16 maja Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.

Stali bywalcy:
Justyna Kasińska
- Fundacja „Stawiamy na Łapy
Wojciech Kujawski
- lekarz weterynarii, ordynator Kliniki Zdrowego Chomika
Andrzej Jaworski
- Fundacja „Psi Los

Goście specjalni:
Kinga Zając - behawiorysta COAPE
Katarzyna Erbel – opiekunka suczki imieniem Róża
Justyna Drewniak - miłośniczka i wielbicielka zwierząt
Łukasz Gabryś – organizator akcji charytatywnej „Studenci UEK Zwierzakom”

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W trakcie trwania audycji opowiemy o odnalezionej w Krakowie suczce imieniem Róża, doradzimy jak skutecznie poszukiwać czworonoga na wypadek jego zagubienia, podpowiemy w jaki sposób oznakować pupila oraz gdzie zamieścić ogłoszenia informujące o jego zaginięciu. Będzie także o organizowanej przez studentów UEK akcji charytatywnej dla Przytuliska w Harbutowicach oraz o darmowym czipowaniu zwierząt.


W ostatnią środę 13 maja 2015 roku w Krakowie w okolicach Młynówki Królewskiej przy ul. Wyspiańskiego zaginęła czarna, szorstkowłosa, łagodna i przestraszona suczka imieniem Róża. Oddaliła się w stronę Miasteczka Studenckiego AGH (ul. Lea – Nawojki). Z wielką radością informujemy, że dwa dni później suczka została odnaleziona i przebywa już u swoich opiekunów. O tym jak wyglądały poszukiwania Róży, jak wiele osób zaangażowało się w jej poszukiwania oraz o sile portali społecznościowych i grup dyskusyjnych w tego typu poszukiwaniach opowie pani Katarzyna Erbel – opiekunka suczki.

Sposobów zabezpieczenia czworonoga na wypadek ucieczki lub zaginięcia jest bardzo wiele. Na rynku dostępne są np. przypinane do obroży identyfikatory z wygrawerowanym numerem telefonu do opiekuna lub specjalne zawieszki tzw. „kapsułki” zawierające wewnątrz karteczkę na której własnoręcznie wpisujemy dane kontaktowe, są także plastikowe przywieszki do złudzenia przypominające dowód osobisty. Jednak wszelkie doczepiane do obroży wymyślne przedmioty mają jedną wadę – mogą łatwo się zerwać. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie solidne metalowe blaszki w sposób trwały doczepiane do obroży za pomocą nitów, my jednak polecamy bardzo prosty, skuteczny i niezawodny sposób oznakowania czworonoga – numer telefonu napisany niezmazywalnym flamastrem na zewnętrznej stronie obroży. Trzeba tylko pamiętać aby co jakiś czas poprawiać czytelność cyfr.

Niewątpliwie bardzo dobrym sposobem oznakowania czworonoga jest jego „zaczipowanie”. Polega ono na wszczepieniu pod skórę pupila niewielkiego elektronicznego urządzenia wielkości dwóch ziarenek ryżu. Wszczepiony pod skórę mikroczip posiada zakodowany, niepowtarzalny 15-to cyfrowy numer, który można odczytać za pomocą czytnika. Po wprowadzeniu numeru do specjalnych wyszukiwarek natychmiast otrzymujemy dane kontaktowe opiekuna. Jednak aby tak się stało po pierwsze musimy udać się z czworonogiem do gabinetu weterynaryjnego aby odczytać zakodowany numer, po drugie opiekun czworonoga musi wcześniej zarejestrować swojego zwierzaka w przynajmniej jednej bazie danych zaczipowanych zwierząt – czyli przypisać numer mikroczipa do konkretnej osoby. Czynność elektronicznego znakowania (czipowania) przeprowadza się raz w życiu. Mikroczip potrafi wygenerować numer nawet po kilkudziesięciu latach od implantacji.

Więcej informacji o elektronicznym znakowaniu zwierząt
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_safe_animal

Niestety zdarza się, że pomimo obroży, smyczy i wszelkich środków ostrożności nasz zwierzak zagubi się i oddali w bliżej nie określonym kierunku. Bez względu na to czy jest oznakowany elektronicznie lub czy posiada przy obroży przywieszkę jak najszybciej powinniśmy rozpocząć poszukiwania oraz zawiadomić o fakcie zaginięcia okoliczne schronisko dla bezdomnych zwierząt. Idealnym i bardzo skutecznym sposobem poinformowania o zagubieniu czworonoga są portale internetowe, portale społecznościowe oraz grupy dyskusyjne. W dzisiejszych czasach zamieszczona w „internecie” informacja niczym błyskawica rozchodzi się wśród bardzo dużej liczby osób. Jak skutecznie poszukiwać zwierzaka w wielkim mieście? Gdzie i w jaki sposób ogłosić fakt zaginięcia? Jakie informacje powinniśmy zamieścić w ogłoszeniu? Na te oraz inne pytania odpowie nasz gość specjalny pani Justyna Drewniak.


Lubisz pomagać czworonogom? Nie jesteś obojętny na ich los? Przyłącz się do akcji charytatywnej organizowanej po raz trzeci przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i wesprzyj przytulisko dla psów i kotów w podkrakowskich Harbutowicach. W dniach od 18 do 21 maja 2015 roku stoiska na których zbierane będą konserwy, koce, legowiska, środki czystości, zabawki i sucha karma dla zwierząt znajdziecie na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 27 (pawilon C i F). O akcji charytatywnej „Studenci UEK Zwierzakom” opowie słuchaczom Radia Kraków pan Łukasz Gabryś – organizator akcji.

Więcej informacji o organizowanej akcji
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_UEK

Osoby, które zechcą wesprzeć bezdomne zwierzaki bytujące w przytulisku w Harbutowicach ale z różnych powodów nie będą mogły osobiście przekazać darów zachęcamy do bezpośredniego przekazania dowolnej wielkości darowizny na rachunek bankowy Fundacji im. Bożenny Chechlińskiej.


Fundacja Psi Los wraz z Międzynarodową Bazą Danych SAFE – ANIMAL nie pierwszy raz organizuje akcję darmowego czipowania zwierząt. W Krakowie akcje tego typu organizowane są cyklicznie przynajmniej raz w roku. Od kilku lat bezpłatnie oznakować elektronicznie zwierzaka można podczas „Marszu Jamników” imprezie organizowanej przez Radio Kraków zawsze na początku września. Dzięki wieloletniej współpracy z SAFE – ANIMAL akcję darmowego czipowania organizowane są także poza Krakowem. Pierwszy raz w historii bezpłatnie zaczipować zwierzaka można w Ustroniu Morskim oraz Kołobrzegu. Mamy nadzieję, że zainteresowane akcją będzie tak samo duże jak w Krakowie.

Więcej informacji o bezpłatnych akcjach czipowania
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_czipowanie


Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej.