30 kwietnia Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.

Stali bywalcy:
Justyna Kasińska
- Fundacja „Stawiamy na Łapy
Wojciech Kujawski
- lekarz weterynarii, ordynator Kliniki Zdrowego Chomika
Andrzej Jaworski
- Fundacja „Psi Los

Goście specjalni:
Marta Toch
– Fundacja „Człowiek dla Zwierząt”
Józefa Krawczyk – prowadząca tymczasowy dom dla kotów
Magda Hejda – TVP Kraków, autorka programu „Kundel Bury i Kocury”

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W trakcie trwania audycji porozmawiamy o wystawie „Jak Pies z Kotem” organizowanej przez Muzeum Historyczne w Krakowie. Zaprosimy do udziału w pikniku mającym na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec ludzi i zwierząt. Będzie też o kocim domu tymczasowym prowadzonym przez Fundację „Człowiek dla Zwierząt”.  Poprosimy także słuchaczy Radia Kraków o pomoc w zebraniu środków potrzebnych na operację konia imieniem Kaprys.


Według wyników przeprowadzonego w 2014 roku sondażu w 48% polskich domostw mieszka zwierzę. Wśród zwierząt domowych w Polsce przeważają zdecydowanie psy (około 8 milionów) i koty (około 6 milionów). To właśnie im, najpopularniejszym zwierzęcym towarzyszom ludzkiej codzienności, poświęcono wystawę „Jak pies z kotem” zorganizowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory oraz Kamienicy Hipolitów. Zasadniczą ideą wystawy jest zbadanie źródeł współczesnych postaw w relacjach człowieka i zwierząt domowych poprzez zaprezentowanie zmian w roli i statusie psów i kotów w mieszczańskiej codzienności na przykładach stosunku do tych zwierząt przedstawicieli środowiska krakowskiego począwszy od XIX wieku.

Więcej informacji o wystawie „Jak Pies z Kotem”
otrzymacie klikając w poniższy baner

01_mhk


Nieobojętna na los bezdomnych i potrzebujących zwierząt Kasia Pisarska serdecznie zaprasza słuchaczy Radia Kraków do udziału w pikniku, który odbędzie się w poniedziałek 2 maja 2016 roku na terenie Promenady nad Jeziorem Zegrzyńskim (Warszawa, Białobrzegi, ul. Spacerowa 35). Piknik rozpocznie się punktualnie w samo południe. Podczas pikniku świadkowie przemocy będą mogli między innymi dowiedzieć się, jak można pomóc ofiarom.

Jestem absolutnie przekonana o tym, że wielu tragedii można było uniknąć reagując. Nie jest moją sprawą, czy sąsiad gotuje zupę w czajniku. Jest moją sprawą jeśli kopie psa czy bije żonę – wyjaśnia Kasia Pisarska.

Więcej informacji o organizowanym pikniku
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_kasia_pisarska


Fundacja „Człowiek Dla Zwierząt” została założona przez Wiolettę Litwin-Mroczka, która kilkanaście lat temu postanowiła poświęcić swoje życie zwierzętom. W zakupionym przez nią gospodarstwie stworzyła przytulisko, w którym schronienie znajdują konie, kozy i psy. W łętkowickim przytulisku zwierzaki mają dobre warunki bytowania, odpowiednie wyżywienie, opiekę weterynaryjną, duże pastwiska i wybiegi, a przede wszystkim codzienną dawkę czułości i zainteresowania od ludzi, którzy się nimi zajmują. Czasem trafiają tam także koty, najczęściej podrzucone pod bramę niechciane kocięta w pudełku albo worku po ziemniakach. Porzuconymi kotami zajmuje się zaprzyjaźniona z Fundacją „Człowiek dla Zwierząt” pani Józefa Krawczyk prowadząca koci dom tymczasowy. O działaniach mających na celu znalezienie nowego opiekuna dla swoich podopiecznych oraz o problemach i chorobach z jakimi zmagają się bezdomne koty opowie słuchaczom Radia Kraków nasz gość specjalny.

Więcej informacji o Fundacji Człowiek dla Zwierząt
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_fundacja_czlowiek_dla_zwierzat


Koń Kaprys – tak jak inne konie – nie oceniał, nie kalkulował, po prostu był i pomagał choremu człowiekowi najlepiej, jak potrafił bez względu na pogodę i zasobność portfela. Brał udział w terapeutycznej jeździe konnej. Kiedy sadzano na jego grzbiecie dzieci z zespołem Down’a, porażeniami i autyzmem zmieniał się w pluszowego misia. Od roku kuleje. Jego opiekunka zrobiła wszystko, co tylko mogła, by mu pomóc. W chwili obecnej jest już bezsilna, na życiowym zakręcie, bez pieniędzy, ale dla Kaprysa głośno będzie prosić o pomoc. Jedyną możliwością pomocy jest zabieg operacyjny oraz późniejsza rehabilitacja, łączny koszt wraz z transportem to około 7 tysięcy złotych.

Więcej informacji o szukającym pomocy koniu imieniem Kaprys
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_kaprys


Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej. W galerii poniżej znajdziecie zdjęcia wykonane podczas trwania audycji.