9 maja Klinika Zdrowego Chomika
Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.
Stali bywalcy:
Justyna Kasińska - Fundacja „Stawiamy na Łapy„
Wojciech Kujawski - lekarz weterynarii, ordynator Kliniki Zdrowego Chomika
Andrzej Jaworski - Fundacja „Psi Los”
Zapraszamy do wysłuchania audycji
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
W trakcie trwania audycji doradzimy jak skutecznie zabezpieczyć czworonoga przed pchłami i kleszczami, podpowiemy jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza oraz wyjaśnimy jakie są objawy chorób przenoszonych przez kleszcze. Będzie także o organizowanym przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami III Rodzinnym Pikniku Zwierzaka oraz o petycji dotyczącej powstania w Krakowie cmentarza dla zwierząt.
Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Kilkanaście lat temu te niewielkie pajęczaki były prawie nieznane. Obecnie jest ich coraz więcej. Przybywa też ofiar ich ukąszeń. Krótka i ciepła zima sprawiła, że kleszcze w tym roku obudziły się dużo wcześniej i już w kwietniu są groźne. Jest ich też zdecydowanie więcej! Musimy pamiętać o tym, że są dwa szczyty aktywności tych pasożytów, które przypadają na przełom kwietnia-maja oraz sierpnia-września.
Fazy ssania krwi
U kleszczy występują kolejno dwie fazy ssania krwi i wydzielania śliny – ssanie wolne oraz gwałtowne. W pierwszej fazie ślina osłabia reakcje obronne ofiary. W drugiej następuje przyspieszenie kolejnych faz wydzielania śliny i ssania krwi. Obserwujemy gwałtowne jej pobieranie. W tym momencie możliwość przeniesienia chorób jest największa.
Choroby odkleszczowe
Zapewne każdy z nas słyszał o chorobach odkleszczowych występujących u naszych czterołapów. Są to baszioza, borelioza, oraz anaplazmoza. Każda z tych chorób jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia naszych pupili.
Objawy choroby
Jeżeli zaobserwujemy niepokojące objawy u naszych zwierząt jak posmutnienie, apatia, kulawizna a w niedalekiej przeszłości mieliśmy do czynienia z kleszczem, nie ma co zwlekać, trzeba zgłosić się do lekarza weterynarii. Zbyt późno rozpoznana choroba odkleszczowa u naszych podopiecznych może się skończyć znacznym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią.
Środki zabezpieczające
Każda z w/w chorób wymaga intensywnego leczenia, a efekty leczenia nie zawsze kończą się wyzdrowieniem, dlatego najlepszą metodą walki z chorobami odkleszczowymi jest używanie preparatów przeciwkleszczowych. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwkleszczowych w postaci spot-on lub obroży.
Dobór odpowiedniego preparatu jest indywidualną kwestią dla każdego osobnika, u niektórych psów lepiej sprawdzają się preparaty spot-on, u innych zaś lepszym rozwiązaniem są obroże przecikleszczowe. Pamiętajmy o tym, iż stosując preparaty typu spot-on powinniśmy zazwyczaj powtarzać taką aplikację co 28 dni. W przypadku obroży jesteśmy w stanie zabezpieczyć naszego pupila na ponad 6 miesięcy.
Niestety, żadne z preparatów nie zabezpieczają przed ukąszeniem kleszcza na 100 % dlatego ważne jest, aby rozsądnie planować miejsca spacerów oraz zawsze po spacerze dokładnie obejrzeć naszego zwierzaka.
Więcej informacji o zabezpieczeniu czworonogów przed kleszczami
otrzymacie klikając w poniższy baner
Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami serdecznie zaprasza słuchaczy Radia Kraków na III Rodzinny Piknik Zwierzaka. Impreza plenerowa na krakowskich błoniach odbędzie się w niedziele 10 maja 2015 roku w godzinach od 10:00 do 18:00. W programie między innymi bezpłatne porady lekarzy weterynarii, groomerów oraz innych specjalistów, a także gry, zabawy oraz konkursy dla dzieci i zwierząt. Ma miejscu będzie można także adoptować czworonoga.
Więcej informacji o organizowanej imprezie otrzymacie
klikając w poniższy baner
Radna Małgorzata Jantos od wielu lat aktywnie działa w kierunku powstania w Krakowie cmentarza dla zwierząt – miejsca na którym każdy miał szansę godnie pochować swojego pupila. Do końca czerwca Prezydent Miasta Krakowa zobowiązany jest przedstawić Radnym swój plan działania, który krok po kroku obejmuje finalizację projektu. Mocno trzymamy kciuki, żeby po dziesięciu latach batalii, temat ten został zamknięty z sukcesem dla zwierzaków.
Kliknij w poniższy baner i podpisz petycję w sprawie
budowy cmentarza dla zwierząt w Krakowie
Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej.