Dla wolontariuszy

UWAGA OBOWIĄZKOWE SPOTKANIE WOLONTARIUSZY

Każdy wolontariusz, który nadal chce pełnić tę funkcję i pomagać w pracy na terenie KTOZ Schroniska dla Bezdomnych Zwierzat przy ul. Rybnej 3 musi przyjść na jedno ze spotkań obowiązkowych, które odbędą sie w terminach:

- czwartek 11/VIII 2011 o godzinie 17.00 lub sobota 13/VIII o godzinie 11.00.

Na spotkaniu zostaną przypomniane zasady panujące na terenie Schroniska, których należy przestrzegać. Ponadto zostaną omówione nowe reguły, które będa dotyczyły wolontariatu, zostanie przedstawiony nowy system rejestracji wolontariuszy, który zacznie obowiązywać od września. Każdy wolontariusz otrzyma numer identyfikacyjny, który w połączeniu z obowiązującymi identyfikatorami będzie obowiązkowy.

Jednocześnie prosimy o zastanowienie się, którymi zwierzętami przebywającymi w schronisku chcecie się Państwo opiekować w ramach wolontariatu, gdyż zacznie obowiązywać system opieki jednego wolontariusza nad danym zwierzęciem. Podczas spotkania będziemy prosić o wstępne deklarowanie zwierząt i\lub boksów, którymi Państwo będzie się zajmować. Jest to jednocześnie Państwa zobowiązanie do stałej iregularnej opieki nad nadymi zwierzetami.

Bardzo prosimy nie bagatelizować tego zawiadomienia, gdyż nieobecność na spotkaniu w jednym z powyższych terminów będzie jednoznaczna z rezygnacją z wolontariatu KTOZ.

Z poważaniem,
Zula Przybylińska

WYTYCZNE DLA WOLONTARIUSZY

PSY
- Można wyprowadzać tylko te psy, które się zna. Zanim się będzie wyprowadzać psa nieznanego, należy spytać opiekuna sektora.
- Psa wyprowadza się z boksu, zapina na „pętelkę” lub zakłada obrożę ciasno (żeby się nie wypiął)
- Z psem spaceruje się na smyczy, ewentualnie wypuszcza się psa pod kontrolą na wolny wybieg. Spacery można odbywać wyłącznie na terenie schroniska.
- Podczas spaceru zbiera się kupy po psie.
- Po powrocie ze spaceru, jeśli pies tego wymaga, wyczesuje się go.
- Przed wprowadzeniem psa do boksu sprawdza się, czy pies ma posprzątane w boksie. Jeśli nie, sprząta się, sprawdza się, czy jest woda.
- Każdy pies powinien być ubrany w kaganiec podczas spacerów na terenie schroniska. Kaganiec można ściągnąć wyłącznie na wybiegu.
- Wyprowadzając psy z boksów ogólnych, należy wyprowadzać wszystkie psy z danego boksu.
- Psów z różnych boksów nie wolno łączyć na wybiegach, tj. spuszczać ich ze smyczy. Podczas mijania się z psami na spacerze, należy zachowywać odpowiedni dystans, uniemożliwiający kontakt pomiędzy psami!
- Psy prowadzi się zawsze z lewej strony, podczas spacerów, mają one uczyć się chodzenia na smyczy, a nie być jedynie puszczane na wybiegach!
- Jeden wolontariusz może wyprowadzać tylko jednego psa na raz!
- Psy przeprowadza się z dala od klatek, lub przez korytarz wewnętrzny

KOTY
- U kotów można sprzątać klatki lub magazyny. Sprząta się kuwety, wymienia się wodę, daje jedzenie, ścieli się legowiska jeśli jest taka konieczność
- Jeśli kot jest oswojony, szczotkuje się go, oraz sprawdza, czy pazury nie wymagają przycięcia.
- Każdego kota należy głaskać i pobawić się z nim (jest to forma socjalizowania i integracji z kotami).
- Kotów nie wypuszcza się z pomieszczeń i nie chodzi z nimi na spacery!

SPRZĄTANIE I MYCIE
Pomoc w sprzątaniu (i myciu) schroniska, obejmuje sprzątanie w boksach zwierząt, sprzątanie korytarzy i pomieszczeń budynku, mopowanie podłogi, mycie ścian i okien. Jest to praca dodatkowa, wykonywana przez wolontariuszy w sytuacji dużego obciążenia pracowników.

PRACE SEZONOWE
Prace sezonowe obejmują: koszenie trawy, pielęgnacja zieleni na terenie schroniska, odśnieżanie, zabezpieczenie schroniska przed zimą, itp. Wykonuje się je w zależności od potrzeb sezonowych schroniska i natężenia pracy pracowników.

GROOMING
Praca związana ze strzyżeniem, czesaniem i kąpaniem zwierząt. Wolontariusze mają przystosowane pomieszczenie oraz sprzęt, którym można wykonywać wszystkie czynności fryzjerskie dla zwierząt.

SZKOLENIE PSÓW
Praca polega na szkoleniu psów przebywających w schronisku. Wolontariusze mają do dyspozycji plac szkoleniowy, na którym można pracować z psami. Co najmniej 3 razy w tygodniu odbywają się szkolenia grupowe dla osób początkujących. Osoby znające już technikę pracy, po konsultacji z trenerem, mogą rozpocząć samodzielne szkolenie psów.

POMOC PRACOWNIKOM
W momentach dużego obładowania pracą przez pracowników, mogą oni prosić wolontariuszy o pomoc w zakresie wykonywania konkretnych prac, a wolontariusze mają obowiązek im w tym pomóc.

Czas pracy: codziennie w godzinach 10-14 i 15-17, minimum 10h w miesiącu
Sposób wykonywania:
rzetelny, dokładny i zgodny z regulaminem.

Odpowiedzialność wolontariusza względem schroniska:
- Wolontariusz bierze odpowiedzialność za pracę wykonywaną na terenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie

- Bierze odpowiedzialność za zwierzęta, którymi się aktualnie zajmuje i za szkody wyrządzone przez to zwierzę, w trakcie opieki nad nim.

- Wolontariusze mają prawo zostać poinformowani o danym zwierzęciu i uzyskać informacje, w jaki sposób się tym zwierzęciem opiekować / zajmować, aby uniknąć sytuacji potencjalnie niebezpiecznych.

- Działanie wbrew regulaminowi, lub wbrew wytycznym pracowników, jest wyłącznie na własną odpowiedzialność wolontariusza.

- Brak podporządkowania się wytycznym, regulaminowi, lub rażące zaniedbania i prowokowanie sytuacji potencjalnie niebezpiecznych będzie skutkowało skreśleniem danego wolontariusza z listy wolontariuszy i uniemożliwi mu dalszą pracę w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie. Taki wolontariusz nie otrzyma pozytywnej opinii o wykonywam wolontariacie.

POROZUMIENIE O WYKONYWANIU ŚWIADCZEŃ
WOLONTARYSTYCZNYCH <kliknij>

,