Co zrobić jeśli zgubiłeś zwierze
* Od razu zgłoś telefonicznie tę informację w pobliskich schroniskach , a w szczególności „Na Paluchu”- z prośbą o zapis w Rejestrze Zgub – danych na temat zwierzęcia i kontaktu tel. do Ciebie.
* Rozwieś ogłoszenia w okolicy, gdzie doszło do zagubienia.
* poinformuj Straż Miejską właściwą dla dzielnicy, w której zagubiłeś zwierzę
* rozwieś ogłoszenia w okolicznych przychodniach weterynaryjnych
* opublikuj ogłoszenie w internecie na naszej witrynie www.paluch.org.pl – gdzie jest specjalna baza danych Zgubiono-Znaleziono. Podaj datę i miejsce zagubienia, opis zwierzęcia ,jego wiek, ewentualne oznaczenia identyfikacyjne /tatuaż, chip,numerek,adresówka/ oraz kontakt telefoniczny do Ciebie.. Ogłoszenia po miesiącu są automatycznie usuwane przez program, tak więc jeśli zwierzę nadal się nie znalazło – warto je powtarzać. Sprawdzaj codziennie rubrykę Znaleziono – bo może ktoś zaopiekował się twoim pupilem – i przetrzymuje go u siebie w domu
* opublikuj ogłoszenie w Gazecie Wyborczej i Super Expressie – są bezpłatne. Równocześnie czytaj ogłoszenia o znalezionych przez ludzi zwierzętach i oczywiście oglądaj je w programie Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego /WOT/
* Obowiązkowo odwiedzaj nasze schronisko przynajmniej raz w tygodniu i każdorazowo przeglądaj Fotograficzny Katalog , gdzie rejestrowane są na bieżąco wszystkie wpływające zwierzęta. Możesz zabrać ze sobą zdjęcie pupila i wywiesić je na schroniskowej tablicy ogłoszeń. W przypadku kiedy zaginięcie nastąpiło bardzo dawno temu musisz dodatkowo robić obchód po całym schronisku, szukając go we wszystkich obiektach Jeśli posiadasz książeczkę zdrowia pupila zabieraj ją ze sobą , bowiem w razie odnalezienia zguby musisz udowodnić, że zwierzę rzeczywiście należy do Ciebie. Ponadto w książeczce zdrowia zwierzęcia , uzupełnimy ewentualne zabiegi medyczne jakie były u nas wykonane
* Pamiętaj, że przez 15 dni od momentu przybycia zwierzęcia do schroniska, podlega ono kwarantannie – podczas której obserwujemy jego stan zdrowia i zachowanie. W tym czasie nie można nikomu wydać zwierzęcia /za wyjątkiem prawowitego właściciela/ – tak więc jest to bezpieczny okres na podjęcie intensywnych poszukiwań „zguby”. Po upływie tego czasu schronisko ma prawo oddać zwierze do adopcji !!!
Nigdy nie rezygnuj z poszukiwań i cyklicznych wizyt w schronisku, bowiem zdarza się, że właściciele nawet po kilku latach nieobecności pupila – odnajdują go właśnie u nas !
Co należy mieć na uwadze poszukując „zguby”
Zwierzęta pojawiają się czasami w schronisku po długim okresie od momentu zagubienia Zdarza się, że przypadkowy znalazca przygarnia zwierzę podejmując na własną rękę poszukiwania właściciela, a dopiero po nieskutecznych działaniach szuka dla niego nowych opiekunów lub zwraca je do schroniska . Dlatego bezpośrednio po zagubieniu powinieneś przynajmniej raz w tygodniu odwiedzać schronisko, a w późniejszym stadium poszukiwań przynajmniej raz na dwa tygodnie . Jeśli nie zachowasz tego cyklu ,istnieje ryzyko, że możesz na zawsze rozstać się ze swoim pupilem, gdyż schronisko nie chcąc doprowadzać do przepełnienia i związanych z tym zagrożeń, a także nie mając gwarancji, że właściciel w ogóle się zgłosi – ma prawo już po 15 dniach od daty przybycia oddać zwierze do adopcji.
Pamiętaj, że zagubionym zwierzętom zdarza się nawet podróżować samotnie autobusami czy koleją- tak więc mogą się nieprzewidywalnie znaleźć w całkowicie innym rejonie. Podobne przypadki następują w sytuacji kradzieży zwierząt, kiedy to zostają one wywożone do innych czasami bardzo odległych miejsc w celu sprzedaży, a po nieudanych transakcjach porzuca się je lub oddaje do schroniska w zupełnie innej części kraju. Zdarza się także, że osoby podczas podróży, znajdując na obcym terenie tułające się lub ranne zwierze i nie znając okolicznego schroniska, przewożą je do swojego rejonu zamieszkania czasami bardzo odległego Tak więc nie tylko zwierze rasowe czy wyjątkowo atrakcyjne, może się znaleźć w całkowicie innej części kraju. Prowadź zatem poszukiwania także przez Internet oraz poprzez schroniska w innych miejscowościach.
OSTRZEŻENIE
Pamiętaj , że skoro doprowadziłeś do zagubienia pupila, nie zabezpieczając go uprzednio w oznaczenie identyfikacyjne / chip, tatuaż, numerek nadany przez Urząd Gminy czy adresówkę z numerem telefonu/ – to twoje zwierze może być postrzegane jako świadomie porzucone czyli niczyje tzw. /bezdomne/.
W takiej sytuacji nie możesz oczekiwać od innych ,że będą próbowali Ciebie odnaleźć , zależy to tylko od ich dobrej woli i możliwości .
Nawet jeśli podasz w schronisku dane o zagubieniu zwierzęcia i zamieścisz ogłoszenia na tutejszej witrynie internetowej czy w innych nośnikach medialnych, sam musisz precyzyjnie śledzić wszystkie informacje. Trudno jest bowiem w skali kilkuset ogłoszeń miesięcznie – z różnych źródeł , zespolić nam w rozbieżnym czasie istotne informacje i zaocznie rozpoznać w tym gąszczu opisów twoją zgubę.
Nieustanne poszukiwania są niewątpliwie Twoim obowiązkiem, a inni mogą się tylko starać by Ci pomóc w tym zabiegu, jednak nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ostateczny wynik tych działań !
CO ROBIĆ JEŚLI ODKRYŁEŚ , ŻE TWÓJ PUPIL MA NOWEGO WŁAŚCICIELA…?
Musisz mieć świadomość, że może dojść do trwałego przygarnięcia Twojego pupila przez przypadkowego znalazcę lub przez osobę adoptującą zwierze w schronisku. Jeśli podopieczny nie był przez Ciebie właściwie oznakowany, a Twoje poszukiwania były spóźnione i dość pobieżne – nie możesz mieć pretensji, że ktoś zdecydował się zaopiekować nim na stałe. Zatem jeśli w końcu odkryjesz taki stan faktyczny -Twoje szanse na odzyskanie zguby mogą być znikome Z etycznego punktu widzenia osoba, która uchroniła Twojego pupila przed dramatem tułaczki, w pewnym sensie ratując mu życie i ofiarując opiekę -niewątpliwie jako „wybawca” zasługuje na to by się dalej nim troszczyć. Są to sprawy bardzo trudne do rozstrzygnięcia tym bardziej, że rozterki towarzyszą tutaj nie tylko ludziom ale przede wszystkim zwierzętom , które prawdopodobnie nie zapomniały pierwotnych właścicieli, a zdołały już pokochać nowych opiekunów. Jeśli zwierzę jest młode szybciej zaadoptuje się w nowej sytuacji -zapominając o przeszłości, natomiast starsze z solidnym bagażem doświadczeń dłużej będzie cierpieć i przeżywać rozstanie . Pamiętaj jednak , że to Ty stworzyłeś sytuację zagrożenia dla swojego pupila, tak więc jeśli wynikała ona z niedostatecznej wiedzy y czy niefrasobliwości – nie powinieneś liczyć na wyrozumiałość drugiej strony i chęć zwrotu zwierzęcia. Jeśli udowodnisz, że ów incydent był nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności- nie zawinionym przez Ciebie, a ponadto podejmowałeś staranne poszukiwania zwierzęcia, możesz mieć szansę na podjęcie dialogu i wspólne rozważenie alternatywnych rozwiązań. Niewątpliwie w tak trudnej sytuacji obydwie strony powinny kierować się dobrem zwierzęcia, a nie egoistycznymi pobudkami. Jeśli upłynął już długi okres pobytu pupila w nowym miejscu i czuje się ono tutaj dobrze – to raczej nie warto narażać go na kolejną konfrontację i zmiany doprowadzające do psychicznych rozterek……
Natomiast jeśli schronisko oddało zwierze do adopcji , to zgodnie z wewnętrznymi przepisami i Ustawą o Ochronie Danych Osobowych – nie może ujawnić kontaktu do nowych właścicieli – chyba że dobrowolnie wyrażają taką chęć.
W świetle takich okoliczności powinieneś wyciągnąć wnioski na przyszłość, zapewniając odnalezionemu lub nowemu zwierzęciu właściwe oznaczenie tj. zapisany na obroży wodoodpornym markerem -numer telefonu oraz przypiętą adresatkę, natomiast jeśli stać Cię na „ochipowanie” zwierzęcia / tzn. wszczepienie mu trwałego mikrochipu z numerem przypisanym właścicielowi/ – to wzmocni to jego bezpieczeństwo przed zagubieniem. Zwierzęta rasowe oznacza się dodatkowo tatuażami, gdzie poprzez Związek Kynologiczny można odnaleźć prawowitego opiekuna. Ponadto rzetelny opiekun opłaca podatek w Urzędzie Gminy – gdzie otrzymuje dla zwierzęcia breloczek z nadanym numerem identyfikacyjnym.
ZAPEWNIJ ZWIERZĘCIU BEZPIECZEŃSTWO !
Warto pamiętać, że nawet najbardziej karne zwierze kieruje się głównie instynktami tak więc, musisz przewidywać jego różne reakcje i zapobiegać ewentualnym ich skutkom. Nie wysterylizowany czy nie wykastrowany pupil zawsze może umknąć w pogoni za płcią odmienną, zatem spuszczając zwierze ze smyczy należy go nieustannie pilnować. Podobnie jest w lasach, kiedy może on poczuć trop dzikiego zwierzęcia i bez uprzedniej nauki nie będzie potrafił wrócić . Ponadto zwierze nie lubi tłumu i hałasu tak więc unikaj z nim wizyt w takich miejscach. Na obcym, nieznanym terenie staraj się nie spuszczać go ze smyczy.
Jeśli dobrze poznasz zwyczaje i uwarunkowania instynktowne Twojego podopiecznego, będziesz mógł przeciwdziałać zgubnym skutkom, a czasami dramatom na jakie może być narażony .
Pamiętaj jednak, że w razie ekstremalnej sytuacji, najszybszą formą pomocy zwierzęciu jest kontakt z Tobą – tak więc bez potrzeby nie zdejmuj psu obroży i cyklicznie odświeżaj na niej zapis numeru telefonu!