Ankieta – Internauto czy Twój pupil jest oznakowany elektronicznie?
Tradycyjnie, co kilka miesięcy na stronach naszego portalu publikujemy ankietę, za pomocą której Internauta może odpowiedzieć na zadane w niej pytanie. Tym razem zapytaliśmy o to czy Wasze czworonogi są oznakowane elektronicznie (zaczipowane) i jeśli tak to czy są one zarejestrowane w bazie danych zaczipowanych zwierząt.
Odpowiedzi na pytanie udzieliło ponad tysiąc Internautów. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że 50% zwierząt nie jest zaczipowana. Ponad 34% czworonogów jest oznakowanych elektronicznie, oraz zarejestrowanych w bazach danych. Ponad 10% Internautów posiada zaczipowanego pupila, jednak dane personalne umożliwiające ustalenie jego właściciela nie znajdują się w żadnej z baz danych.
Elektroniczne znakowanie zwierząt (czipowanie) polega na wprowadzeniu pod skórę zwierzęcia mikroczipa wielkości dwóch ziarenek ryżu. Zabieg do złudzenia przypomina wykonanie tradycyjnego zastrzyku. Umieszczony pod skórą transponder (mikroczip) generuje niepowtarzalny 15-to cyfrowy numer – to właśnie za jego pomocą można ustalić dane personalne właściciela (o ile zostały one wprowadzone do bazy danych).
Przypominamy, że tylko prawidłowo przeprowadzona rejestracja w jednej z ogólnopolskich baz danych zaczipowanych zwierząt umożliwi odszukanie właściciela zagubionego lub skradzionego zwierzaka. Jeśli zdecydujecie się elektronicznie oznakować swojego podopiecznego zapytajcie lekarza weterynarii czy po przeprowadzonej iniekcji mikroczipa Wasze dane osobowe zostaną wprowadzone do bazy. Lekarz weterynarii może dokonać takiej rejestracji, jednak w świetle prawa nie ma takiego obowiązku.
Większość schronisk w Polsce znakuje elektronicznie zwierzaki przeznaczone do adopcji, jednak bardzo niewiele z nich wprowadza dane osobowe nowego właściciela do ogólnopolskich baz danych. Jeżeli adoptowaliście zaczipowanego psa lub kota koniecznie sprawdźcie czy Wasze dane personalne znajdują się w bazie danych.
Aby sprawdzić czy oznakowany elektronicznie pupil znajduje się w bazie SAFE-ANIMAL wystarczy wprowadzić 15-to cyfrowy numer transpondera (mikroczipa) do specjalnej wyszukiwarki znajdującej się w menu na górze strony – a następnie nacisnąć „ENTER”. Jeżeli wprowadzony numer transpondera znajduje się w bazie danych SAFE-ANIMAL system poinformuje, że personalia właściciela znajdują się w bazie oraz podpowie w jaki sposób dotrzeć do opiekuna czworonoga.
Gdyby zdarzyło się, że Wasz podopieczny ucieknie, zagubi się, lub zostanie skradziony, a Wasze dane personalne zostały wcześniej zarejestrowane w jednej z ogólnopolskich baz oznakowanych elektronicznie (zaczipowanych) zwierząt – każda osoba która, dysponuje czytnikiem np. lekarz weterynarii po odczytaniu 15-to cyfrowego numeru i wprowadzeniu go do specjalnej wyszukiwarki bez trudu skontaktuje się z Wami i zawiadomi o tym gdzie przebywa zwierzak.
Osoby posiadające zaczipowanego psa lub kota, który nie został zarejestrowany w bazie danych dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy Fundacją Psi Los a Międzynarodową Bazą Danych SAFE ANIMAL mogą całkowicie bezpłatnie dokonać takiej rejestracji za pomocą specjalnego formularza.
Formularz uprawniający do bezpłatnej rejestracji
w międzynarodowej Bazie Danych
SAFE – ANIMAL i EUROPETNET w Brukseli
znajdziecie Państwo <TUTAJ>
UWAGA!
Prosimy nie mylić systemu elektronicznego oznakowania (czipowania) zwierząt z systemem GPS. Za pomocą wszczepionego mikroczipa nie uda się ustalić miejsca w którym przebywa zwierzak. Wszczepiony pod skórę transponder (czip) generuje jedynie 15-to cyfrowy numer, możliwy do odczytania za pomocą czytnika.
Jeżeli znalazłeś psa lub kota, sprawdź czy ma mikroczip. Możesz to zrobić w każdym gabinecie weterynaryjnym. Jeżeli „znajda” ma mikroczip i została zarejestrowana to w SAFE-ANIMAL masz szansę odnaleźć dane jego właściciela.
Więcej informacji o elektronicznym znakowaniu zwierząt (czipowaniu)
otrzymacie klikając w poniższy baner
SAFE-ANIMAL jest członkiem Europetnet – Europejskiego Systemu Baz Danych z siedzibą w Brukseli i jest zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych. To jedyna baza zwierząt, która bezpośrednio współpracuje z największymi miastami w Polsce, w których realizowane są programy czipowania psów (Warszawa, Poznań, Łódź, Bytom, Szczecin). Prowadzi największą i najbardziej aktualną bazę danych. Współpracuje z większością fundacji i schronisk dla bezdomnych zwierząt w Polsce, także z lekarzami weterynarii, którzy samodzielnie bądź z ramienia urzędu miasta przeprowadzają usługę czipowania zwierząt.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej ankiecie, tym razem dotyczącej ochrony przed mrozem i głodem wolno żyjących kotów. Ankieta jak zwykle znajduje się w pasku menu, na górze strony.