2 sierpnia Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.

W audycji jak zwykle stali bywalcy:
Wojciech Kujawski
- lekarz weterynarii, ordynator „Kliniki Zdrowego Chomika”
Andrzej Jaworski – Fundacja „Psi Los

Gość specjalny:
Maksymilian Gibes - specjalista od  żywienia zwierząt, dietetyk Dago

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W trakcie trwania audycji porozmawiamy o prawidłowym żywieniu szczeniąt. Wyjaśnimy dlaczego nie powinniśmy podawać mleka do picia naszym pupilom. Będzie także o specjalnym, dostępnym na rynku mleku dla szczeniąt oraz suchych karmach przeznaczonych dla najmłodszych pupili. Podpowiemy także jak powinniśmy zachować się ze swoim czworonogiem podczas spacerów oraz jak bezpiecznie prowadzić zwierzaka na smyczy.


Odpowiednie żywienie w szczenięcym życiu odgrywa niezmiernie ważną rolę. Młody, szybko rosnący organizm do prawidłowego rozwoju potrzebuje składników odżywczych najwyższej jakości. Składniki te początkowo dostarczane są mu z mlekiem matki. Później rolę żywiciela przejmuje człowiek. Dlatego każdy przyszły właściciel młodego czworonoga powinien posiadać minimum wiedzy na temat prawidłowego żywienia szczeniąt.

Karmienie mlekiem matki u większości szczeniąt trwa do 5-6 tygodnia ich życia. Po tym okresie maluchy przechodzą na stały pokarm. Przejście to należy rozłożyć w czasie 2-3 tygodni. Szczenięta pierwszy stały pokarm powinny zacząć poznawać, gdy skończą 3 tydzień życia. Pokarmem tym może być sucha lub wilgotna komercyjna karma dostępna w większości sklepów zoologicznych – ważne, aby przeznaczona była dla szczeniąt (z dopiskiem junior lub puppy). Niewielką porcję karmy przed podaniem maluchom można namoczyć w ciepłej wodzie lub w wywarze z mięsa. Tak przyrządzoną karmę należy podawać szczeniętom 4 razy w ciągu dnia. Istotne, aby każdy kolejny posiłek był przygotowywany tuż przed jego podaniem. Szczenięta początkowo wykazują nieznaczne zainteresowanie nowym jedzeniem. Można je zachęcić do spróbowania zaserwowanej karmy smarując ich pyszczki odrobiną pokarmu. Zazwyczaj, jak jedno zacznie jeść, pozostałe maluchy idą w jego ślady.

W sytuacji, gdy komercyjna karma jest trudno dostępna, można podawać zwierzakom samodzielnie przyrządzony pokarm – rozgotowane i następnie zmielone mięso drobiowe, wołowe lub cielęce z dodatkiem ugotowanego żółtka jaja i ugotowanych płatków owsianych. Posiłek taki należy uzupełnić w minerały i witaminy. Nie zaleca się podawania szczeniętom wypełniaczy, tj. kasz, makaronów, gdyż rozpychają one nadmiernie trzewia, co skutkuje dyskomfortem trawiennym. Najlepszym rozwiązaniem są wspomniane wcześniej karmy komercyjne. Ich kaloryczność oraz zawartość składników odżywczych, minerałów i witamin jest tak zbilansowana, że w niewielkiej objętości pokarmu dostarczają maluchowi wszystkiego, co jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju. Dodatkowa suplementacja diety preparatami mineralno – witaminowymi nie jest konieczna, a nawet zakazana, bo nadmiar tych związków jest równie niebezpieczny jak ich niedobór. Nie wolno także zapominać o tym, że szczenięta powinny dostawać karmę asygnowaną młodym czworonogom. Składniki zawarte w takiej karmie są o wiele bardziej skondensowane niż w karmach dla psów dorosłych. Podyktowane jest to dynamiką wzrostu szczeniąt – młody pies ważący 5 kg potrzebuje 3 razy więcej energii niż dorosły czworonóg o tej samej masie ciała.

Szczenięta w trakcie przechodzenia z diety mlecznej na pokarm stały mogą jeść do woli, lecz pokarm niezjedzony podczas jednego posiłku należy wyrzucić. Czasami zdarza się, że maluch w tym okresie miewają biegunki. Jeśli ich przyczyną jest nowa dieta, ustępują one po jednodniowym zaprzestaniu podawania zwierzakom stałej karmy (w tym dniu szczenięta karmione są wyłącznie mlekiem matki). Okres przechodzenia na dietę stałą powinien zakończyć się około 6 tygodnia po porodzie. Suki w tym czasie tracą mleko, a maluchom podaje się wyłącznie pokarm, do którego zostały przyzwyczajone w okresie przejściowym.

Kolejnym, niezmiernie ważnym aspektem w żywieniu szczeniąt są tzw. ”ludzkie smakołyki”. Pamiętajmy, że to, co dla ludzi smaczne – nieszkodliwe, dla psa może stać się trucizną. Czekolada, słone paluszki, orzechy itp. przekąski czworonogom do szczęścia nie są potrzebne. Więcej z nich szkody niż pożytku. Chwilowa psia radość z wrzucenia czegoś na ząb nie jest warta konsekwencji zdrowotnych wynikających z niezdrowej diety. Dlatego mając na uwadze długie, zdrowe życie naszego pupila nie dokarmiajmy go „ludzkimi smakołykami”.

Żródło: www.cafeanimal.pl


Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej.