27 grudnia Klinika Zdrowego Chomika
Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.
Stali bywalcy:
Wojciech Kujawski - lekarz weterynarii, ordynator „Kliniki Zdrowego Chomika”
Andrzej Jaworski - Fundacja „Psi Los”
Goście specjalni:
Melinda Sobala – tymczasowa opiekunka pluszowego Pockera
Małgorzata Nedoma – zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów
Nikodem Rojowski – opiekun psa imieniem Nobel
Zapraszamy do wysłuchania audycji
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
W trakcie trwania audycji opowiemy o najtańszej na świecie kampanii społecznej promującej adopcję bezdomnych zwierząt. Doradzimy jak obniżyć stres czworonogom bojącym się odgłosu sylwestrowych petard. Zaprosimy do wzięcia udziału w zbiórce organizowanej przez Fundację Psi Los. Będzie także o odnalezionym z pomocą Radia Kraków psiaku imieniem Nobel oraz o szukającej tymczasowego domu suczce Azie.
W ciągu roku przebył ponad 100 tysięcy kilometrów zachęcając do adopcji bezdomnych zwierząt. Odwiedził między innymi Australię, Tanzanię, Estonie, Grecję, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i oczywiście Polskę. Ma na imię Pocker i jest pluszową maskotką kupioną w jednym ze sklepów z używaną odzieżą przez Kasię Pisarską, która od lat z powodzeniem zajmuje się adopcją bezdomnych zwierząt. Pomimo, że kosztował jedyne 4 złote jest bezcenny, a jego zaangażowanie w kampanię społeczną, która ma na celu promowanie adopcji zwierząt na świecie jest niezwykłe. Pocker odwiedza wszystkie kontynenty, bo problem bezdomności jest światowy. Ostatnie dni spędził na Śląsku, obecnie przebywa w Krakowie, ale już na początku stycznia udaje się w podróż do Izraela. O tej niezwykłej kampanii społecznej opowie jej pomysłodawczyni Kasia Pisarska oraz Melinda Sobala, która gości Pockera w Krakowie.
Więcej informacji o kampanii „Adoptuj, nie płać za miłość”
otrzymacie klikając w poniższy baner
Źródłem naszych smutków i bezradności są między innymi lęki naszych podopiecznych związane z sylwestrową nocą. Często paniczny strach przed fajerwerkami powoduje, że zwierzaki chowają się np. za wanną i pozostają tam przez wiele godzin. Czy można im pomóc? Badania naukowe i doświadczenie behawiorystów dają wiedzę o sposobach pomocy naszym czworonożnym podopiecznym. Ale człowiek, z natury ponoć leniwy, rzadko zadaje sobie trud poznania ich zawczasu. Dlaczego, wiedząc już, jak nasze zwierzę cierpi słysząc odgłos wystrzałów i burzy, nie wprowadzić w życie kilku prostych technik neutralizujących odczuwane lęku? Do wyboru jest kilka opracowanych technik postępowania. Można je stosować odrębnie lub wszystkie na raz, a dostępne są nawet niedoświadczonym, acz gotowym poświęcić trochę czasu na naukę miłośnikom psów i kotów. O technikach tych opowie nasz gość specjalny – pani Małgorzata Nedoma.
Małgorzata Nedoma – Zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów. Pracuje jako specjalista od relacji człowiek-zwierzę towarzyszące (pies, kot). Zajmuje się również masażem rehabilitacyjnym i leczniczym psów i kotów. Prowadzi kursy dla właścicieli, hodowców, pracowników fundacji i lekarzy weterynarii z zakresu: podstaw zoopsychologii psów i kotów, oraz masażu.
Gabinet weterynaryjny „LuxVet24″, Lecznica Weterynaryjna „Krak-Vet” oraz Klinika Weterynaryjna „Arka” oferują swoim czworonożnym pacjentom z Krakowa i okolic całodobową opiekę medyczną przez 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Całodobowy dyżur w/w placówki pełnić będą także w nocy sylwestrową oraz sylwestra.
Więcej informacji o pełniących całodobowe dyżury lecznicach
otrzymacie klikając w poniższy baner
Dla wielu z nas wystrzeliwanie petard w sylwestrową noc to wspaniała i beztroska zabawa. Z radością i podziwem patrzymy w niebo obserwując niezliczone efekty specjalne w postaci mieniących się wszystkimi kolorami tęczy rozbłysków. Pikanterii dodają także efekty słuchowe towarzyszące wystrzałom. Jednak dla większości zwierząt to czym się zachwycamy jest w rzeczywistości koszmarem nie do opisania.
Przerażone i przestraszone, w panice uciekają swoim opiekunom podczas spacerów lub chowają się w najgłębsze zakamarki mieszkań. Są zdenerwowane, pobudzone i roztrzęsione. Nie rozumieją skąd biorą się te dziwne kolorowe światełka i odgłosy wybuchów. Czy chcesz aby nasi najbliżsi, czworonożni przyjaciele cierpieli z powodu ludzkiej beztroski i egoizmu?
Więcej o zbliżającej się „najgorszej nocy w roku”
dowiecie się klikając w poniższy baner
Zima zbliża się dużymi krokami, a wraz z nią bardzo trudny czas dla schroniskowych czworonogów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zapotrzebowanie na karmę jest o wiele większe niż w sezonie letnim. Fundacja Psi Los, której jednym z głównych celów jest wspieranie placówek opiekujących się bezdomnymi zwierzętami ogłasza zbiórkę środków za które zakupiona zostanie karma dla psów i kotów.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej zbiórki karmy na rzecz bezdomnych i potrzebujących zwierząt organizowanej przez Fundację Psi Los, która odbędzie się w dniach od 15 grudnia 2014 roku do 15 stycznia 2015 roku. W zbiórce biorą udział schroniska dla bezdomnych zwierząt z Tychów, Sosnowca, Rudy Śląskiej, Bytomia oraz przytulisko z Harbutowic i Łętkowic.
Więcej informacji o organizowanej zbiórce
otrzymacie klikając w poniższy baner
UWAGA! W piątek 19 grudnia 2014 roku w jednym z domów jednorodzinnych w miejscowości Wysoka (woj. małopolskie, pow. wadowicki, w gm. Wadowice) wybuchł pożar w wyniku którego dom spłonął doszczętnie. Pilnie poszukujemy „domu tymczasowego” na okres 1 miesiąca dla wykastrowanej, bardzo przyjacielskiej suczki w typie owczarka niemieckiego w wieku około 4-5 lat. Suczka imieniem Aza jest bardzo przyjacielska w stosunku do ludzi i zwierząt. Jeżeli ktoś z Państwa byłby w stanie zapewnić jej tymczasowe schronienie prosimy o kontakt telefoniczny: 12 265 61 07
Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej. W galerii poniżej znajdziecie zdjęcia wykonane podczas trwania audycji.