Jak zachowywać się w schronisku
Zasady przebywania i poruszania się na terenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Na Paluchu” w Warszawie (PRZEWODNIK)
1. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie jest jednostką budżetową Miasta Stołecznego Warszawy powołaną do zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom wyłącznie z terenu Miasta Stołecznego Warszawy.
2. Schronisko jest otwarte dla:
a/ osób odwiedzających zwierzęta oraz zamierzających adoptować zwierzę w godzinach:
- od 16 września do 15 maja – od 12oo do 16oo
- od 16 maja do 15 września – od 12oo do 17oo
b/ osób poszukujących i odbierających własne zwierzęta w godzinach od 10oo do 18oo
c/ wycieczek szkolnych, – wcześniej zgłoszonych w dziale promocji – w dni powszednie w godzinach od 13oo do 15oo. Na każde 10-cioro uczniów podczas pobytu w Schronisku musi przypadać jeden pełnoletni opiekun
d/ wolontariuszy w ramach zawartej umowy porozumienia, codziennie w godzinach od 12oo do 16oo
e/ interesantów w sprawach administracyjnych Schroniska w dni powszednie od 8oo do 16oo
3. Pobyt osób na terenie Schroniska poza wyznaczonymi godzinami jest zabroniony i stanowi naruszenie obowiązującego porządku.
4. Podczas pobytu w Schronisku nie wolno Ci:
a/ samowolnie otwierać klatek i boksów,
b/ spacerować po terenie ze swoimi zwierzętami,
c/ poruszać się na rolkach, deskorolkach, rowerze,
d/ biegać,
e/ dokarmiać zwierząt,
f/ wkładać rąk między kraty czy siatki,wchodzić poza barierkę a tym bardziej drażnić zwierząt,
g/ przechodzić poza barierkę oddzielająca pawilony i drogę komunikacyjną
h/ dotykania zwierząt i zbyt bliskiego podchodzenia do psów przy budach i za ogrodzeniem.
5. Jeśli przybyłeś do Schroniska z dzieckiem to:
a/ nie dopuszczaj do samodzielnego poruszania się dziecka po terenie Schroniska,
b/ nie pozwalaj na bezpośrednie kontakty dziecka ze zwierzętami i wkładanie rąk za siatki,
c/ zachowuj bezpieczną odległość od: klatek w których przebywają zwierzęta, zwierząt przy budach oraz psów wyprowadzanych na smyczy przez opiekunów i wolontariuszy,
d/ zachowaj bezpieczną odległość od rowów melioracyjnych, kanałów ściekowych wzdłuż boksów,
6. Wejście na teren Schroniska odbywa się furtką po zasygnalizowaniu zamiaru wejścia przy użyciu domofonu . Naciśnij „Biuro adopcji”.
7. Po wejściu do budynku administracyjnego – biura, odnotuj swoje wejście na teren Schroniska w rejestrze gości i cel wizyty oraz pobierz identyfikator.
8. Jeżeli szukasz zagubionego zwierzęcia – koniecznie przejrzyj Katalog fotograficzny przyjmowanych zwierząt i kiedy go odnajdziesz poproś personel o przyprowadzenie zwierzęcia w celu odebrania, dalszym procesem pokieruje pracownik biura.
9. Kiedy nie odnajdziesz go w katalogu poproś personel o zapisanie danych na temat zwierzęcia i właściciela w Rejestrze zgub. Personel Biura adopcji i przyjmowania zwierząt udzieli Ci stosownej pomocy i informacji na temat dalszych działań, w tym także o możliwości zamieszczenia ogłoszenia na stronie internetowej Schroniska i bieżącego przeglądania zdjęć zwierząt nowo przybyłych publikowanych na stronie internetowej.
10. Jeżeli doprowadzasz do Schroniska znalezione zwierzę (musi być ono na smyczy lub w kliperze) kieruj się wprost do biura przyjęć zwierząt, aby powierzyć go pod opiekę pracowników Schroniska i wypełnić w biurze stosowny dokument przekazania.
11. Jeżeli chcesz zaadoptować zwierze określ swoje oczekiwania, a zostaniesz skierowany do określonych pawilonów czy wybiegów.
12. Jeżeli przybyłeś w celu edukacyjnym z grupą wycieczkowiczów po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wizyty, zgłoś się do sekretariatu Schroniska i poczekaj na pracownika promocji lub Dyrektora który oprowadzi grupę po Schronisku.
13. Schronisko zajmuje się wyłącznie udzielaniem pomocy lekarsko-weterynaryjnej zwierzętom bezdomnym przebywajacym w Schronisku.
14. Schronisko nie prowadzi działalności gospodarczej w tym usług weterynaryjnych i hotelu dla zwierząt.
15. Stosownie do zamiaru z jakim przybyłeś do Schroniska, w biurze adopcji i przyjmowania zwierząt możesz zapoznać się z:
a/ bazą fotograficzną zwierząt przybyłych do Schroniska,
b/ zasadami adopcyjnymi,
c/ planem sytuacyjnym Schroniska
d/ zasadami poruszania się po Schronisku.
16. Jeśli masz inne pytania możesz zasięgnąć informacji u pracowników biura adopcji i przyjmowania zwierząt, w tym także: odnośnie zwierząt przebywających w Schronisku, procedur: przyjęć zwierząt, adopcyjnych i odbioru przez właścicieli.
17. Po terenie Schroniska możesz poruszać się samodzielnie tylko po ciągach komunikacyjnych, zakaz wstępu dotyczy tylko części szpitalnych i kwarantanny oraz zaplecza technicznego.
18. Dzieci i osoby niepełnoletnie mogą się poruszać po terenie Schroniska tylko pod bezpośrednim nadzorem rodziców lub dorosłych opiekunów.
19. Fotografowanie na terenie Schroniska może się odbywać tylko za zgodą Dyrektora Schroniska.
20. Schronisko nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy osobiste pozostawione bez opieki.
21. Podczas pobytu w Schronisku w celu adopcyjnym możesz korzystać z pomocy personelu Schroniska który jest ubrany w zielone stroje robocze z napisem „SCHRONISKO”. To od opiekuna zwierzęcia dowiesz się o jego zachowaniu podczas pobytu w Schronisku, pozyskasz jego nr ewidencyjny, pokieruje Cię dalej jeśli wobec wybranego zwierzęcia podjąłeś juz jakieś zamiary.
22. Pomocą może Ci służyć również wolontariusz ubrany w pomarańczową kamizelkę i posiadający identyfikator. Może on odbyć z twoim wybrańcem i w twoim towarzystwie spacer poza teren Schroniska po zgłoszeniu wyjścia i wpisaniu w rejestr w Biurze Adopcji.
23. Schronisko nie ponosi odpowiedzialności za informacje udzielane przez osoby nie wyróżnione strojem i identyfikatorem Schroniska.
24. Podczas obchodu po terenie Schroniska w celu adopcyjnym i wyszukiwaniu interesujących Cię zwierząt, zapisuj miejsce ich pobytu aby wskazać je następnie ich opiekunowi w celu odczytania nr ewidencyjnego. Od opiekuna możesz otrzymać informacje o zachowaniu się zwierzęcia podczas pobytu w Schronisku. Możesz też w jego obecność mieć pierwszy kontakt ze zwierzęciem poza boksem.
25. Podając uzyskany nr ewidencyjny w biurze adopcji możesz uzyskać podstawowe dane o zwierzęciu, w tym min. płeć, przybliżony wiek, informacje o kastracji/sterylizacji, ogólne o stanie zdrowia, od kiedy przebywa w Schronisku, czy jest przeznaczony do adopcji. W przypadku zwierząt łagodnych możesz uzyskać także jednorazowe pozwolenie na odbycie spaceru ze zwierzęciem w ramach procesu adopcyjnego. W tym celu powinieneś zgłosić ten zamiar w biurze adopcji.
26. Proces adopcyjny składa się z:
a/ wywiadu przeprowadzonego przez pracownika biura adopcji,
b/ wypełnienia Kwestionariusza adopcyjnego,
c/ odprawy weterynaryjnej zakończonej wystawieniem książeczki zdrowia zwierzęcia i wpisaniem właściciela do ogólnopolskiej bazy właścicieli zwierząt,
d/ zawarciem umowy adopcyjnej.
27. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i podjąłeś decyzję o adopcji, prosisz opiekuna o doprowadzenie zwierzęcia do biura adopcji w celu zaadoptowania. Opiekun zwierzęcia będzie Cię informował o kolejnych etapach procesu adopcyjnego aż do podpisania umowy adopcyjnej i przekazania Ci zwierzęcia pod opiekę.
28. Jeżeli zdecydowałeś się na adopcje i wybrałeś zwierzę które chcesz adoptować do godziny zamknięcia Schroniska zostanie ono odprawione do adopcji pomimo zamknięcia Schroniska.
29. W każdym dniu w godzinach wizyt adopcyjnych w Schronisku przebywa Dyrektor lub jego zastępca.
30. Najpóźniej o godzinie zamknięcia, goście i wolontariusze muszą opuścić teren Schroniska.
31. Opuszczając Schronisko nie zapomnij zwrócić identyfikatora.