas organizowanego w dniu 8 września „Marszu Jamników” oraz o „Marszu przez Polskę”, który powoli zbliża się do Krakowa. Zaprosimy także na „Dzień Otwarty” organizowany przez Fundację Czarna Owca Pana Kota.


Każdy z nas powinien pamiętać, że zwierzę nie jest rzeczą. Jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Policja wzorem innych instytucji, wyrażając szczególną troskę o zwierzęta oraz pragnąc zapewnić im lepszą ochronę, włącza się w działania ukierunkowane na zwalczanie nieludzkiego ich traktowania. Z myślą o ochronie zwierząt i środowiska naturalnego na stronach internetowych jednostek policji powstała specjalna tzw. „Zielona strefa”. Internauto, jeśli posiadasz informacje o znęcaniu się nad zwierzętami poprzez m.in. torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem – poinformuj o tym wysyłając e-mail do jednostki Policji: zielonastrefa@malopolska.policja.gov.pl, lub zadzwoń pod numer 723 633 642. Więcej o działalności „Zielonej Strefy” Małopolskiej Policji opowie słuchaczom Radia Kraków pani kom. Aneta Giżyńska – Wydział Prewencji KWP Kraków

Więcej informacji o działalności „Zielonej Strefy” Małopolskiej Policji
otrzymasz klikając w poniższy baner

malopolska_policja

W małopolskiej służbie policyjnej znajduje się prawie sto psów, z czego w samym Krakowie ponad dwadzieścia. Tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw, pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych, zabezpieczeniu imprez i wykrywaniu narkotyków. W określonych sytuacjach mogą być używane w charakterze środków przymusu bezpośredniego do odpierania czynnej napaści, pokonywania czynnego oporu, pościgu za osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa, udaremnienie ucieczki skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności, tymczasowo aresztowanego lub zatrzymanego przestępcy. Ich granica przydatności do służby to średnio dziesięć lat, potem przechodzą na emeryturę. Zdaniem funkcjonariuszy jeden pies to tyle co… czterech policjantów! Ta zasada sprawdza się zwłaszcza w tłumie – widok psa dyscyplinuje manifestantów lepiej niż człowiek w mundurze, nawet schowany za tarczą. Więcej o psach pracujących w policji opowie słuchaczom Radia Kraków nasz gość specjalny asp. Tomasz Kapcia – Przewodnik psa służbowego KMP Kraków.


„On tak tylko sobie dorabia… Państwo dadzą nam trochę czasu, to sprzedamy pomalutku…” – usłyszeli inspektorzy OTOZ Animals, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek i Fundacji Azyl dla Fretek, którzy przyjechali skontrolować warunki, w jakich przetrzymywane są zwierzęta w jednej z pseudohodowli. Fretki trzymane były w drewnianej budzie. W pomieszczeniu panował silny fetor i zaduch. Zwierzęta ściśnięte były w małych domowej roboty skrzynkach. Podczas interwencji w asyście Policji odebrano prawie trzydzieści fretek. Najmłodsza z nich miała ok. dwa tygodnie, najstarsze – nie więcej niż cztery lata. Ich leczenie wymaga niemałych nakładów finansowych. Więcej o organizowanej pomocy i przeprowadzonej interwencji opowie nasz telefoniczny gość specjalny pan Paweł Świąder – Inspektor OTOZ Animals Warszawa.

Więcej informacji o przeprowadzonej interwencji
otrzymacie klikając w poniższy baner

spf


Tegoroczny Marsz Jamników organizowany przez Radio Kraków już 19 raz, odbędzie się w niedzielę, 8 września, 2013 roku w Krakowie. Wielbiciele czworonogów spotkają się o godzinie 11.45 pod Barbakanem, skąd przejdą na Rynek Główny w Krakowie. Tematem przewodnim marszu będzie hasło „Długość ma znaczenie”. Na scenie przy Ratuszu nastąpi powitanie gości i rozstrzygnięcie konkursu na najdłuższego jamnika pochodu. Marszowi Jamników podobnie jak w ubiegłym roku towarzyszyć będą liczne atrakcje dla czworonogów i ich właścicieli. Od godz. 10:00 do 14:30 na stoiskach wokół sceny na Rynku zasięgnąć będzie można fachowej porady ekspertów, a w specjalnie oznakowanym namiocie całkowicie bezpłatnie oznakować elektronicznie (zaczipować) zwierzaka.

Więcej informacji o organizowanym przez Radio Kraków „Marszu Jamników”
dowiecie się klikając w poniższy baner

00_marsz_jamnikow

Ale to nie wszystko… Uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w akcji „Ty też możesz zostać „Superbohaterem”. W specjalnie oznakowanym namiocie zbierane będą „prezenty” dla bezdomnych zwierząt. Wszystkie z nich (smycze, obroże, miski, środki czystości oraz sucha i mokra karma) zostaną przekazane Przytulisku dla Psów i Kotów w podkrakowskich Harbutowicach.


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim marszu przez Polskę pod hasłem „Polsko, oto Bezdomny Pies”. Marsz ma na celu uświadomienie problemu bezdomności zwierząt oraz pomoc zwierzętom bezpańskim. Największą akcją tego przedsięwzięcia jest ponad 1300 kilometrowa wędrówka przez Polskę. Trasa marszu wiedzie przez największe miasta Polski i została opracowana tak, aby jak najwięcej osób mogło do niego dołączyć. W piątek 6 września 2013 roku marsz przejdzie ulicami Krakowa, a w sobotę 7 września Pani Anna Korczyńska, organizatorka marszu będzie gościem specjalnym „Kliniki Zdrowego Chomika”. Studio Radia Kraków odwiedzi wraz ze swoimi psami – Almą i Lakim.

Więcej informacji o organizowanym „Marszu przez Polskę”
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_marsz_przez_polske


W niedzielę, 8 września 2013 roku Fundacja Czarna Owca Pana Kota serdecznie zaprasza na „Dzień Otwarty w Owcy”. W godzinach od 12:00 do 16:00 w siedzibie Fundacji przy ul. Dietla 45/13 w Krakowie będzie można nie tylko adoptować kota, ale także zapoznać się z działalnością Fundacji, wesprzeć datkiem, karmą lub zabawką a co najważniejsze pobawić się z rozbrykaną ferajną poświęcają kotom odrobinę czasu.

Więcej informacji o organizowanym „Dniu Otwartym”
otrzymacie klikając w poniższy baner

czarna_owca_pana_kota_fundacja

Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej. W galerii poniżej znajdziecie zdjęcia wykonane podczas trwania audycji.