Ktoś truje psy w Krakowie – Policja prosi o pomoc
Na przestrzeni ostatnich lat wiele razy informowaliśmy o podkładanych w Krakowie trutkach, których potencjalnymi ofiarami mogły paść psy i koty. Przestrzegaliśmy przed skutkami spożycia trutki przez czworonoga. Namawialiśmy do zwracania szczególnej uwagi podczas spacerów i nie spuszczania z oczu naszego czworonoga. Tłumaczyliśmy jak bardzo ważny jest czas naszej reakcji w sytuacji kiedy zauważymy nietypowe zachowanie naszego podopiecznego.
Amatorów podkładania trutek niestety wciąż nie brakuje. Nieświadomi odpowiedzialności karnej zwyrodnialcy systematycznie, w różnych dzielnicach Krakowa umieszczają przemyślne pułapki, którymi ofiarami mogą paść nie tylko zwierzęta ale także dzieci.
Pierwsza pomoc
Jeżeli zauważymy, że nasz pies podczas spaceru zjadł coś co potencjalnie może mu zaszkodzić, jeśli po spacerze lub w jego trakcie nasz zwierzak zachowuje się podejrzanie reagujmy natychmiast. Oczywiście nie każdy znaleziony w trawie „przysmak” może okazać się śmiertelną pułapką – jednak to na nas, opiekunach zwierząt spoczywa obowiązek udzielenia pierwszej pomocy.
Działanie wielu trucizn możemy zneutralizować podając czworonogowi wodę utlenioną powodującą wymioty. Kolejnym krokiem jest podanie mleka oraz węgla leczniczego (aktywowanego). Dopiero po tych czynnościach, jak najszybciej udajmy się do najbliższej lecznicy weterynaryjnej.
Najpierw lecznica później Policja
Jeżeli lekarz weterynarii po zbadaniu zwierzaka potwierdzi nasze przypuszczenia dotyczące możliwości spożycia przez czworonoga zatrutego pożywienia koniecznie poinformujmy o tym fakcie Policję. Udajmy się na najbliższy posterunek i złóżmy stosowne zawiadomienie.
Policjanci i strażnicy miejscy prowadzą obecnie działania mające na celu identyfikację nienaturalnie zachowujących się osób, szczególnie w miejscach wyprowadzania psów.
Policja prosi o pomoc
Krakowska Policja apeluje do właścicieli psów i kotów oraz wszystkich mieszkańców o zachowanie ostrożności w trakcie spacerów ze zwierzętami oraz szczególne zwrócenie uwagi na pozostawione na podłożu lub pod niewielka warstwą ziemi lub trawy wyroby wędliniarskie lub mięso, a także rozsypane w miejscach do tego nie przeznaczonych różnego koloru granulaty stosowane do trucia gryzoni lub granulaty żrące.
W przypadku ujawnienia takich substancji Policja prosi o natychmiastowy kontakt z numerem alarmowym 997 lub 12 615 29 12 oraz o zabezpieczenie miejsca ujawnienia poprzez uniemożliwienie dostępu zwierzętom do czasu przyjazdu funkcjonariuszy Policji.
Powołują specjalną grupę
W związku z przypadkami trucia zwierząt specjalnie powołany zespól funkcjonariuszy krakowskiej policji oprócz działań operacyjnych wykona następujące działania prewencyjne:
- informacja do parafii w celu poinformowania wiernych o problemie trucia zwierząt i sposobach przeciwdziałania,
- informacja do spółdzielni mieszkaniowych w celu poinformowania mieszkańców o problemie trucia zwierząt i sposobach przeciwdziałania,
- informacje do gazetek dzielnicowych oraz telewizji MPK,
- informacja do Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w celu pouczenia lekarzy weterynarii o zgłaszaniu przypadków zatrucia zwierząt na policję,
- w przypadku stwierdzenia przez lekarza weterynarii zgonu zwierzęcia, które było następstwem otrucia – policja zabezpieczy zwłoki w celu przeprowadzenia sekcji zwłok przez biegłego lekarza weterynarii.
Gość specjalny w Radiu Kraków
W najbliższą sobotę 29 listopada 2014 roku Artur Kasicki Komendant III Komisariatu Policji w Krakowie będzie gościem specjalnym audycji „Klinika Zdrowego Chomika” emitowanej na żywo, na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00. Zaznaczył, że dobro, zdrowie i życie zwierząt jest mu również drogie ponieważ sam jest właścicielem dwóch psów.
Zostań naszym informatorem
Fundacja Psi Los uruchomiła specjalny numer telefonu pod którym zbierane są informacje dotyczące podkładanych w Krakowie trutek. Jeżeli posiadasz informacje mogące doprowadzić do zidentyfikowania trucicieli psów, jeśli twój zwierzak został zatruty lub stracił życie po spożyciu trutki – poinformuj nas o tym!
Zadzwoń pod numer (12) 200 21 05 opisz miejsce spożycia trutki, datę jej spożycia i skutki jakie wywołała, podaj adres lecznicy, w której leczony jest lub był zwierzak.
Komunikat III Komisariatu Policji w Krakowie
W okresie października i listopada 2014 r. Na terenie Prądnika Czerwonego i Górki Narodowej w Krakowie zaistniały trzy przypadki otrucia psów w wyniku czego zwierzęta zostały uśmiercone. Jak ustalono, do zatrucia doszło w trakcie spaceru, podczas którego psy spożyły zatruty pokarm. Charakter zdarzeń jednoznacznie wskazuje, że uśmiercenia psów dopuściła się nieustalona do chwili obecnej osoba poprzez podłożenie zatrutej substancji.
Krakowska Policja apeluje do właścicieli psów i kotów oraz wszystkich mieszkańców o zachowanie ostrożności w trakcie spacerów ze zwierzętami oraz szczególne zwrócenie uwagi na pozostawione na podłożu lub pod niewielka warstwą ziemi lub trawy wyroby wędliniarskie lub mięso, a także rozsypane w miejscach do tego nie przeznaczonych różnego koloru granulaty stosowane do trucia gryzoni lub granulaty żrące. W przypadku ujawnienia takich substancji Policja prosi o natychmiastowy kontakt z numerem alarmowym 997 lub 12 615 29 12 oraz zabezpieczenie miejsca ujawnienia poprzez uniemożliwienie dostępu zwierzętom do czasu przyjazdu funkcjonariuszy Policji.
Należy wskazać, że osoba, która uśmierca zwierzę w powyższy sposób na podstawie art. 35. ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. O ochronie zwierząt podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
Osobom, które posiadają informacje mogące przyczynić się do zatrzymania sprawy Policja zapewnia anonimowość.
Pobierz oryginał komunikatu w formacie PDF
W najbliższą sobotę, 29 listopada 2014 roku serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji „Klinika Zdrowego Chomika”, która tym razem będzie poświęcona między innymi wykładanym w Krakowie trutkom. Audycja zostanie wyemitowana na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00. Gościem specjalnym audycji będzie Nadkomisarz Artur Kasicki – Komendant III Komisariatu Policji w Krakowie.