1% podatku – ważne informacje w pigułce

Od 1 stycznia 2004 roku podatnik sam może zdecydować o tym, gdzie trafi część jego podatku. Na mocy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ma on możliwość przekazywania kwoty w wysokości 1% podatku na rzecz tylko jednej, wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego działającej na terenie Polski.

01_procent1

Idea przekazywania 1% podatku to przede wszystkim niesienie pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Podatnik, który korzysta z tej możliwości i wspiera OPP, tak naprawdę nic nie traci, a wręcz przeciwnie, sam decyduje, na co zostaje przeznaczona ta część jego podatku. Nie musi przy tym podejmować żadnych większych działań, ponieważ wskazaną kwotę w jego imieniu przekazuje właściwy urząd skarbowy.

To, czy podatnik wesprze wybraną OPP jest jego indywidualną decyzją, którą z roku na rok podejmuje coraz więcej osób. Wynika to z coraz większej świadomości podatników i chęci niesienia pomocy, zwłaszcza że w tym przypadku każdy doskonale wie, gdzie trafia ta często niewielka kwota.

Aby przekazać swój 1% podatnicy muszą jedynie podać – w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym – dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, której konto chcieliby zasilić. Czynność ta traktowana jest na równi ze złożeniem stosownego wniosku przez podatnika.

01_procent_opp

W rozliczeniu PIT identyfikacja organizacji pożytku publicznego odbywa się wyłącznie po numerze wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). W praktyce wystarczy wpisać numer KRS konkretnej organizacji pożytku publicznego oraz wysokość kwoty przekazanej na jej rzecz. 1% podatku można przekazać tylko w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie.

Należy pamiętać, że terminy „fundacja” oraz „organizacja pożytku publicznego” są czasami traktowane równoważnie, jednak jest to błędem. Nie każda fundacja jest organizacją pożytku publicznego i nie każda organizacja pożytku publicznego jest fundacją.

1 % podatku można przekazać każdej organizacji pożytku publicznego wpisanej na oficjalną listę udostępnioną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz opracowywany jest każdego roku na podstawie danych zgłaszanych przez Naczelników Urzędów Skarbowych. Można go znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Gorąco zachęcamy do przekazania 1% podatku na rzecz Fundacji Warta Goldena!

wg_procent