26 października Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.

W audycji jak zwykle stali bywalcy:
Justyna Kasińska - Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie
Wojciech Kujawski
- lekarz weterynarii, ordynator „Kliniki Zdrowego Chomika”
Andrzej Jaworski – wolontariusz schroniska w Krakowie, Fundacja „Psi Los”

Goście specjalni:
Joanna Dorota Wójcik
- prezes Fundacji „Dzika Klinika”
Anna Szybist
- pomysłodawczyni akcji „Nie wstawaj od stolika bez persa lub jamnika”
Grażyna Nazarko - opiekunka psa przewodnika
Frodo –
pies przewodnik osoby niewidomej

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W audycji opowiemy o pracy psów przewodników osób niewidomych oraz o tym jak powinniśmy się zachować spotykając osobę poruszającą się z pomocą psa przewodnika. Będzie także o tyskim schronisku dla bezdomnych zwierząt oraz o zbiórce darów pod hasłem „Burek sam nie poprosi o pomoc”. Opowiemy o działalności Fundacji „Dzika Klinika”. Postaramy się także znaleźć nowego opiekuna dla niewielkiej suczki z Niepołomic.


Od kilku lat regularnie ratują dzikie zwierzęta, które potrzebują pomocy zarówno medycznej jak i opieki lub odchowania. Na początku pomagali ptakom, potem dołączyły nietoperze, jeże i inne drobne ssaki. W pewnym momencie postanowili połączyć nasze siły i zacząć działać na większą skalę, pomagając wszystkim dzikim zwierzętom, nie tylko gatunkom małym, które zmieszczą się w mieszkaniach. Założyli Fundację Dzika Klinika – Centrum pomocy dla dzikich zwierząt, której podstawowym celem będzie utworzenie lecznicy dla dzikich zwierząt w Krakowie oraz ośrodka rehabilitacji poza miastem.

Więcej o działalności „Dzikiej Kliniki” dowiecie
się klikając w poniższy baner

dzika_klinika


Pies przewodnik jest dla osoby niewidomej cenną pomocą rehabilitacyjną. Pozwala jej na bezpieczniejsze i szybsze tempo przemieszczania się w terenie niż jest to możliwe przy pomocy białej laski. Ponadto, będąc żywą istotą, oddziaływuje pozytywnie na sferę psychiczną – może przyczynić się do poprawy wizerunku własnej osoby, ułatwić kontakty z innymi ludźmi, umożliwić prowadzenie aktywniejszego trybu życia. Niejednokrotnie staje się wiernym, oddanym przyjacielem.

Psy takie są starannie dobierane pod względem budowy fizycznej (muszą być odpowiednio duże) oraz cech psychicznych (spokojne, opanowane, o małej pobudliwości płciowej, przyjazne dla ludzi ale jednocześnie nieufne wobec obcych, chętnie uczące się).

Przygotowywane są do bezpiecznego prowadzenia osoby niewidomej na chodniku lub jezdni, w ruchu ulicznym, zatrzymywania się przed krawężnikami, prowadzania przez przejścia na ulicy, zatrzymywania się przed przeszkodami i ich omijania, lokalizowania drzwi, wsiadania, wysiadania i odpowiedniego zachowywania się w środkach lokomocji, prowadzenia po schodach.

O tym jak bardzo pies przewodnik pomaga osobie niewidomej, jak ważną rolę pełni w życiu swojego opiekuna, oraz jak powinniśmy zachować się spotykając osobę, która porusza się z pomocą psa przewodnika opowie gość specjalny audycji pani Grażyna Nazarko, w którą w radiowym studio gościć będziemy wraz z Frodo – psem przewodnikiem.

Pamiętajmy!!!
Spotykając osobę poruszającą się w towarzystwie psa asystującego lub psa przewodnika w żadnym wypadku nie starajmy się nawiązywać kontaktu z czworonogiem. Nie zwracajmy na siebie uwagi, nie wyciągajmy rąk do psa, nie głaszczmy, nie zaczepiajmy. Jeżeli jesteśmy w towarzystwie swojego pupila starajmy się zachować bezpieczną odległość, o ile to możliwe przejdźmy na drugą stronę ulicy lub skróćmy smycz naszemu podopiecznemu.


Podczas trwania audycji połączymy się telefonicznie z panią Agnieszką Osior, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych reprezentującą Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Tychach, które jako jedno z pięciu schronisk (przytulisk) bierze udział w Jesiennej Zbiórce Darów pod hasłem „Burek sam nie poprosi o pomoc”.

Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Tychach rozpoczęło działalność 1 lipca 2001r. przejmując opiekę nad zwierzętami znajdującymi się w Schronisku przy ul. Towarowej 40, aby we wrześniu ostatecznie przenieść je do nowego obiektu przy ul. Przejazdowej 101 w Tychach – Urbanowicach. Z dniem 1 stycznia 2011 roku, Schronisko weszło w skład struktury organizacyjnej Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych. Przy projektowej pojemności przewidzianej na potrzeby 120 psów i 40 kotów, rocznie przyjmowanych jest ponad 600 zwierząt a stale przebywa w Schronisku ok. 110 psów i 30 kotów.

Zakres opieki jakim całodobowo otaczamy naszych podopiecznych wykonuje 8 pracowników. To dzięki ich ciężkiej pracy i wielkiemu oddaniu, oraz życzliwości wielu współpracujących ze Schroniskiem osób, nasze zwierzaki maja szansę odnalezienia się w tej trudnej schroniskowej rzeczywistości i odbudowania swojego zaufania do człowieka – wyjaśnia pani Agnieszka Osior.

Więcej informacji o Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Tychach
dowiecie się klikając w poniższy baner

schronisko_tychy


Fundacja Psi Los, Sklep Zoologiczny Karusek.com.pl, Radio Kraków oraz Portal Interia.pl serdecznie zapraszają słuchaczy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej zbiórce darów na rzecz bezdomnych i potrzebujących zwierząt. W dniach od 16 października do 15 listopada 2013 roku darczyńcy mogą pozostawiać dary rzeczowe (karma dla zwierząt, miski, obroże, smycze) w specjalnie wyznaczonych miejscach na terenie Krakowa i Będzina. Do udziału w zbiórce zakwalifikowało się pięć schronisk i przytulisk, jednak tylko jedno z wytypowanych miejsc otrzyma wszystkie zebrane dary.

Więcej informacji o organizowanej zbiórce darów
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_jesienna_zbiorka


W ostatnie wakacje, średniej wielkości suczka w typie Dingo, wraz z pięcioma szczeniakami została podrzucona na posesję pewnej nieobojętnej na los pokrzywdzonych zwierząt mieszkanki podkrakowskich Niepołomic. Maluchy wykarmiła własnymi siłami, nierzadko polując na dzikie ptactwo. Szczeniaczki znalazły już swoje domy, została tylko ona – dzielna mama. W najbliższym czasie tymczasowa opiekunka suczki musi przejść zabieg operacyjny. Po powrocie ze szpitala pani Maria zamieszka u swojej rodziny w Wieliczce wraz ze swoją drugą suczką poruszającą się na wózku inwalidzkim. Niestety żadnego innego zwierzęcia nie może wziąć ze sobą…

Więcej informacji o szukającej nowego opiekuna suczce
dowiecie się klikając w poniższy baner

694777043_1


Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej. W galerii poniżej znajdziecie zdjęcia wykonane podczas trwania audycji.