Identyfikacja – czipowanie

O CZYM NALEŻY WIEDZIEĆ:

· elektroniczne znakowanie psów zwane popularnie czipowaniem ( od ang. słowa chip oznaczającego miniaturowy mikroprocesorowy układ elektroniczny ), to jedna z metod zapobiegania bezdomności zwierząt.

· dzięki czipowaniu można szybko ustalić właściciela zagubionego psa i zawiadomić go o odnalezieniu ulubieńca.

· zabieg wszczepienia mikroprocesora jest prawie bezbolesny, a zwierzę reaguje jak przy zwykłym zastrzyku.

· czip jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych.

· mikroprocesor wprowadza się podskórnie w szyję lub między łopatkami zwierzęcia.

· elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem by podróżować ze zwierzęciem po krajach Unii Europejskiej.

Dlaczego warto czipować…
Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. W chwili jego znalezienia, można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu oraz błyskawicznie powiadomić go o odnalezieniu czworonoga.

Jak działa i jak wygląda czip…
Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym 15 cyfrowym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat.

Jak przebiega czipowanie…
Zaczipowanie polega na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroprocesora (mikroczipa). Wszczepienie odbywa się za pomocą igły przypominającej normalne strzykawki i igły do robienia zastrzyków o troszkę większej średnicy. Mikroczip fabrycznie umieszczony jest w igle i podczas iniekcji wypychany jest przez tłoczek specjalnej strzykawki. Czynność tą wykonuje się tylko raz w życiu psa i jest ona właściwie bezbolesna.

Jak odczytać mikroczip…
Odczytu dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika. Mikroczip aktywowany jest przez fale radiowe wysyłane przez czytnik. Po przetworzeniu przez mikroprocesor fala radiowa zawierająca zakodowany numer mikroczipa wysyłana jest z powrotem do skanera, który ją dekoduje i wyświetla w postaci numeru identyfikacyjnego na ekranie cała procedura trwa mniej niż sekundę.

Gdzie można odczytać czip…
Odległość odczytu przy użyciu standardowego kieszonkowego czytnika waha się w granicach 5 – 10 cm i uzależniona jest głównie od rozmiaru jego anteny czytnika. Numer zakodowany w mikroczipie można odczytać w dowolnym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Polsce, w większości gabinetów weterynaryjnych, komendach Policji oraz Straży Miejskiej w całym kraju.

Ważna informacja…
Elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem do wyrobienia paszportu, który trzeba posiadać aby móc legalnie podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Na zakończenie…
Po zaczipowaniu zwierzaka warto umieścić na obroży odpowiednią „fiszkę” która poza numerem telefonu do właściciela poinformuje, że został on także oznakowany elektronicznie. Z własnego doświadczenia zalecamy aby wszelkiego rodzaju „fiszki” zawieszki, breloczki z danymi właściciela umieszczać na dodatkowych obróżkach. Często niestety bywa tak, że zwierzak ucieka zrywając właściwą obrożę, tym samym w ręku właściciela pozostają poza smyczą i obrożą wszelkie oznakowania. Jeśli zawieszkę umieścimy na osobnej obróżce pies, który uciekł nadal pozostanie wizualnie oznakowany, na dodatkowej obróżce pozostanie „fiszka” z numerem telefonu do właściciela oraz informacją, że zwierzak jest zaczipowany.

Korzyści dla właścicieli psów
Właściciele psów czują się zabezpieczeni w przypadku nagłego zaginięcia psa lub gdy ich zwierzę zostałoby ukradzione. Sprzedaż psa z wszczepionym mikroprocesorem przez osobę, która go sobie przywłaszczyła w nielegalny sposób byłaby dla niej wyjątkowo ryzykowna. Z kolei pies, który zaginąłby miałby prawie pewną szansę na odnalezienie swojego domu. Czytnik, który zostaje przystawiony do miejsca, gdzie znajduje się mikroprocesor odczytuje numer, pod którym jest zarejestrowany pies. Na podstawie tego numeru w bazie danych uzyskuje się informacje o właścicielu psa oraz jego adres.

Dzięki nawiązaniu stałej współpracy pomiędzy naszą Fundacją a SAFE-ANIMAL macie Państwo możliwość całkowicie bezpłatnie zarejestrować swojego pupila w największej ogólnopolskiej i międzynarodowej bazie danych zaczipowanych zwierząt.

Aby sprawdzić, czy Wasz zwierzak znajduje się już w bazie danych SAFE-ANIMAL, prosimy wpisać numer mikroczipa do specjalnej wyszukiwarki znajdującej się w menu na górze strony.

Jeżeli wynik będzie negatywny, oznacza to, że powinniście Państwo jak najszybciej, bezpłatnie zarejestrować pupila w bazie danych. Aby skorzystać z formularza rejestracyjnego prosimy kliknąć w poniższy baner.

SAFE-ANIMAL jest członkiem Europetnet – Europejskiego Systemu Baz Danych z siedzibą w Brukseli i jest zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych. Współpracuje z większością fundacji i schronisk dla bezdomnych zwierząt w Polsce, także z lekarzami weterynarii.

Jeżeli chcesz, aby nasza Fundacja zarejestrowała Twojego pupila w bazie danych SAFE-ANIMAL, skorzystaj z formularza rejestracyjnego, klikając w niebieski baner powyżej. W ciągu 48 godzin dane zostaną bezpłatnie zarejestrowane w bazie. Od tego momentu odnalezienie właściciela po odczytaniu numeru czipa będzie już tylko formalnością.

Więcej informacji o SAFE-ANIMAL otrzymają Państwo
po kliknięciu w poniższy baner