ABC dla właściciela kota

Kot udomowiony został przez człowieka około sześćset lat po oswojeniu psa. Liczba udomowionych  na świecie kotów domowych jest obecnie prawie równa liczbie psów stanowi to dowód dużego wzrostu popularności kotów jako zwierząt domowych.

W wielu krajach koty uważane były za zwierzęta święte i jako takim oddawano im tam cześć, a zabicie kota karane było śmiercią. Starożytni Egipcjanie otaczali koty opieką do tego stopnia, że próbowali zakazać wywożenia ich do innych krajów. Naturalne łowieckie umiejętności kotów zdobyły im szybko miejsce w społeczności ludzkiej, kiedy ludzie zdali sobie sprawę, że te szybkie i zwinne stworzenia mogą pomóc w tępieniu szkodników.

Mimo, że koty powszechnie uważane są za zwierzęta bardziej niezależne od psów, to także kocie zdrowie i dobre samopoczucie wymaga opieki i zainteresowania ze strony ich właścicieli.

Kocie mieszkanie
Jeżeli kot ma mieszkać na zewnątrz, należy przygotować mu zadaszone miejsce do spania i ochrony przed zimnem i gorącem. Takie schronienie plus dodatkowo stare pudełko wyścielone kocem jako legowisko zagwarantują kotu odpowiednie warunki do odpoczynku. Do swojego posłania, umieszczonego w miejscu osłoniętym od przeciągów, kot winien mieć łatwy dostęp.

Pożywienie i woda
Jedynie zróżnicowana i pożywna dieta zapewni kotu zdrowie i sprawność fizyczną, czego nie da się osiągnąć żywiąc go wyłącznie odpadkami. Kocia dieta wymaga relatywnie większej zawartością mięsa, białka i tłuszczu, niż dieta psa. Istnieje wiele rodzajów pożywienia dla kotów pozwalających uzyskać jadłospis o odpowiednich składnikach. Świeże mięso i ryby to najlepsze pożywienie dla kotów. Jako dopełnienia takiej diety można używać suszonego pokarmu. Ważne jest także, aby kot miał przez cały czas wodę do picia, szczególnie, jeżeli jego jadłospis składa się głównie z pożywienia suszonego.

Urozmaicenie wprowadzane od czasu do czasu do diety naszych ulubieńców wyjdzie im na zdrowie i będzie na pewno przez nich mile widziane. Dorosłe koty winny otrzymywać dwa posiłki dziennie, natomiast kociętom, kotom starszym i kotkom oczekującym potomstwa w ciągu dnia winno się podawać kilka mniejszych posiłków. Skłonność do polowań u kotów e wynika z chęci zaspokojenia głodu, a jest jedynie naturalnym instynktem. Zdrowe koty są sprawniejszymi myśliwymi.

Towarzystwo ludzi
Jednym z powodów, dla których niektórzy ludzie wolą koty od psów jako zwierzęta domowe jest to, iż pod wieloma względami wymagają one mniej uwagi. Chociaż na przykład nie trzeba ich wyprowadzać na spacery, to także koty wymagają poczucia akceptacji i przynależności do rodziny. Ciepłe słowa i pogłaskanie kota dadzą mu dowód naszego zainteresowania. Zadowolony kot podziękuje za naszą dobrą wolę mrucząc i łasząc się do nas.

Warunki zdrowotne
Jeżeli koty są zaniedbywane lub trzymane w niehigienicznych warunkach łatwo mogą się zarazić pasożytami takimi jak robaki, kleszcze, pchły lub wszy. Regularne kuracje zapobiegające rozmnażaniu się tych pasożytów są stosowane przez lekarzy weterynarii. My natomiast możemy utrzymywać posłanie kota, jego kąt i najbliższe otoczenie w odpowiedniej czystości.

Zdrowe koty mają lśniące futerko, szkliste oczy i czysty nos. Także uszy winny być czyste i wolne od infekcji, zęby mocne i białe, bez nalotu. Jeżeli w przypadku infekcji dziąseł nie podejmiemy wymaganego leczenia, może to doprowadzić do wypadania kotu zębów i kłopotów z gryzieniem.

Szczepienia
Koty narażone są na wiele chorób, które mogą potencjalnie zagrażać ich zdrowiu lub wymagać zastosowania potencjalnie kosztownego leczenia. Najlepszym sposobem zapobiegania tym chorobom są szczepienia. Szczepionka nie tylko zapobiega chorobie, ale jest także tańszym rozwiązaniem na dłuższą metę niż ewentualne leczenie weterynaryjne zmniejszając równocześnie ryzyko zachorowań u innych kotów.

Szczotkowanie
Zarówno koty długowłose jak i krótkowłose wymagają regularnego szczotkowania. Szczególnie sierść kotów długowłosych wymaga stosowania takich zabiegów pielęgnacyjnych celem uniknięcia jej nadmiernego splątania się, co w konsekwencji może doprowadzić do ograniczania naturalnych możliwości ruchowych kota. Koty bardzo lubią szczotkowanie i jest to dobra okazja, by sprawdzić czy nie zalęgły się w ich sierści pasożyty.

Kastracja
Rokrocznie niepotrzebnie zabijane i usypiane są setki kotów, ponieważ nie ma wystarczającej ilości domów, w których mogłyby zamieszkać. Częściowo problem ten wynika z niekontrolowanego i żywiołowego rozmnażania się tych zwierząt. Najlepszym lekarstwem jest kastracja.

Poza zmniejszaniem ilości nie chcianych kociąt kastracja ma także wiele innych zalet. Niewykastrowane koty płci męskiej mają zwyczaj rozprzestrzeniania nieprzyjemnego zapachu przyciągającego kotki, w celu oznaczenia swojego terytorium. Kastracja eliminuje ten zwyczaj u kotów. Ponadto niewykastrowane koty rywalizując między sobą często staczają walki wywołujące obrażenia, których leczenie może być kosztowne.

Rozmnażanie się kotów
Kotki mogą mieć co roku kilka miotów młodych. W każdym miocie jest około czterech kociąt, jednak niektóre kotki mogą mieć ich więcej. Trudno byłoby znaleźć dom dla czterech kotów z każdego miotu rocznie, a jeżeli pomnożymy to przez ilość miotów i setki kotek, skala problemu staje się dość poważna. Kotki spodziewające się potomstwa oraz kotki opiekujące się młodymi wymagają dodatkowego pożywienia, natomiast kocięta w wieku od trzech do ośmiu tygodni oprócz mleka już zaczynają spożywać jedzenie w postaci stałej.

Kotki mogą być bardzo wojowniczo nastawione chroniąc swoje potomstwo, w związku z czym mogą być niebezpieczne dla dzieci chcących bawi się z małymi. Kastracja kotki sprawi, że zwierzę nie będzie się parzyć, a obce koty będą trzymać się od niej z daleka. Wykastrowane koty są zdrowsze, żyją dłużej i spokojniej.

Zabieg kastracji
Nowoczesny sprzęt i środki weterynaryjne sprawiają, że zabiegi chirurgiczne na zwierzętach są bezpieczne i bezbolesne, a kot wraca do zdrowia dużo szybciej niż w przeszłości. Weterynarz będzie wiedział, kiedy najlepiej poddać kota kastracji. Nie ma powodu, dla którego nie może to nastąpić – u kotki – przed pierwszym miotem. Im szybciej ten zabieg zostanie przeprowadzony, tym mniej pojawi się później problemów.