23 sierpnia Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.

W audycji jak zwykle stali bywalcy:
Justyna Kasińska
- Fundacja „Stawiamy na Łapy”
Wojciech Kujawski
- lekarz weterynarii, ordynator „Kliniki Zdrowego Chomika”
Andrzej Jaworski – Fundacja „Psi Los

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W trakcie trwania audycji zaprosimy słuchaczy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Zrób sweet focię z jamnikiem” organizowanym przez Radio Kraków z okazji XX Marszu Jamników. Porozmawiamy także o wyższych uczuciach u zwierząt np. zazdrości, przywiązaniu i trosce. Będzie także o psich honorowych dawcach krwi oraz o tym jak często transfuzja krwi ratuje psie życie.


Radio Kraków wraz ze swoimi słuchaczami kreuje nowy, ogólnoświatowy i odświeżający trend w „selfie” i ogłasza konkurs na „sweet focię” z jamnikiem w roli głównej. Przepis jest prosty: jamnik – może być własny, sąsiedzki, pożyczony lub przypadkiem spotkany i determinacja, by jamnika do „sweet foci” przekonać. Zdjęcia do konkursu można przesyłać do piątku 29 sierpnia 2014 roku do godziny 23:59.

Więcej informacji o konkursie otrzymacie
klikając w poniższy baner

marsz_jamnikow_2014_konkurs


Historia weterynaryjnych banków krwi jest stosunkowo młoda i sięga kilku dekad wstecz. Można jednak zaobserwować, że zainteresowanie weterynaryjnymi bankami krwi wzrasta z dnia na dzień, tak samo jak zapotrzebowanie na krew i inne produkty, które oferują one swoim pacjentom. Tysiące lekarzy weterynarzy na całym świecie ściśle współpracuje z placówkami non-profit oraz komercyjnymi, aby móc ratować zwierzęta.

Banki krwi to instytucje, które mają za zadanie zbierać, przechowywać i przetwarzać krew, dzięki czemu może być ona użyta do transfuzji lub w inny sposób ratujący życie. Krew i inne produkty są przechowywane w specjalnych szafach chłodniczych zapewniających jak najdłuższą przydatność.

Pierwszy weterynaryjny bank w Polsce powstał w 2003 roku z inicjatywy dwóch lekarzy weterynarii Jerzego Kemilewa i Roberta Marczaka.. Patronem Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia został biszkoptowy labrador retriever, który był ciężko chory na hemofilię i potrzebował przetoczenia krwi. Dzięki wysiłkom weterynarzy zorganizowano transfuzję co w efekcie pozwoliło Milusiowi powrócić do zdrowia. I wtedy okazało się, że zapotrzebowanie na tego typu zabiegi jest w naszym kraju bardzo duże.

Na terenie całego kraju powstały kolejne oddziały Banku m.in. we Wrocławiu, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu, Gorzowie Wlkp., Gdyni i Olsztynie. Oprócz Banku im. Milusia warto także wspomnieć o Weterynaryjnym Banku Krwi w Mikołowie, Lubuskim Centrum Krwiodawstwa dla Psów i Kotów i Specjalistycznym Weterynaryjnym Banku Krwi VIKA.

Pies oddający krew do weterynaryjnego banku krwi musi być zdrowy, ważyć co najmniej 26 kilogramów i mieć od 10 miesięcy do 7 lat. Zwierze musi być regularnie odrobaczane, szczepione przeciwko chorobom zakaźnym oraz zabezpieczane przed pchłami i kleszczami. Kot, który zostaje dawcą także musi być zdrowy, nie wychodzący z domu, ważący co najmniej 4 kilogramy, również w wieku 10 miesięcy – 7 lat, regularnie szczepiony i odrobaczany, wolny od FIV i Felv.

Krew od zwierząt pobiera się wbijając igłę w tętnicę szyjną, a nie jak u człowieka w rękę. Cały zabieg trwa ok. 20 minut, a żeby zwierzę się mniej stresowało, przez cały czas jest przy nim właściciel. Jednorazowo pies może oddać ok 450 ml krwi, natomiast kot ok 50 ml. Zabieg przeprowadza się po uprzednim podaniu lekkiego środka uspokajającego. Po kilku godzinach zwierzę powraca do normalnego stanu.

Więcej informacji o weterynaryjnych bankach krwi
otrzymacie klikając w poniższy baner

vetopedia


Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej.