Procedury adopcyjne

1. Stosownie do zamiaru z jakim przybyłeś do Schroniska, w biurze adopcji i przyjmowania zwierząt możesz zapoznać się z:
a/ bazą fotograficzną zwierząt przybyłych do Schroniska,
b/ zasadami adopcyjnymi,
c/ planem sytuacyjnym Schroniska,
d/ zasadami poruszania się po Schronisku.
2. Jeśli masz inne pytania możesz zasięgnąć informacji u pracowników biura adopcji i przyjmowania zwierząt, w tym także odnośnie zwierząt przebywających w Schronisku i procedur adopcyjnych.
3. Do adopcji może być oddane tylko takie zwierzę, które:
a/ odbyło 15-to dniowy okres kwarantanny i zostało zaszczepione w kierunku wścieklizny, zastrzeżeniem pkt.3 lit. b – g.
b/ Psy i koty nie rasowe do ukończenia 3 miesięcy życia mogą być oddawane do adopcji bezzwłocznie (z pominięciem 15 dniowej kwarantanny), o ile badanie nie ujawniło żadnych objawów klinicznych choroby.
c/ zwierzęta rasowe mogą być wydane do adopcji po uprzednim wysterylizowaniu/wykastrowaniu w Schronisku.
d/ zwierzęta nierasowe mogą być wydane do adopcji bez zabiegu sterylizacji (Umowa adopcyjna warunkowa) pod warunkiem zobowiązania się właściciela do zgłoszenia się na zabieg w terminie późniejszym wskazanym przez Schronisko. Niezgłoszenie się na wyznaczony zabieg może być przyczyną natychmiastowego rozwiązania umowy i odebrania zwierzęcia.
e/ psy i koty rasowe do ukończenia 3 miesięcy życia mogą być wydane do adopcji po 7 dniach od dnia przyjęcia.
f/ w przypadku wydania szczeniaka lub kocięcia nowy właściciel jest zobowiązany do złożenia pisemnego zobowiązania, że przeprowadzi sterylizację w Schronisku w terminie uprzednio uzgodnionym ze Schroniskiem. Nie zgłoszenie się na wyznaczony zabieg może być przyczyną natychmiastowego rozwiązania umowy i odebrania zwierzęcia.
g/ Zwierzęta zwrócone do Schroniska przez adoptujących(zwrot z adopcji), mogą być adoptowane bez zachowania okresu, o którym mowa w ust. 2, o ile szczepienia przeciw wściekliźnie są aktualne lub można ustalić, że zwierzę nikogo nie skaleczyło w ciągu ostatnich 15 dni.
4. Zwierzęta ze Schroniska mogą być wydawane do adopcji tylko osobom fizycznym
5. W Schronisku obowiązuje zakaz wydawania zwierząt:
a/ Osobom poniżej 18 lat,
b/ Chorych, bez ważnego zaświadczenia szczepienia przeciw wściekliźnie, będących w trakcie leczenia, szczennych suk oraz szczeniąt i kociąt przed ukończeniem 8 tygodnia życia, a także zwierząt wyjątkowo agresywnych – z wyjątkiem przypadków, gdy zgłoszą się właściciele tych zwierząt lub nowy opiekun wyrazi pisemną zgodę na zabranie chorego zwierzęcia, po uzyskaniu zgody Dyrektora lub osoby przez niego upoważnionej,
c/ Osobom, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, iż znajdują się w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających,
d/ Osobom, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie o spekulację i handel zwierzętami lub ich niehumanitarne traktowanie, a także osobom nie posiadającym miejsca zamieszkania (bezdomnym) lub warunków do zapewnienia zwierzętom właściwej opieki.
e/ Osobom nie posiadającym dowodu tożsamości lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
6. Chcąc zaadoptować zwierzę określ personelowi Biura Adopcji i Przyjmowania Zwierząt swoje oczekiwania, a zostaniesz skierowany do określonych sektorów, pawilonów czy wybiegów.
7. Po terenie Schroniska możesz poruszać się samodzielnie tylko po ciągach komunikacyjnych, zakaz wstępu dotyczy tylko części szpitalnych i kwarantanny oraz zaplecza technicznego.W czasie spaceru po schronisku, zapisujesz lub zapamiętujesz oznaczenia -obiektu i numery boksów, gdzie przebywają Twoi wybrańcy
8. Podczas pobytu w Schronisku w celu adopcyjnym możesz korzystać z pomocy personelu Schroniska – opiekunów zwierząt, którzy są ubrani w zielone stroje robocze z napisem „SCHRONISKO”.
9. Podczas obchodu po terenie Schroniska w celu adopcyjnym i wyszukiwaniu interesujących Cię zwierząt, zapisuj miejsce ich pobytu aby wskazać je następnie ich opiekunowi w celu odczytania nr ewidencyjnego. Od opiekuna możesz otrzymać informacje o zachowaniu się zwierzęcia podczas pobyty w Schronisku, pozyskasz jego nr ewidencyjny, pokieruje Cię dalej jeśli wobec wybranego zwierzęcia podjąłeś juz jakieś zamiary. Możesz też w jego obecność mieć pierwszy kontakt ze zwierzęciem poza boksem.
10. Podając uzyskany od opiekuna nr ewidencyjny zwierzęcia w biurze adopcji możesz uzyskać podstawowe dane o zwierzęciu, w tym min. płeć, przybliżony wiek, informacje o kastracji/sterylizacji, ogólne o stanie zdrowia, od kiedy przebywa w Schronisku, czy jest przeznaczony do adopcji. W przypadku zwierząt łagodnych możesz uzyskać także jednorazowe pozwolenie na odbycie spaceru ze zwierzęciem w ramach procesu adopcyjnego. W tym celu powinieneś zgłosić ten zamiar w biurze adopcji.
11. Pomocą może Ci służyć również wolontariusz ubrany w pomarańczową kamizelkę i posiadający identyfikator. Może on odbyć z twoim wybrańcem i w twoim towarzystwie spacer poza teren Schroniska po zgłoszeniu wyjścia i wpisaniu w rejestr w Biurze Adopcji.
12. Schronisko nie ponosi odpowiedzialności za informacje udzielane Ci przez osoby nie wyróżnione strojem i identyfikatorem Schroniska.
13.Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i podjąłeś decyzję o adopcji, prosisz opiekuna o doprowadzenie zwierzęcia do biura adopcji w celu zaadoptowania. Opiekun zwierzęcia będzie Cię informował o kolejnych etapach procesu adopcyjnego aż do podpisania umowy adopcyjnej i przekazania Ci zwierzęcia pod opiekę.
14. Proces adopcyjny składa się z:
a/ wywiadu przeprowadzonego przez pracownika biura adopcji,
b/ wypełnienia Kwestionariusza adopcyjnego,
c/ odprawy weterynaryjnej zakończonej wystawieniem książeczki zdrowia zwierzęcia i wpisaniem właściciela do ogólnopolskiej bazy właścicieli zwierząt,
d/ zawarciem umowy adopcyjnej.
15. Wywiad ma na celu ustalenie warunków pobytu zwierzęcia oraz eliminację zagrożeń i przeciwwskazań.
16. Kwestionariusz adopcyjny zawiera niezbędne dane przyszłego właściciela oraz klauzulę zawierajacą zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów adopcyjnych.
17. Odprawa weterynaryjna składa się z badania lekarskiego, niezbędnej profilaktyki, omówienia stanu zdrowia zwierzęcia w dniu adopcji oraz przebytych chorób i zabiegów podczas pobytu w Schronisku, wystawienia książeczki zdrowia zwierzęcia, wprowadzenia danych właściciela do ogólnokrajowej bazy zwierząt zaczipowanych. Podczas tej odprawy możesz zapytać lekarza o nurtujące cię tematy: żywienia, leczenia, profilaktyki, szczepień itd.
18. Zawarcie umowy polega na zapoznaniu się z treścią umowy adopcyjnej i jej podpisaniu. Umowa ma charakter cywilno-prawny i od tego momentu ponosisz odpowiedzialność za zaadoptowane zwierzę.
19. Nie ma żadnych przeszkód abyś przy okazji adopcji lub pobytu w Schronisku przekazał na rzecz schroniska dobrowolną darowiznę pieniężną. Sporządzajacy umowę pracownik biura adopcji wystawi Ci pokwitowanie. Darowizna nie jest zapłatą za zaadoptowane zwierzę.