3 stycznia Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.

Stali bywalcy:
Justyna Kasińska
- Fundacja „Stawiamy na Łapy
Wojciech Kujawski
- lekarz weterynarii, ordynator „Kliniki Zdrowego Chomika”
Andrzej Jaworski
- Fundacja „Psi Los

Gość specjalny:
Robert Gronek – Specjalistyczny Sklep Zoologiczny „Twój Pies

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W trakcie trwania audycji porozmawiamy o niebezpieczeństwach jakie czyhają na naszych czworonożnych podopiecznych podczas spacerów. Doradzimy jak zabezpieczyć łapy zwierzaka przed działaniem soli sypanej na chodniki i ulice naszych miast. Podpowiemy jak reagować, kiedy nasz pupil skaleczy łapę szkłem np. z rozbitej butelki. Będzie także o organizowanej przez Fundację Psi Los zbiórce dla bezdomnych zwierząt.


Skutecznie likwidująca oblodzenie chodników i dróg sól fatalnie wpływa na środowisko. Niszczy rośliny, drzewa, a nawet obuwie. Nie pozostaje też obojętna dla naszych czworonogów raniąc do krwi opuszki ich łap. Jeżeli Wasz pies w trakcie spaceru kładzie się, podnosi łapy nie chce iść dalej, jeżeli Wasz kot po powrocie do domu bardzo dokładnie wylizuje opuszki należy sprawdzić czy nie są one zaczerwienione oraz czy nie rozpoczęła się infekcja ropna. Często zdarza się, że czworonogi chodzące po solonych chodnikach cierpią na zapalenie łap.

Przed wyjściem na spacer radzimy posmarować opuszki tłustym kremem, a po powrocie ze spaceru koniecznie umyjmy łapy naszego pupila w letniej wodzie. Można także skorzystać ze specjalnych preparatów dostępnych w sklepach z artykułami dla zwierząt. Bardzo dobrym zabezpieczeniem są buty – trzeba jednak przyzwyczaić czworonoga do chodzenia w nich. O sposobach zabezpieczania psich i kocich łapek oraz o leczeniu ewentualnych podrażnień i stanów zapalnych porozmawiamy w trakcie trwania audycji.

Więcej informacji o pielęgnacji psich łap otrzymacie
klikając w poniższy baner

00_pl


Sól na ulicach i chodnikach nie jest jedynym niebezpieczeństwem dla łap naszych czworonożnych przyjaciół. Place zabaw, boiska, skwery, lub parki pełne są różnego odpadów. Najbardziej niebezpieczne jest szkło np. z rozbitych butelek po wszelkiego rodzaju napojach.

Jeżeli po powrocie ze spaceru zauważymy na łapie swojego pupila skaleczenie w pierwszej kolejności powinniśmy przemyć je wodą utlenioną lub rivanolem. Dokładnie obejrzyjmy ranę i sprawdźmy czy nie znajduje się w niej ciało obce np. szkło. Nigdy samodzielnie nie próbujmy go usuwać – udajmy się do lekarza weterynarii. Krwawienie z rany możemy zmniejszyć poprzez przyłożenie w miejsce skaleczenia zimnego okładu. Płytkie skaleczenia (po przemyciu rany i dezynfekcji) możemy opatrzyć samodzielnie bandażem, który zapobiegnie zabrudzeniu rany.

W przypadku głębokich, silnie krwawiących ran nie jesteśmy w stanie samodzielnie pomóc pupilowi. Tego rodzaju skaleczenia często wymagają szycia. Nie zwlekajmy – im szybciej lekarz weterynarii chirurgicznie zaopatrzy ranę tym lepiej, kilka godzin po skaleczeniu może być już za późno. Transportując zwierzaka do lecznicy przykładajmy do rany gazę, możemy także zastosować szeroką opaskę uciskową, którą zakładamy powyżej skaleczenia. Psiak powinien być przewożony w pozycji leżącej z łapą podniesioną do góry.

Gabinet weterynaryjny „LuxVet24″, Lecznica Weterynaryjna „Krak-Vet” oraz Klinika Weterynaryjna „Arka” oferują swoim czworonożnym pacjentom z Krakowa i okolic całodobową opiekę medyczną przez 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.

Więcej informacji o pełniących całodobowe dyżury lecznicach
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_calodobowe


Zima zbliża się dużymi krokami, a wraz z nią bardzo trudny czas dla schroniskowych czworonogów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zapotrzebowanie na karmę jest o wiele większe niż w sezonie letnim. Fundacja Psi Los, której jednym z głównych celów jest wspieranie placówek opiekujących się bezdomnymi zwierzętami ogłasza zbiórkę środków za które zakupiona zostanie karma dla psów i kotów.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej zbiórki karmy na rzecz bezdomnych i potrzebujących zwierząt organizowanej przez Fundację Psi Los, która odbędzie się w dniach od 15 grudnia 2014 roku do 15 stycznia 2015 roku. W zbiórce biorą udział schroniska dla bezdomnych zwierząt z Tychów, Sosnowca, Rudy Śląskiej, Bytomia oraz przytulisko z Harbutowic i Łętkowic.

Więcej informacji o organizowanej zbiórce
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_burek


Sklep zoologiczny Twój Pies istnieje od 1999 roku. Założycieli zawsze pasjonowały psy, ich uroda i różnorodne charaktery. Przez wiele lat zdobywali doświadczenie w doborze akcesoriów i karm dla psów i kotów w zależności od rasy i wieku. Lata przebywania z psami i ich obserwacja pozwoliły na bliższe ich zrozumienie i rozwiązywanie problemów wynikających z ich instynktu stadnego. Pracownicy sklepu chętnie dzielą się swoimi uwagami i zdobytym doświadczeniem z Klientami. Właścicielom pierwszych swoich psów pomagają w doborze akcesoriów i karmy, a także zwracają uwagę na podstawowe zasady wychowania. Na ponad 50 m. kw. znajdziecie setki artykułów. Zarówno takich, które umilą życie Waszym podopiecznym jak i takich, które są dla nich niezbędne.

Więcej o Sklepie Zoologicznym „Twój Pies”
dowiecie się klikając w poniższy baner

sklep_twoj_pies_logo


Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej. W galerii poniżej znajdziecie zdjęcia wykonane podczas trwania audycji.