Pomoż zdiagnozować Bratka – Gagatka…

Pod koniec stycznia 2011 roku do Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt trafiło urocze rodzeństwo w postaci kilku prześlicznych szczeniaczków. Śnieżno białe pokraczne stworzenia wyglądem przypominające pluszaki jakich wiele spotkać można w sklepie z zabawkami zamieszkały razem w specjalnym boksie przeznaczonym dla bardzo młodych psiaków. Wesołe rodzeństwo wyjątkowo  szybko zaprzyjaźniło się z pracownikami schroniska. Rozrabiało, szczekało, awanturowało się wzbudzając sympatię wszystkich, którzy mieli z nimi do czynienia. Nie sposób było nie zwrócić na nie uwagi.

Posłuchaj co na temat Bratka mówi lekarz weterynarii krakowskiego schroniska Pani Malwina Czerwiecka

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Z biegiem czasu urocze potworki – jak to zwykle bywa – podrosły i coraz mniej przypominały „sklepowe zabawki”. Rozrabiające podrostki szybko opuściły mury schroniska znajdując nowych, kochających opiekunów. Jednak jeden z nich o wdzięcznym imieniu Bratek nie miał tak wiele szczęścia. Nie opuścił schroniska i nie wiadomo czy kiedykolwiek je opuści…

Bratek od samego początku różnił od reszty rodzeństwa. Nie przybierał na wadze tak jak pozostała gromadka. W swoim rozwoju zostawał za nimi daleko w tyle. Lekarze weterynarii krakowskiego schroniska od razu zauważyli, że coś jest nie tak. Bacznie obserwowali psiaka, skupiając się na jego spowolnionym rozwoju.

Obserwacje lekarzy doprowadziły do postawienia wstępnej diagnozy, która dla uroczego Bratka nie jest wcale pocieszająca. Dziewięciomiesięczny obecnie pupil prawdopodobnie cierpi na karłowatość przysadkową. Aby w stu procentach potwierdzić postawioną diagnozę Bratkowi należało by wykonać badanie czynnika IGF oraz badania tarczycy.

Druga brana przez lekarzy pod uwagę diagnoza to opóźniony wzrost i rozwój spowodowany bardzo dużym początkowym zarobaczeniem, co prawda tym razem nie byłby to dla Bratka wyrok śmierci, jednak biorąc pod uwagę, że jego rodzeństwo rozwijało się prawidłowo – diagnoza ta w myśl zasady, że jeśli jeden psiak ma robaki to pozostała reszta na sto procent też je ma wydaje się bardzo mało prawdopodobna.

Trzecią braną pod uwagę możliwością jest niedoczynność zewnątrzwydzielnicza trzustki. Jednak aby ją zdiagnozować trzeba by zrobić badania poziomu enzymów trzustkowych, są one mało specyficzne.  Przed badaniem należało by odstawić enzymy trzustkowe, które teraz dostaje Bratek w celu poprawienia trawienia i wchłaniania.

Niestety na stuprocentowe zdiagnozowanie Bratka, przeprowadzenie wielu kosztownych badań brakuje środków finansowych.

Poszukujemy ludzi dobrej woli, którym los Bratka nie jest obojętny, którzy chcieli by podzielić się nawet symboliczną złotówką i przekazać ją na prawidłowe i ostateczne zdiagnozowanie psiaka. Wszyscy, którzy chcieli by przekazać darowiznę przeznaczoną w całości na pokrycie kosztów badań Bratka mogą proszeni są o „kliknięcie” w poniższy baner.

Zapraszamy także do wzięcia udziału w wydarzeniu na Facebook’u