22 lutego Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.

W audycji jak zwykle stali bywalcy:
Justyna Kasińska - Fundacja „Stawiamy na Łapy”
Urszula Friede
– wielbicielka i miłośniczka fretek
Andrzej Jaworski
– Fundacja „Psi Los”

Goście specjalni:
Katarzyna Beczek
– Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt
Monika Tarnawska
– pomysłodawczyni akcji „Bliżej Pieska”
Sebastian Dadej - kierownik Centrum Kliniczne Zakopiańska – Wet, lekarz weterynarii

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W audycji o tym jak ważna w leczeniu każdego czworonoga jest diagnostyka, na czym polega i do czego prowadzi. Zastanowimy się nad potrzebą przeprowadzania okresowych badań kontrolnych naszych pupili. Będzie także o bezpłatnym przeglądzie jamy ustnej organizowanym przez Centrum Kliniczne Zakopiańska – Wet oraz o szukającym nowego opiekuna kocie imieniem Felek.


Wybór leczenia naszego czworonoga zawsze powinien być uzależniony od postawienia konkretnej diagnozy. Nikt nie jest nieomylny i nawet świetnemu lekarzowi może zdarzyć się minąć z prawdziwą przyczyną choroby. Dlatego rozpoczęcie leczenia zawsze powinien poprzedzić wywiad z opiekunem zwierzaka oraz badania służące postawieniu konkretnej diagnozy.

Diagnostyka kliniczna jest nauką której celem jest poznanie metod klinicznych i laboratoryjnych, stosowanych w badaniu i rozpoznaniu chorób.

Do badań diagnostycznych możemy zaliczyć:
- badanie krwi np. morfologię pozwalającą poznać budowę krwi – liczbę erytrocytów, leukocytów, hematokryt, ilość hemoglobiny, obraz czerwonych i białych krwinek i OB oraz badanie biochemiczne służące do oznaczenia pewnych substancji takich jak pierwiastki czy enzymy w surowicy
- badanie kału (lekarz weterynarii szuka w nim pasożytów, krwi, śluzu, bada też aktywność enzymów trzustkowych)
- badania obrazowe takie jak USG, badanie radiologiczne, badanie endoskopowe, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, echo serca
- badanie mikroskopowe np. badanie włosa, zeskrobiny skóry

Na czym polega diagnostyka zwierząt, dlaczego jest tak ważna w leczeniu i pomocna w postawieniu diagnozy opowie słuchaczom Radia Kraków lekarz weterynarii Sebastian Dadej z Centrum Klinicznego Zakopiańska Wet.

Lepiej zapobiegać niż leczyć…

Czy możemy przewidzieć chorobę naszego czworonoga? Okazuje się, że w większości przypadków opiekunowie zwierząt są w stanie zauważyć pewne symptomy mogące świadczyć o chorobie. Jeżeli zauważymy niepokojące zachowanie, uporczywe drapanie, zmiany na skórze, guzki, zmęczenie podczas spacerów czy zwykłą biegunkę nie zwlekajmy. Udajmy się do lekarza weterynarii i poinformujmy go o naszych spostrzeżeniach – lepiej przecież zapobiegać niż leczyć.

O tym na co należy zwracać uwagę i jak obserwować naszego pupila (w wieku szczenięcym, dojrzałym i podeszłym) oraz czy warto i jak często przeprowadzać kontrolne wizyty u lekarza weterynarii opowie nasz gość specjalny Sebastian Dadej.

Centrum Kliniczne Zakopiańska – Wet serdecznie zaprasza opiekunów zwierząt na darmowy przegląd jamy ustnej psów i kotów. Dodatkowo informujemy, iż do końca lutego 2014 roku obowiązuje promocja na wszystkie preparaty do higieny jamy ustnej w postaci 10% rabatu oraz promocyjne ceny sanacji jamy ustnej. Zainteresowanych szczegółami zachęcamy do darmowego przeglądu jamy ustnej lub kontaktu telefonicznego.

Więcej informacji o organizowanej akcji
dowiecie się klikając w poniższy baner

zakopianskawet


Osoby, które zechcą przekazać 1% swojego podatku na pomoc psom z Krakowa zachęcamy do skorzystania z dedykowanego programu PIT-OPP 2013 i wypełnienia deklaracji podatkowej przez internet. Firma Infonetax, której nieobojętny jest los bezdomnych i potrzebujących zwierząt postanowiła podarować program, dzięki któremu podatnicy w wyjątkowo prosty i łatwy sposób mogą rozliczyć swoje zeznania podatkowe.

Więcej informacji o możliwości wypełnienia deklaracji podatkowej
dowiecie się klikając w poniższy baner

00_infonetax


Potrącony przez samochód Felek ze złamanym ogonkiem i bez trzech ząbków pilnie poszukuje opiekuna. Czy ktoś z Was pokocha tego cudownego, średniej wielkości pieszczocha z lekką nadwagą? Felek jest wykastrowany, potrafi korzystać z kuwety, akceptuje inne koty i bardzo lubi towarzystwo psów. Ma dość długie i gęste futerko, nie jest specjalnie ruchliwy. Będzie idealnym towarzyszem starszej osoby.

Więcej informacji o szukającym domu Felku otrzymacie
klikając w poniższy baner

00_felek


Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej. W galerii poniżej znajdziecie zdjęcia wykonane podczas trwania audycji.