9 listopada Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.

W audycji jak zwykle stali bywalcy:
Justyna Kasińska - Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie
Andrzej Jaworski – Fundacja „Psi Los”

Goście specjalni:
Agnieszka Orłowska - trener Alteri
Anna Szybist
- pomysłodawczyni akcji „Nie wstawaj od stolika bez persa lub jamnika”

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W audycji o szkoleniu psów przewodników, psów asystujących i towarzyszących oraz o tym jak powinniśmy się zachować spotykając na ulicy osobę poruszającą się z pomocą takiego czworonoga. O działalności Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu oraz o zbliżającej się do finału zbiórce darów pod hasłem „Burek sam nie poprosi o pomoc”. Będzie także o raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym ochrony zwierząt.

Najwyższa Izba Kontroli po upływie ponad 1,5 roku ponownie zajęła się gminnymi systemami opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Sprawdziła, czy zmiany w ustawie o ochronie zwierząt wpłynęły na poprawę ich losu. Niestety gminy nadal nie radzą sobie z zapewnieniem właściwej opieki bezpańskim zwierzakom. Nieskutecznie także zapobiegają ich bezdomności. W większości gmin ograniczano się do jednostkowych działań. Polskie schroniska dla zwierząt są przepełnione. W 2011 roku w 150 schroniskach przebywało ponad 100 tys. psów, chociaż miejsc w nich jest trzykrotnie mniej (około 34 tys.). Z kolei kotów było tam 20 tys., czyli ponad cztery razy więcej niż dostępnych miejsc (około 4 tys.). Tymczasem z roku na rok przybywa porzucanych zwierząt. Ich liczba wzrosła od 2005 r. o 21 procent. Na szczęście rośnie też liczba zwierząt adoptowanych. W roku 2011 ponad połowa znalazła nowy dom (54,7 tys. zwierząt). – źródło: www.nik.gov.pl Więcej o raporcie NIK opowie słuchaczom Radia Kraków pani Anna Szybist.

Więcej informacji o raporcie NIK dotyczącym ochrony zwierząt
bezdomnych dowiecie się klikając w poniższy baner

nik_logo


O tym jak bardzo pies przewodnik pomaga osobie niewidomej w codziennym życiu mieliśmy okazję przekonać się osobiście podczas ubiegłotygodniowej audycji, w której gościliśmy panią Grażynę Nazarko wraz z Frodo. O tym jak bardzo pies asystujący, towarzyszący jest w stanie ułatwić, a nawet zmienić życie osoby niepełnosprawnej przekonaliśmy się poznając Magdę Kulus oraz jej wspaniałego psa Igora. O tym jak wygląda, jak przebiega i na czym polega szkolenie psów asystujących, towarzyszących oraz psów przewodników opowie nasz gość specjalny – pani Agnieszka Orłowska trener Alteri, specjalizująca się w szkoleniu psów asystujących.

Więcej informacji o Szkole Pozytywnego Szkolenia Psów ALTERI
dowiecie się klikając w poniższy baner

00_alteri

Pamiętajmy!!!
Spotykając osobę poruszającą się w towarzystwie psa asystującego lub psa przewodnika w żadnym wypadku nie starajmy się nawiązywać kontaktu z czworonogiem. Nie zwracajmy na siebie uwagi, nie wyciągajmy rąk do psa, nie głaszczmy, nie zaczepiajmy. Jeżeli jesteśmy w towarzystwie swojego pupila starajmy się zachować bezpieczną odległość, o ile to możliwe przejdźmy na drugą stronę ulicy lub skróćmy smycz naszemu podopiecznemu.


Podczas trwania audycji połączymy się telefonicznie z panem Marcinem Jakubczakiem, dyrektorem Schroniska dla Zwierząt Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Sosnowcu, które jako jedno z pięciu schronisk (przytulisk) bierze udział w Jesiennej Zbiórce Darów pod hasłem „Burek sam nie poprosi o pomoc”.

W sosnowieckim schronisku przebywa aktualnie 210 psów i 40 kotów z tym, ze liczba ta wciąż się zmienia. W schronisku codziennie pojawiają się osoby zainteresowane adopcją zwierząt. Dzieje się tak dzięki licznym ogłoszeniom jakie wolontariusze schroniska zamieszczają na stronach internetowych. Bytujące w schronisku czworonogi mają profesjonalnie wykonane zdjęcia, niejednokrotnie nagrywane są krótkie filmiki pokazujące charakter czworonoga. Psy znają podstawowe komendy, uczone są ładnie chodzić na smyczy. Wolontariusze i pracownicy robią co w ich mocy aby zwierzęta miały jak największy kontakt z człowiekiem. To wszystko zwiększa ich szanse na adopcję.

Dlaczego to właśnie nasze schronisko powinno wygrać? Ponieważ z dnia na dzień jesteśmy coraz lepsi. Rozwijamy się. Inwestujemy w zwierzęta i kadrę. Zapewniamy szkolenia nie tylko wolontariuszom ale i pracownikom. Modernizujemy stare pomieszczenia, zatrudniamy weterynarzy aby zwierzęta miały jak najlepsza opiekę. Jeżeli któreś z czworonogów kompletnie nie radzi sobie ze schroniskową rzeczywistością na nasz koszt przebywa w hoteliku dla zwierząt. W sosnowieckim schronisku warunki są coraz lepsze. Dzieję się tak ponieważ los przebywających tam zwierząt nie jest nam obojętny. Są sterylizowane, szczepione i chipowane. Jeżeli nie uda nam się wysterylizować bądź wykastrować czworonoga przez jego adopcją jego nowy właściciel otrzymuje bon na darmowy zabieg. Gdy zwierze z naszego schroniska wymaga leczenia specjalistycznego – leczymy go. W momencie gdy pies lub kot trafia za bramy naszego schroniska bierzemy za niego pełną odpowiedzialność. Nie uciekamy się do tego minimum. Zapewniamy każdemu z czworonogów godny byt i dbamy o ich zdrowie. Przez te kilka lat sosnowieckie schronisko zmieniło się nie do poznania. Zaangażowanie ludzi jest ogromne. Właśnie to wyróżnia nas na tle innych schronisk dla zwierząt – tłumaczy pani Marlena Równiak Specjalista ds administracji, reprezentująca także Stowarzyszenie Opieki Nad Zwierzętami „Nadzieja na Dom”.

Więcej informacji o Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt
w Sosnowcu
dowiecie się klikając w poniższy baner

schronisko_sosnowiec


Fundacja Psi Los, Sklep Zoologiczny Karusek.com.pl, Radio Kraków oraz Portal Interia.pl serdecznie zapraszają słuchaczy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej zbiórce darów na rzecz bezdomnych i potrzebujących zwierząt. W dniach od 16 października do 15 listopada 2013 roku darczyńcy mogą pozostawiać dary rzeczowe (karma dla zwierząt, miski, obroże, smycze) w specjalnie wyznaczonych miejscach na terenie Krakowa i Będzina. Do udziału w zbiórce zakwalifikowało się pięć schronisk i przytulisk, jednak tylko jedno z wytypowanych miejsc otrzyma wszystkie zebrane dary.

Więcej informacji o organizowanej zbiórce darów
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_jesienna_zbiorka

Do końca zbiórki pozostał niecały tydzień. Tylko do piątku, 15 listopada go godziny 23:59:59 za pomocą specjalne aplikacji można oddawać głosy na jedno z pięciu schronisk (przytulisk). Pragniemy tylko przypomnieć, że głosowanie to nie wszystko. Gorąco zachęcamy do pozostawiania darów dla zwierząt w specjalnie wyznaczonych miejscach. Dary można także przekazać poprzez złożenie zamówienia w sklepie internetowym Karusek zaznaczając odbiór osobisty w Krakowie, a w notatce wpisując „Psi Los” – to będzie sygnał dla pracowników sklepu, że jest to zamówienie które automatycznie przekazane zostanie na „Jesienną zbiórkę darów”.


Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej. W galerii poniżej znajdziecie zdjęcia wykonane podczas trwania audycji.