Fakty i mity o sterylizacji (kastracji)


Fakty i mity
o sterylizacji (kastracji)
zwierząt

MIT 1
Suka musi choć raz mieć potomstwo.

FAKT 1
Nie ma żadnych medycznych powodów dla których suczka musi urodzić. Jest wręcz przeciwnie. Ciąża i poród powodują zmiany hormonalne, które w przyszłości sprzyjają ciąży urojonej. Ciąża i poród to olbrzymi wysiłek dla organizmu suczki, który może skończyć się dla niej tragicznie.


MIT 2
Sterylizacja skraca życie zwierząt.

FAKT 2
Jest wręcz odwrotnie! Kastrowane kocury i psy rzadziej zapadają na infekcje dróg moczowych, nie chorują na nowotwory jąder czy najądrzy. Suki i kotki wysterylizowane przed pierwszą cieczką są dużo mniej narażone na zachorowanie na nowotwory gruczołu mlekowego, a w późniejszym czasie zabezpieczone przed ropomaciczem (groźnym schorzeniem, którego leczenie opiera się właśnie o zabieg sterylizacji).


MIT 3
Moje kocięta i szczenięta są tak cudowne, że na pewno znajdzie się dla nich dom.

FAKT 3
Mimo, że wszystkie maluchy są śliczne, to nie ma wystarczającej liczby chętnych by je adoptować. Gdy tylko zaczną dorastać i sprawiać problemy wiele osób pozbywa się odpowiedzialności i oddaje je do schroniska. Około 70% psów i kotów trafiających do schronisk w Polsce nie znajduje nowego domu i do końca swojego życia przebywa za kratami schroniska.


MIT 4
Doświadczenie porodu poprawia charakter suki.

FAKT 4
Psy i koty, które poddano sterylizacji są stabilniejsze psychicznie, mniej dominujące i bardziej przywiązane do właścicieli.


MIT 5
Pies po kastracji staje się leniwy.

FAKT 5
Kastracja eliminuje włóczęgostwo, którego skutki bywają częstokroć tragiczne. Dwumetrowe ogrodzenie, czy ruchliwa ulica nie stanowią żadnej przeszkody dla psa, którego prowadzi instynkt. Taka wycieczka często kończy się wypadkiem komunikacyjnym, z którego bardzo rzadko nasz pies wychodzi bez szwanku.


MIT 6
Sterylizacja jest nienaturalna.

FAKT 6
To MY ludzie udomowiliśmy zwierzęta i jesteśmy za nie odpowiedzialni. Nie tylko za naszego psa czy kota ale także za ich dzieci oraz dzieci ich dzieci. Miliony zwierząt co roku umiera z powodu głodu, chorób, braku właściwej opieki. Ślepe mioty są w bestialski sposób zabijane albo porzucane na śmierć z głodu lub wychłodzenia w lesie czy parku miejskim. Czy naturalne jest leczenie zwierząt? Czy naturalne są szczepienia? Czy naturalne jest życie i śmierć w schronisku? Sterylizacja jest w tym wypadku najlepszym NIENATURALNYM rozwiązaniem!


MIT 7
Zabieg sterylizacji jest ryzykowny.

FAKT 7
Zabiegi te przeprowadzane są przez lekarzy weterynarii. Środki używane do narkozy są bezpieczne i dobierane indywidualnie do każdego zwierzaka. Po dziesięciu dniach zapominamy, że nasze zwierzę miało jakikolwiek zabieg.


MIT 8
Nie wysterylizuję suczki bo tak fajnie jest mieć szczeniaki.

FAKT 8
Chcesz zaspokoić swój instynkt macierzyński? Zapraszamy do najbliższego schroniska. Tam zawsze znajdą się zwierzaki, które potrzebują pieszczot i czułości. Przyda się każda para rąk!