12 grudnia Klinika Zdrowego Chomika

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy przed radioodbiorniki do wysłuchania jedynej w swoim rodzaju audycji prowadzonej przez red. Grzegorza Bernasika w całości poświęconej zwierzętom dużym i małym. „Klinika Zdrowego Chomika” emitowana jest na antenie Radia Kraków w godzinach od 9:00 do 10:00 Co tydzień zaproszeni do radiowego studia goście opowiadają o zwierzętach oraz o wszystkim co zwierząt dotyczy.

Stali bywalcy:
Justyna Kasińska
- Fundacja „Stawiamy na Łapy
Wojciech Kujawski
- lekarz weterynarii, ordynator Kliniki Zdrowego Chomika
Andrzej Jaworski
- Fundacja „Psi Los

Goście specjalni:
Magdalena Kasperek – właścicielka głuchej bullterierki o imieniu Alja
Katarzyna Wania – właścicielka głuchego buldożka francuskiego o imieniu Mega
Kamil Kupiec – obrońca praw zwierząt, opiekun psa imieniem Atos
Justyna Drewniak – Psia Szajka
Marta Toch – Fundacja „Człowiek dla Zwierząt”

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W trakcie trwania audycji porozmawiamy o psach głuchych od urodzenia oraz o tych, które straciły słuch z upływem lat. Doradzimy jak nauczyć psa reagować na komendy optyczne i opowiemy o codziennym życiu z niesłyszącym psem. Postaramy się także wyjaśnić  powiązanie między białym kolorem sierści, a brakiem słuchu u zwierząt. Będzie też o ogólnopolskiej zbiórce darów Fundacji Psi Los, o schroniskach i przytuliskach biorących udział w akcji oraz o szukającym domu psiaku bez łapki ze schroniska w Jamrozowiźnie pod Kłomnicami.


Zaburzenia słuchu u psa mogą wynikać z przyczyn wrodzonych albo stanowić skutek urazu. Część z nich można skutecznie leczyć, a w przypadku nieodwracalnej głuchoty – z powodzeniem stosować techniki komunikacji ze zwierzęciem i dbać o jego bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko wynikające z niedosłuchu. Głuchota nabyta pojawia się u czworonoga w zaawansowanym wieku lub na skutek przebytych chorób. Natomiast kilkadziesiąt ras psów posiada zwiększone predyspozycje do występowania głuchoty wrodzonej, która może obejmować jedno lub dwoje uszu.

Więcej informacji o przyczynach i leczeniu zaburzeń słuchu u psa
otrzymacie klikając w poniższy baner

00_royal_canin_g


W dniu 21 października 2015 roku do schroniska w Jamrozowiźnie pod Kłomnicami trafił po ciężkim wypadku niewielkich rozmiarów uroczy kundelek w wieku około pięciu lat. W następstwie wypadku lekarze weterynarii musieli amputować mu tylna łapkę, został także wykastrowany. Psiak wyjątkowo dobrze znosi rehabilitację i szybko wraca do zdrowia ucząc się żyć w nowej rzeczywistości. Jest bardzo pozytywnie nastawiony do ludzi i nauczony czystości. W chwili obecnej poszukujemy dla niego nowych kochających opiekunów, dla których przeszkodą do adopcji nie będzie jego częściowa niepełnosprawność.

Aby przeczytać list od niepełnosprawnego Kangurka
prosimy kliknąć w poniższy baner

00_kangurek


Fundacja Psi Los, której jednym z głównych celów jest wspieranie placówek opiekujących się bezdomnymi zwierzętami ogłasza zbiórkę środków za które zakupiona zostanie karma dla psów i kotów. Darowiznę przeznaczoną na w/w cel można przekazywać od 20 listopada do 20 grudnia 2015 roku na rachunek bankowy fundacji. W zbiórce biorą udział między innymi przytulisko z Harbutowic i Łętkowic. Jeśli chcesz wesprzeć bezdomne zwierzaki bytujące w schroniskach, przekaż symboliczną złotówkę i pomóż im przetrwać zimę. Dzięki Tobie przysłowiowy Burek otrzyma pełną michę karmy! Patronem medialnym akcji jest Radio Kraków.

Więcej informacji o organizowanej zbiórce
otrzymacie klikając w poniższy baner

02_burek_2015_2016


Schronisko AS w Jamrozowiźnie pod Kłomnicami powstało dziesięć lat temu w odpowiedzi na pękające w szwach schroniska w regionie. Również ono jest przepełnione, na 230 miejsc aktualnie przyjętych jest ponad 350 zwierząt. Każde z nich poszukuje prawdziwego domu i przyjaciela, który zaopiekuje się nim i będzie cieszyć się ze wszystkich wspólnych spacerów. Psy i koty są sterylizowane i szczepione, w miarę możliwości również znakowane elektronicznie (czipowane). W bieżącym roku, tylko i wyłącznie dzięki darczyńcom schronisko przeszło wiele prac remontowo-naprawczych jednak w dalszym ciągu jest to tylko malutka kropla w morzu potrzeb. Pracownicy starają się zapewnić podopiecznym jak najlepsze warunki jednak z uwagi na lokalizację przytuliska (z dala od miast, tereny mało zaludnione) i związaną z tym małą ilość wolontariuszy i darczyńców schronisko potrzebuje pilnej pomocy. Potrzebne są przede wszystkim karmy dla zwierząt, które z braku środków czasem dożywiane muszą być kaszą z chlebem oraz wolontariusze chętni do pomocy przy przeprowadzaniu adopcji i pracy ze zwierzakami.

Aby przekazać darowiznę na rzecz schroniska w Kłomnicach
prosimy kliknąć w poniższy baner

00_schronisko_klomnice


Przytulisko w Łętkowicach to zwykłe gospodarstwo kupione przez Wiolę kilkanaście lat temu by ratować konie: stare, schorowane, zniszczone pracą ponad siły. W 2012 r. gospodarstwo Wioli stało się domem także dla bezdomnych psów – dla niektórych na krótko, bo były młode, ładne, zdrowe, chwyciły kogoś za serce i znalazły swoje miejsce przy boku dobrych ludzi, dla innych na stałe, bo są stare, chore albo tak skrzywdzone przez człowieka, że nie chcą mu już zaufać. Czasem trafiają tu także koty, najczęściej podrzucone pod bramę niechciane kocięta w pudełku albo worku po ziemniakach. Wszystkie zwierzęta, które tu trafią mogą czuć się bezpieczne i mieć pewność, że Wiola będzie walczyć o ich życie, zdrowie i o to, by minęła trauma związana z porzuceniem, biciem czy wrastającym w szyję łańcuchem. W Łętkowicach zawsze potrzebna jest karma, budy, materiały takie jak deski. styropian czy blacha by można było czynić bieżące naprawy.

Aby przekazać darowiznę na rzecz przytuliska w Łętkowicach
prosimy kliknąć w poniższy baner

00_fundacja_czlowiek_dla_zwierzat

Osoby, które z różnych powodów nie mogły wysłuchać nas na żywo będą mogły odsłuchać audycję na naszej stronie internetowej. W galerii poniżej znajdziecie zdjęcia wykonane podczas trwania audycji.