27 kwietnia Klinika Zdrowego Chomika
Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.
W audycji jak zwykle stali bywalcy:
Wojciech Kujawski - lekarz weterynarii, ordynator Kliniki Zdrowego Chomika
Andrzej Jaworski – wolontariusz schroniska w Krakowie, Fundacja „Psi Los”
Gość specjalny:
Grzegorz Kawiecki – Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii
Zapraszamy do wysłuchania audycji
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
W audycji o tym co zrobić kiedy podczas majowego spaceru ze swoim czworonogiem znajdziemy zrzuconą z samolotu szczepionkę przeciw wściekliźnie, jak zachować się kiedy na drodze naszej wędrówki stanie potencjalnie zakażone zwierze, jak postępować w momencie pogryzienia. Przypomnimy o obowiązkowym co rocznym szczepieniu naszych czworonogów przeciw wściekliźnie. Przedstawimy procedury jakie powinien spełnić opiekun niesfornego psa, który ugryzł właściciela lub osobę postronną np. podczas spaceru w parku. Wyjaśnimy czym jest wścieklizna, jak można się nią zarazić, jakie są jej objawy i jak można ją leczyć.
Jak co roku, na przełomie kwietnia i maja, na terenie całego kraju prowadzona będzie akcja wiosennego szczepienia lisów. Doustne szczepionki zatopione w zanęcie zrzucane będą z samolotów oraz rozkładane na terenach leśnych, na polach i na łąkach. Zanęta ma postać szarego krążka. Jeśli znajdziesz szczepionkę nie podnoś jej z ziemi. W przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Więcej informacji o planowanej akcji szczepienia lisów
dowiecie się klikając w poniższy baner
Wścieklizna (łac. rabies) jest śmiertelną, niebezpieczną dla człowieka, zakaźną, wirusową chorobą odzwierzęcą o ostrym przebiegu, wywoływaną przez wirus neurotropowy należący do rzędu Mononegavirales, rodziny Rhabdoviridae i rodzaju Lyssavirus. Choroba atakuje ośrodkowy układ nerwowy, powodując zapalenie mózgu oraz rdzenia kręgowego. Nosicielami wirusa są chore zwierzęta, zarówno te dzikie (np. lisy, nietoperze), jak i domowe (psy, koty oraz gryzonie). O tym jak rozpoznać potencjalnie zakażone zwierze, jak bezpiecznie zachować się w takiej sytuacji, co zrobić w momencie kiedy zostaniemy pokąsani doradzi słuchaczom Radia Kraków Grzegorz Kawiecki – Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałem dotyczącym wszystkiego, co związane jest z wirusem wścieklizny. Artykuł został skonsultowany i opracowany w porozumieniu z Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii w Krakowie.
Aby przejść do artykułu prosimy kliknąć
w poniższy baner
W sobotę 20 kwietnia 2013 roku Fundacja Psi Los, Radio Kraków Małopolska, Międzynarodowa Baza Danych Safe-Animal zorganizowali akcję w wiosennego, bezpłatnego „czipowania”. Mieszkańcy Krakowa zareagowali wielkim zainteresowaniem. Na dziedzińcu Radia Kraków pierwsi krakowianie wraz z czworonogami pojawili się już około godziny 7:30. Akcja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9:00 i trwała tak jak zaplanowano do godziny 11:00. Obecny na miejscu lekarz weterynarii bezpłatnie zaczipował pięćdziesiąt czworonogów. W ciągu 24 godzin wszystkie oznakowane elektronicznie czworonogi zostały bezpłatnie zarejestrowane w Międzynarodowej Bazie SAFE-ANIMAL.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z akcji
bezpłatnego czipowania czworonogów
Jeżeli chcecie Państwo pomóc psom z Krakowa przekażcie 1% swojego podatku na rzecz fundacji MRNRZ Viva! Wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000135274 koniecznie z dopiskiem „Psy z Krakowa” w rubryce „Cel szczegółowy 1%”. Uzyskane środki posłużą poprawie losu bezdomnych i pokrzywdzonych zwierząt.
Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej. W galerii poniżej znajdziecie zdjęcia wykonane podczas trwania audycji.