4 października Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy. Tym razem audycję w zastępstwie Grzegorza Bernasika poprowadzi red. Paweł Sołtysik.

W audycji jak zwykle stali bywalcy:
Maciej Myśliwiec
- Fundacja „Stawiamy na Łapy
Wojciech Kujawski
- lekarz weterynarii, ordynator „Kliniki Zdrowego Chomika”
Andrzej Jaworski – Fundacja „Psi Los

Goście specjalni:
Agnieszka Olkuska - Rehabilitant zwierząt, gabinet weterynaryjny „Cztery Łapy
Justyna Drewniak - wielbicielka i miłośniczka zwierząt

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W trakcie trwania audycji porozmawiamy o wszystkim co dotyczy pielęgnacji zębów oraz higieny jamy ustnej u psów i kotów. Opowiemy o sposobach rehabilitacji czworonogów oraz efektach takich zabiegów. Zaprosimy do wzięcia udziału w zbiórce środków przeznaczonych na rehabilitację Golden Retrievera imieniem Julek oraz poszukamy nowego opiekuna dla psa imieniem Scooby.


Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i zębów trzeba dbać o higienę jamy ustnej psa oraz kontrolować stan jego uzębienia. Ich stan zależy od wielu czynników, na niektóre my właściciele mamy bardzo duży wpływ, na niektóre niewielki. Zdarzają się psy, które mają uwarunkowaną genetycznie skłonność do powstawania osadu na zębach, a w konsekwencji kamienia nazębnego i chorób zębów oraz dziąseł. Takie psy wymagają z naszej strony specjalnej troski i uwagi. Warto jednak dbać o higienę jamy ustnej każdego czworonoga, aby uniknąć bolesnych dla psa i kosztownych dla właściciela zmian chorobowych zębów i przyzębia. Pamiętajmy, że jak zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć! Prawdą jest także, że stomatologia weterynaryjna, tak samo jak ludzka, jest jedną z kosztowniejszych dziedzin medycyny.

Na rynku dostępne są smakołyki z serii „Dental”, które działają na psią jamę ustną w wieloraki sposób. Zawierają w swym składzie substancje ścierające osad, chlorofil lub miętę wpływające na zapach z psiego pyska oraz substancje o działaniu przeciwbakteryjnym. Czasami też sam kształt wpływa na usuwanie osadu z zębów.

Więcej informacji o pielęgnacji zębów i higienie jamy ustnej
otrzymacie klikając w poniższy baner

karusek


„Kochane człowieki! Pan doktor, który mnie badał zdiagnozował u mnie problem z lewą przednią łapką i prawym biodrem. Pomoc w „naprawieniu” moich łapek zaoferowała cudowna Pani Ania Górny Kłosińska z gabinetu Fizjokarusek. Potrzebuję zebrać tysiąc złotych na lasery i bieżnię. Wiem, że to dużo pieniędzy, ale nie tracę nadziei. Z góry wszystkim Wam bardzo dziękuję za pomoc w zdobyciu kasy na moją rehabilitację.” – tymi słowami Golden Retriever imieniem Julek zachęca internautów do wzięcia udziału w zbiórce środków przeznaczonych na jego rehabilitację. Zbiórkę organizuje Fundacja Psi Los wraz z Internetową Platformą Pomagania „Sie Pomaga„. O rehabilitacji psów i kotów oraz o efektach tych zabiegów opowiemy podczas trwania audycji.

Więcej informacji o organizowanej zbiórce
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_julek


Większości z nas wydaje się, że rehabilitacja dotyczy tylko ludzi. Nic bardziej mylnego. Rehabilitacja to bardzo dobry sposób na szybszy powrót do zdrowia także dla naszych zwierzaków. Usługi fizjoterapeutyczne dla zwierząt świadczone są w Polsce przez wykwalifikowanych w tym celu zoofizjoterapeutów, którzy przy współpracy z lekarzami weterynarii podejmują kompleksowe i zespołowe działania rehabilitacyjne. W trakcie terapii w zależności od wskazań oraz oczekiwanego efektu terapeutycznego najczęściej wykorzystuje się:

- Laseroterapię jest jednym z najbardziej skutecznych i bezpiecznych zabiegów fizykalnych. Zabieg ten polega na stymulowaniu promieniowaniem laserowym chorobowo zmienionych tkanek  bez ich uszkadzania. Podczas biostymulacji laserowej temperatura tkanek poddanych zbiegowi nie powinna wzrastać, dlatego też zabieg ten może być wykorzystywany zarówno w ostrym, podostrym , jak i przewlekłym okresie choroby. Laseroterapia stanowi wspomaganie i uzupełnienie całego procesu rehabilitacji zwierzęcia. Stosowana samodzielnie przyspiesza procesy lecznicze i regeneracyjne organizmu, lecz najlepsze efekty uzyskujemy łącząc ją z kinezyterapią i terapią manualną.

- Terapię czaszkowo – krzyżowa jest delikatną i nieinwazyjną formą terapii manualnej, która może poprawiać naturalne możliwości samoregulacji i gojenia się ustroju. Może również zapewniać objawową ulgę w szerokiej gamie dysfunkcji i problemów bólowych. W uproszczonym zarysie, metoda ta opiera się na manualnej ocenie poprawności funkcjonowania półzamkniętego systemu hydraulicznego składającego się z opon mózgowych i rdzeniowych wraz z pulsacyjnie krążącym płynem mózgowo-rdzeniowym.

- Akupunkturę jest pomocna w większości przypadków chorób przewlekłych i nieuleczalnych, m.in. dzięki temu że zmniejsza lub eliminuje objawy bólowe, poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne zwierzęcia, pozwala obniżyć dawki podawanych leków a zatem zmniejsza też prawdopodobieństwo wystąpienia ich działań ubocznych. Wspomaga rehabilitację niepełnosprawnych psów i kotów.

- Bieżnię wodną można używać zarówno do ćwiczeń i treningu w warunkach odciążenia zapewnianego przez środowisko wodne, do pływania (wykorzystanie przeciwprądu), do masażu leczniczego strumieniem wodnym. Bieżnia wodna jest idealnym narzędziem rehabilitacji dla psów po urazach kręgosłupa, mających niedowłady związane ze zwyrodnieniami kręgosłupa, z dysplazją stawów biodrowych, lub tych które z różnych powodów mają trudności z poruszaniem się i ze wstawaniem, po urazach kolan (np. pozrywane więzadła krzyżowe). Ćwiczenia na bieżni wodnej (w odciążeniu) odbudowują masę mięśniową bez przeciążania stawów.

Więcej o sposobach rehabilitacji zwierząt opowie słuchaczom Radia Kraków nasz gość specjalny pani Agnieszka Olkuska, z wykształcenia zootechnik – zoofizjoterapeuta. Pani Agnieszka specjalizuje się także w terapii Czaszkowo – Krzyżowej (craniosacral biodynamic), metodą tą pracuję z ludźmi i zwierzętami. Przeprowadza również rehabilitacje koni, która dotyczy zarówno masażu, ćwiczeń i akupunktury, jak i naturalnego werkowania kopyt.

Agnieszka_Olkuska


Scooby to średniej wielkości (waga ok. 15 kg), bardzo sympatyczny, niekłopotliwy pies w wieku około dwóch lat. Bardzo ładnie chodzi na smyczy, uwielbia jazdę samochodem, dogaduje się z innymi psami. Nie przepada natomiast za rowerzystami i ludźmi w kapturach. W najbliższym czasie zostanie wykastrowany i zaczipowany. Pilnie szukamy dla niego domu stałego lub tymczasowego. Kontakt w sprawie adopcji tel. 503 147 730.

Więcej informacji o szukający domu Scooby’m
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_Scooby


Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej.