30 czerwiec Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.

W audycji jak zwykle stali bywalcy:
Justyna Kasińska - Fundacja Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie
Wojciech Kujawski
- lekarz weterynarii, ordynator Kliniki Zdrowego Chomika
Andrzej Jaworski
– wolontariusz schroniska w Krakowie, Fundacja „Psi Los”

Goście Specjalni:
Izabela Kamionka - Stowarzyszenie Pomocy Królikom
Katarzyna Królikowska
- Stowarzyszenie Pomocy Królikom
Anna Szybist
- Pomysłodawczyni akcji „Nie wstawaj od stolika bez persa lub jamnika”

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W audycji między innymi o zawodach Agility organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce oddział Kraków we współpracy z Centrum Aktywnego Psa „Odlotowe Psy” i Karusek.com.pl które odbędą się na boisku Armatury, o Stowarzyszeniu Pomocy Królikom, które od 2004 roku działa na terenie Polski prowadząc między innymi szereg akcji dotyczących dobrostanu królików oraz o samych królikach, a także  o wszystkim co z nimi związane. W radiowym studio nie zabraknie także królików.


Związek Kynologiczny w Polsce oddział Kraków we współpracy z Centrum Aktywnego Psa „Odlotowe Psy” i Karusek.com.pl serdecznie zaprasza na imprezę Agility, która rozpocznie się w sobotę 30 czerwca 2012 roku o godzinie 8:30, a zakończy w niedzielę 1 lipca 2012 roku około godziny 17:00. Zawody rozgrywane będą w Krakowie na boisku Armatury (ul. Chmielna 3).

Agility jest dynamicznie rozwijającą się na całym świecie dyscypliną sportu z psem, ale także coraz bardziej popularną w Polsce formą rekreacji z psem. W trakcie zawodów ok.60 zawodników z całej Polski konkurować będzie w biegach na czas, w trakcie których pies ma pokonać różne przeszkody w kolejności wskazanej przez przewodnika, a wyznaczonej przez sędziego. Zawody agility są widowiskowym spektaklem, dostarczającym publiczności niezapomnianych emocji, a wstęp na nie będzie bezpłatny.

Więcej o organizowanych zawodach Agility
dowiecie się klikając w poniższy baner


To prawda, że króliki niewiele mówią. Zdarzają się wśród nich prawdziwe gaduły, ogromna większość jest jednak dość małomówna, jeśli patrzeć pod kątem wydawanych przez nie dźwięków. Króliki mówią inaczej niż my, ale możemy się rozumieć, pamiętając, że to głównie od nas zależy porozumienie. Króliki mówią tym, którzy potrafią ich słuchać, tym, którzy chcą je poznawać, tym, którzy troszczą się, widząc, że królik mówi inaczej niż zawsze.

Problem porzucanych i oddawanych królików jest ogromny. Nasila się szczególnie na wiosnę, kiedy kupione pod choinkę śmieszne, pocieszne kicki wchodzą w okres dojrzewania i zaczynają dawać się we znaki, oraz w wakacje, bo dojrzewają „zajączki” wielkanocne, rozpoczyna się okres urlopów i wyjazdów, a królik staje się nudnym ciężarem.

Stowarzyszenie Pomocy Królikom zostało powołane do życia w celu niesienia pomocy tym milczącym ofiarom naszego braku wiedzy, zainteresowania i odpowiedzialności. Jesteśmy grupą osób, którym los w najróżniejszych okolicznościach postawił na drodze królika. Nie przechodzimy obojętnie – walczymy ze skutkami okrucieństwa, na widok którego nie sposób zamykać oczy i prowadzimy akcje, dzięki którym wiedza o prawidłowej opiece nad królikami pomału, lecz systematycznie wzrasta wyjaśnia Pani Izabela Kamionka.

Dużą część naszej energii i zainteresowań poświęcamy adopcjom królików. Szukamy naszym podopiecznym domów, w których będą miały szansę szczęśliwego, spokojnego życia pod opieką osób chcących nauczyć się rozumieć uszatego przyjaciela. Adopcyjne króliki czekają na nowe domy, a poznać je można na stronie www.adopcje.kroliki.net – dodaje Pani Izabela.

Więcej o Stowarzyszenie Pomocy Królikom
dowiecie się klikając w poniższy baner


Czy wiesz, że …

Królik nie jest gryzoniem, tylko zajęczakiem i nie powinien jeść ziaren, ponieważ są dla niego szkodliwe; a głównym składnikiem króliczej diety jest siano do którego królik musi mieć dostęp całą dobę. To nieprawda, że królik nie pije wody – niektóre króliki wypijają kilkaset ml w ciągu dnia i woda powinna być stale w zasięgu zwierzęcia.

Królik żyje przeciętnie 10 lat – decydując się na nowego domownika, bierzesz za niego odpowiedzialność na długie lata. Należy go szczepić co pół roku przeciwko myksomatozie i co 9 miesięcy przeciwko pomorowi króliczemu – jest to jedyny sposób na zabezpieczenie pupila przed tymi śmiertelnymi chorobami.

Królik jest specyficznym pacjentem – jeśli zachoruje, poszukaj specjalisty od zajęczaków, ponieważ nie każdy weterynarz odpowiednio zdiagnozuje królika. Niektóre środki przeciwpasożytnicze stosowane u psów czy kotów są dla królika śmiertelnie niebezpieczne (np Frontline) – nigdy nie stosuj żadnych leków bez upewnienia się, że są dla królika odpowiednie.

Królik to zwierzę stadne i najlepiej czuje się wśród towarzyszy swojego gatunku – decydując się na więcej niż jednego królika pomyśl o kastracji i poszukaj specjalisty, który wykonuje takie zabiegi. Z reguły najłatwiej zaprzyjaźnić pary mieszane (samiec + samica) – pamiętaj, że przynajmniej jedno z nich musi być wykastrowane, żeby uniknąć niekontrolowanego rozrodu. Samiec królika jest po kastracji płodny jeszcze do 6 tygodni – weź to pod uwagę, planując towarzystwo dla swojego królika.

Chcesz poznać króliki do adopcji
kliknij w poniższy baner

Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej. W galerii poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane podczas trwania audycji.