26 lipca Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.

W audycji jak zwykle stali bywalcy:
Wojciech Kujawski
- lekarz weterynarii, ordynator „Kliniki Zdrowego Chomika”
Andrzej Jaworski – Fundacja „Psi Los

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W trakcie trwania audycji porozmawiamy o wszystkim co dotyczy szczeniaków. Podpowiemy kiedy udać się z najmłodszym członkiem naszej rodziny do lekarza weterynarii. Doradzimy w jakich terminach przeprowadzić szczepienia na choroby zakaźne oraz przeciw wściekliźnie. Wyjaśnimy dlaczego powinniśmy regularnie odrobaczać naszego pupila. Zdradzimy także po czym poznać jak duży urośnie zwierzak i jaki będzie jego charakter.


Jak wybrać szczenię doskonałe ?

To jest problem w którego obliczu staje każdy miłośnik psów podejmujący decyzję o adopcji lub zakupie pupila. Najpierw trzeba by stworzyć definicję „szczenięcia doskonałego”. Czy „doskonałe szczenię” w rozumieniu emerytowanej nauczycielki to, to samo szczenię którego oczekuje dynamiczny 25-cio latek uprawiający codziennie jogging? Czy szczenię idealne dla sportowca-amatora będzie również idealne dla rodziny z 3 dzieci w wieku od 2 do 12 lat? Czy właściciel ekologicznego gospodarstwa rolnego hodujący kury nazwie idealnym tego samego psa co myśliwy? Otóż  nie. Każdy ma inne oczekiwania wobec swego pupila i to, co jeden nazwie idealnym towarzyszem dla innego będzie uciążliwym obowiązkiem. Tak więc zanim podejmiemy decyzję o adopcji lub zakupie psa, musimy określić swoją definicję „SZCZENIĘCIA DOSKONAŁEGO” i zapewniam, że nie jest to proste zadanie.

Należy zacząć od zadania sobie szeregu pytań, z których najważniejsze to:

1. Czy stać mnie na psa?

- Trzeba dokładnie wyliczyć jakie fundusze możemy miesięcznie przeznaczyć na utrzymanie czworonoga. I tutaj pewnie zaskoczę sporą grupę ludzi, którzy do tej pory jeszcze psiaka nie mieli – ale jeśli wyjdzie nam, że na psa mamy mniej niż 200zł miesięcznie – kupmy sobie świnkę morską lub chomiczka. Psy niezależnie od rasy i wielkości są dość kosztowne w utrzymaniu, a w jego koszty wchodzi nie tylko codzienne karmienie, ale też w dużym stopniu wizyty u weterynarza, szczepienia, odrobaczenia, ochrona przed kleszczami, szkolenia, kosmetyki, akcesoria, zabawki odżywki itp. Wkalkulować też trzeba koszty zniszczeń jakie poczyni nasz pupil w domu i w ogrodzie. Zapewniam, że niezmiernie rzadko udaje się takich zniszczeń uniknąć – no chyba, że ktoś ma wielkie szczęście przebywać z pupilem 24 godziny na dobę i obserwować go w każdej sytuacji.

2. Do czego jest mi ten pies potrzebny i jak dużo czasu mogę mu poświęcić?

Odpowiedź na nie jest najistotniejsza  dla wyboru szczenięcia o najbardziej odpowiadających nam predyspozycjach. Charakter psa należy stawiać na pierwszym miejscu. To tak jak z  doborem partnera życiowego, nawet najpiękniejszy (najpiękniejsza) będzie dla nas przysłowiową „kulą u nogi” jeśli będzie mieć wredny charakter lub nieodpowiedni dla nas temperament. W przypadku psów – piękny jest każdy i każdego pokochamy całym sercem, ale jeśli jego temperament i predyspozycje nie będą zgodne z naszymi oczekiwaniami to czeka nas kilkanaście lat trudnego współżycia.

Zachowanie szczeniąt może być bardzo mylące jeśli obserwuje się je przez krótki okres czasu. Bardzo często maluszki o dynamicznym temperamencie w chwili adopcji lub zakupu są senne lub zmęczone, czasem przejedzone i wydają się takie miłe, spokojne, grzeczniutkie w sam raz dla kogoś, kto szuka spokojnego towarzysza  do wieczornego oglądania telewizji i wylegiwania się na kanapie. Tymczasem po powrocie do domu, okazuje się, że ten spokojny szczeniaczek to istny wulkan energii a jego brat, który w momencie odwiedzin był taki ożywiony w gruncie rzeczy jest właśnie tym opanowanym kanapowcem. Ale cóż, sami wybraliśmy, sami do siebie możemy mieć pretensje.

Wybór szczenięcia powinien być przeprowadzony „na chłodno” bez emocji, roztkliwiania się i bez presji ze strony naszych dzieci. Zawsze proponuję rodzicom aby z dziećmi przyjechali dopiero wówczas, gdy mamy już ustalone, który psiaczek do nich jedzie.

Jak przygotować się na przyjęcie szczenięcia ?

Jeśli już została podjęta decyzja o adopcji lub zakupie psa należy poczynić starania o to, aby zapewnić maluchowi maksymalnie dobre warunki. Zacznijmy od wyprawki:
- legowisko,
- 2 miseczki,
- kocyk,
- zapas karmy,
- zabawki (piłeczki, sznureczki, piszczałki)
- smaczki i „nagródki” (najlepiej naturalne bez barwników, dodatków smakowych i konserwantów)
- ewentualnie transporter lub klatkę
- szare mydło w płynie lub bardzo delikatny szamponik dla szczeniąt,
- preparat do przemywania oczek (szczególnie przydatny przy „płaczących” szczeniętach)
- dobrze też mieć w domu spory zapas papierowych ręczników (zawsze się przydadzą przy psach)

Należy też zrobić rozeznanie w klinikach weterynaryjnych w swojej miejscowości aby w razie czego wiedzieć, gdzie udać się po pomoc. Również powinien zapoznać się z ofertą szkółek treserskich czy „psich przedszkoli”.

Koniecznie trzeba przygotować dom na przyjęcie „psiego dziecka”. Szczenię powinno trafić do nas w wieku 8-12 tygodni, pamiętajmy że jest to naprawdę „dziecko” nie zdające sobie sprawy z wielu niebezpieczeństw. Szczeniaczki uwielbiają przegryzać kable, włazić w ciasne szczeliny itp. Należy więc zabezpieczyć przewody aby szczenię nie miało do nich dostępu, odgrodzić dostęp do miejsc w których nie życzymy sobie obecności psa a także  miejsc potencjalnie niebezpiecznych. Trzeba zawczasu ustalić czy pozwolimy maluchowi spać w łóżku, czy będzie miał swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu. Jeśli zamierzamy nie pozwolić na coś dorosłemu psu – nie możemy pozwalać na to szczenięciu. Od początku trzeba zwrócić uwagę na konsekwencje w swoim postępowaniu.

Dobrze jeśli by przez kilka pierwszych tygodni lub przynajmniej dni szczenię nie zostawało  samo. Powinno dać mu się czas na zaaklimatyzowanie w nowym domu, nauczenie się naszego cyklu dnia (pory wstawania, jedzenia, wychodzenia z domu itp). W tym czasie pomalutku przygotowujemy szczenię do samotności w sposób łagodny i stopniowy. Najlepiej zacząć od pozostawienia go na kilka minut w porze o której zwykle wychodzimy do pracy/szkoły i stopniowo ten czas wydłużać a gdy przyjdzie moment kiedy naprawdę musimy wyjść na kilka godzin, nasz maluszek będzie już na to przygotowany.

Źródło: Hodowla Domi Pearl


Krakowska Fundacja Pomocy Zwierzętom „Stawiamy na Łapy” serdecznie zaprasza miłośników i wielbicieli zwierząt na „Wielki kiermasz rzeczy wszelakich” który odbędzie się w sobotę i niedzielę (26 i 27 lipca 2014) w Krakowie przy ul. Rakowickiej 18a w godzinach od 13:00 do 20:00. Dla klientów kiermaszu bezpłatny parking. Fantów czeka na Was mnóstwo, w tym jak zwykle książki, ubrania, artykuły domowe.

Więcej informacji o kiermaszu otrzymacie
klikając w poniższy baner

stawiamy_na_lapy_logo


Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej.