9 lutego Klinika Zdrowego Chomika
Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.
W audycji jak zwykle stali bywalcy:
Justyna Kasińska - Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie
Urszula Friede - miłośniczka i wielbicielka fretek
Wojciech Kujawski - lekarz weterynarii, ordynator „Klinik Zdrowego Chomika”
Andrzej Jaworski – wolontariusz schroniska w Krakowie, Fundacja „Psi Los”
Goście specjalni:
Ewa Olszowska Dej – Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK
Agnieszka Szwed – Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie
Paulina Kasprzyk – Wolontariusz Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt
Anna Szybist – Pomysłodawczyni akcji „Nie wstawaj od stolika bez persa lub jamnika”
Magda Hanausek – miłośniczka i wielbicielka zwierząt, szukająca domu dla Bambi i Peja
Zapraszamy do wysłuchania audycji
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
W audycji o znowelizowanej Ustawie o Ochronie Zwierząt, która uniemożliwia wykonywanie sterylizacji i kastracji bezdomnych kotów w zewnętrznych lecznicach weterynaryjnych, o niezwykłej historii psiaków szukających domów, o bytującej w krakowskim schronisku suczce imieniem Wera, o niezwykłym wyczynie Pawła Kinsnera, który aby pomóc bezdomnym zwierzętom przemierza linię brzegową Bałtyku. Opowiemy także o Magdzie Kulus oraz o tym co słychać u jej dwóch wspaniałych „Blondynów”.
Według znowelizowanej Ustawy o Ochronie Zwierząt każda gmina ma obowiązek opracować program opieki nad bezdomnymi zwierzętami i przedstawić go do 31 marca każdego roku. Dotychczas fundacje pomagające zwierzętom wyłapywały część bezdomnych kotów, zapewniając im sterylizację, okres rekonwalescencji, a następnie wypuszczały je ponownie na teren, który uprzednio zamieszkiwały. Dzięki temu procederowi koty nie mnożyły się w nieskończoność, jednocześnie mogły żyć na wolności, oczyszczając miasta z gryzoni.
Jakież było zdziwienie prezesów krakowskich fundacji, kiedy otrzymali od Urzędu Miasta pismo, iż to szlachetne, pożyteczne i niezbędne działanie nie będzie już możliwe! Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w odpowiedzi na pytanie Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa potwierdziło, iż w związku ze zmianami w znowelizowanej ustawie nie będzie możliwe wykonywanie sterylizacji i kastracji bezdomnych kotów w zewnętrznych lecznicach weterynaryjnych. Dlaczego? Na to pytanie z przyjemnością odpowiedzą nasi goście specjalni Ewa Olszowska Dej, Anna Szybist i Agnieszka Szwed.
Więcej o nadgorliwości urzędników oraz znowelizowanej ustawie
dowiecie się klikając w poniższy baner
Wera to około ośmioletnia suczka w typie amstafa. Została zrzeczona przez swojego właściciela. Do krakowskiego schroniska przy ul. Rybnej trafiła pod koniec 2012 roku, bardzo wychudzona. Niestety pomimo dodatkowego dokarmiania jest stan zdrowia pogarsza się z dnia na dzień. Na co dzień jest przemiłą, uroczą i wesołą sunią. Toleruje inne psy. Jest bardzo drobnej budowy, zachipowana i wysterylizowana. O psiaku opowie słuchaczom Radia Kraków Paulina Kasprzyk, wolontariuszka krakowskiego schroniska, która na co dzień zajmuje się psami „bullowatymi” od ponad roku prowadząca Fan Page „Krakowskie Bullowate Do Adopcji” utworzony na portalu społecznościowym Facebook.
Więcej o szukającej nowego opiekuna Werze
dowiecie się klikając w poniższy baner
Bambi i Pej – dwie psie historie i dwa poszukiwane domy. Psiak imieniem Bambi w wieku około dwóch lat jest towarzyski, aktywny, toleruje inne psy i koty, nie lubi być sam. W przeszłości został wyrzucony przez poprzedniego właściciela, długo błąkał się aż trafił do kojca. Psiak imieniem Pej w wieku około dwóch lub trzech lat został wyrzucony przy jednej z dróg, biegał za autami, prawdopodobnie szukając swojego opiekuna. Kiedy mama pani Magdy zatrzymała się i otworzyła drzwi samochodu psiak natychmiast wskoczył do środka. Historię Bambi i Peja przedstawi słuchaczom Radia Kraków pani Magda Hanausek.
Więcej o szukających domu psiakach
dowiecie się klikając w poniższy baner
Warszawiak Paweł Kinsner, żeby uzbierać karmę dla zwierząt ze schroniska w Korabiewicach, przejdzie ponad 520 kilometrów linią brzegową Bałtyku – samotnie, ponad 30 kilometrów dziennie. Wyprawa potrwa około siedemnastu dni. „Zawsze fascynowało mnie morze. Przy okazji chciałbym pooglądać Bałtyk zimą, złapać kontakt z przyrodą. Przez 520 kilometrów – od granicy niemieckiej do rosyjskiej – na pewno się napatrzę” – mówi Paweł. Cały ekwipunek poniesie w plecaku. Partnerem wyprawy jest Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! – opiekun Schroniska w Korabiewicach, w którym przebywa m.in. ponad 400 psów, 16 koni, 4 niedźwiedzie i wilczyca. Podczas trwania audycji połączymy się telefonicznie z panem Pawłem, który w ostatnim czasie minął Jarosławiec.
Więcej informacji o tym niezwykłym przedsięwzięciu
otrzymacie klikając w poniższy baner
Igor jest nie tylko psem. Jest istotą, która zmieniła życie niepełnosprawnej Magdy Kulus z Tychów i pozwoliła jej spełnić wiele marzeń, także marzenie o namiastce samodzielności. Rak, który go zaatakował, rzadko daje przerzuty, ale cały czas się rozwija. Siedmioletni Igor jest na emeryturze, jednak w miarę swoich możliwości pomaga Magdzie. Jego następcą będzie Egon – golden, którego Magda otrzymała z hodowli Dog Talk. Niestety, kwota, jaką trzeba wydać na szkolenie Egona, jest ogromna, dlatego trzy miesiące temu Fundacja Psi Los postanowiła działać…
Dzięki pomocy Darczyńców od rozpoczęcia zbiórki do dzisiaj udało się nam zebrać 8139,49 PLN. Dzięki otrzymanym środkom opłaciliśmy zakup specjalistycznej karmy dla Igora, badania i wizyty w gabinetach weterynaryjnych oraz lekarstwa. Opłacamy także szkolenie młodego Egona. Łącznie wydaliśmy 2173,25 zł. Przed nami kolejne badania Igora – niestety dość kosztowne… Więcej aktualności o „Blondynach i Blondynie” przeczytacie na wydarzeniu utworzonym na portalu społecznościowym Facebook, znajdziecie tam także aktualne zdjęcia z naszych odwiedzin w Tychach. <TUTAJ>
Osoby, które zechcą wspomóc leczenie Igora oraz szkolenie
jego następcy Egona zapraszamy na stronę blondyni.psilos.org
Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej. W galerii poniżej zamieścimy zdjęcia wykonane podczas trwania audycji.